Bath: romėnų pėdsakai Anglijoje

Autorius: Pirtyje.lt , 2012, Balandžio 18d.

 

Už pusantro šimto kilometrų į vakarus nuo Londono įsikūręs Bato (angl. Bath) miestelis žymus savo karštąja versme bei turtinga istorine praeitimi – čia išlikę pagoniškos šventyklos griuvėsiai, o taip pat galima išvysti vieną iš geriausiai išsaugotų pasaulyje romėnų pirčių kompleksą.

Jau pats miestelio pavadinimas išduoda, jog kalba eis apie pirtis: išvertus iš anglų kalbos, bath reiškia vonia, pirtis, maudyklės, praustis. Tačiau taip jis vadinosi ne visada.
Aquae Sulis

Dar prieš karingiesiems romėnams įkeliant koją į dabartinės Anglijos žemę, Akmens amžiuje šioje vietoje prie Avono upės vietiniai keltai garbino deivę Sulis. Atvykę romėnai, matyt, nenorėjo labai daug ką keisti ir šią vietinę deivę sutapdino su savąja Minerva – išminties bei karo deive. O miesteliui prigijo Aquae Sulis pavadinimas, reiškiantis „deivės Sulis vanduo“.

Čia I amžiuje iškilo romėnų šventykla gydomųjų galių turinčiai deivei Sulis Minervai. Šventykla religiniais tikslais buvo naudojama iki IV amžiaus, kuomet sustiprėjus krikščionybei senieji pagoniški tikėjimai buvo primiršti, o 391 m. imperatorius Teodosijus įsakė uždaryti pagoniškas šventyklas visoje Imperijoje. Neprižiūrima šventykla palaipsniui sugriuvo. O VII a. jos vietoje iškilo Bato abatija. Dabartinis abatijos pastatas iškilo XVI amžiuje.

 

5romenu-pirtys-anglija51.jpg

 

Šventasis Šaltinis

Nesiliaujanti karšto mineralinio vandens srovė, vadinama Šventuoju Šaltiniu (angl. Sacred Spring), besiveržianti iš žemės pačiame Bato centre visuomet buvo susižavėjimo objektas. Ji pakerėjo ir romėnus, kurie į šią vietovę atkeliavo prieš 2000 metų užkariaudami vis daugiau kraštų ir taip plėsdami savo galingąją imperiją.

Ilgainiui aplink Šventąjį Šaltinį išaugo miestelis, kuris ir dabar mena romėnų laikus. Per amžius keitėsi gyventojai, valdovai, tikėjimai, tačiau romėniška dvasia liko. Šiandien romėnų statytų šventyklos bei pirčių komplekso griuvėsius galima išvysti Bate įkurtame muziejuje.

Romėnai atrastą Šventąjį Šaltinį aptvėrė 2 metrų aukščio siena, taip suformuodami rezervuarą, kuris atliko dvi funkcijas: iš jo vanduo patekdavo į Didįjį baseiną bei kitas patalpas, baseinėlius, be to, rezervuare nusėsdavo versmės iškeltas smėlis, taip neužkimšdamas siaurų nutekėjimo vamzdžių.

Iš Šventojo Šaltinio per parą išsiveržia daugiau nei vienas milijonas litrų vandens, kurio temperatūra siekia 46°C. O žemės gelmėse, iš kurių trykšta šis šaltinis, vanduo yra įkaitęs iki 96°C. Į šį šaltinį romėnai mesdavo aukas. Atliekant archeologinius tyrinėjimus rasta apie 12 000 romėniškų monetų, daugybė metalinių plokštelių, kuriose buvo išgraviruotos žinutės – norai, maldos, pageidavimai.

 

5romenu-pirtys-anglija01.jpg

 

Romėnų pirčių kompleksas

Romėnų pirtys, kurių liekanos rastos atlikus archeologinius kasinėjimus, yra gerokai žemiau dabartinio miesto gatvių lygio. Romėnams pasitraukus iš Anglijos, neprižiūrimi statiniai netrukus buvo užnešti dumblu, užtvindyti, nuniokoti. Iš naujo pirtys buvo atrastos ir restauruotos tik XVIII amžiuje. Ir, nors maudynėms jau nebenaudojamos, romėnų pirčių griuvėsiai ir įkurtas muziejus pritraukia tūkstančius lankytojų.

Romėnų pirčių kompleksas buvo akivaizdžiai per didelis palyginti su pačiu Bato miesteliu. Naudodamasis natūraliai trykštančiomis karštosiomis srovėmis šis kompleksas buvo skirtas ne tik vietinių gyventojų poreikiams tenkinti, bet ir keliaujantiems po Imperiją piligrimams.

Bate romėnų pirtys buvo naudojamos apie 400 metų ir pergyveno įvairius pokyčius. Rytinėje pirčių komplekso dalyje buvo keletas šildomų patalpų ir vonių. Vakarinėje dalyje gerai išlikusi grindinio šildymo sistema bei apvalus vėsaus vandens baseinas. Sakoma, kad ir šiandien įmetus monetą į vandenį, išsipildys slapčiausi troškimai. Pažvelgus į įvairių pasaulio kraštų monetomis ir banknotais nuklotą baseino dugną, akivaizdu, kiek daug tuo tikinčiųjų.

Romėniška vandentiekio ir drenažo sistema, išlikusi iki šių dienų, patvirtina romėnų inžinierių išradingumą. Švino vamzdžiai buvo naudojami karštam vandeniui tiekti. Drenažo sistema sumontuota iki pat Avono upės, kuri teka maždaug už 400 metrų.
Didysis baseinas

Bato pirčių kompleksas buvo neįprastas ne tik savo dydžiu, bet ir sunaudojamo karšto vandens kiekiu. Paprastai romėnai naudojo žymiai mažiau karšto vandens, kadangi jo prisišildyti būdavo ganėtinai brangu. Todėl paprastai būdavo šildomos tik atskiros patalpos, o įkaitus atsivėsinama šalto vandens baseine. Geriausiu atveju galima buvo prabangiai mėgautis karšto vandens kubilu ar vonia kaldariume. Tačiau tokio dydžio karšto vandens baseino kaip Bato Didysis baseinas vargu ar turėjo kuris kitas Imperijos miestas.

Didysis baseinas šiame pirčių komplekse buvo esminė pramoga. Į 1,6 m gylio baseiną mineralų kupinas vanduo patenka tiesiai iš Šventojo Šaltinio. Baseinas turi laiptelius išilgai kiekvienos kraštinės, jais patogu išlipti bet kurioje baseino vietoje. Ryškiai žalia baseino vandens spalva akims neįprasta, tačiau sukuria romantišką nuotaiką.

Pirtyje.lt