Čan Čanas – dingęs Peru „saulės“ miestas

Autorius: Kelionių manija , 2012, Spalio 15d.

Didingi Andų kalnai, paslaptingasis Maču Pikču, inkų civilizacijos palikimas, įspūdingas Titikakos ežeras – tai tik keletas Peru įdomybių, atskleidžiančių šios šalies neišsemiamą kultūros paveldą ir gamtos grožį.

Dabartinėje Peru teritorijoje ilgą laiką gyvavo inkų civilizacija, kurios pėdsakų yra išlikę iki šių dienų: tai šventyklos, piramidės, tvirtovės ir net ištisi miestai. Inkų gyvenimo nuotrupas išsaugojo paslaptingasis Andų miestas Maču Pikču, džiunglėse pasislėpusi Vilkabamba, buvusi Inkų imperijos sostinė Kuskas.

Tačiau ne tik senovės inkų palikimas vilioja keliautojus į šią Andų šalį. Čan Čano archeologiniame komplekse išlikę Čimu kultūros indėnų miesto griuvėsiai. Čan Čano pavadinimas senovės močikų kalba reiškia „saulė-saulė“, nors miesto gyventojai kadaise garbino mėnulį ir žvaigžes.

Čimu kultūra gyvavo dabartinės Peru teritorijoje X-XV a., kol 1470 m. jų valdas nukariavo inkai. Į šias žemes XVI a. atvykus ispanų konkistadorams, miestas jau buvo apleistas.

Čan Čanas – didžiausias pasaulyje nedegtų plytų miestas, užimantis apie 20 kv. km, buvusi Didžiojo Čimu sostinė. Miesto statybai buvo naudojamos nedegtos saulėje džiovintos plytos, mediena, šiaudai, nendrės. Archeologinėje Čan Čano vietovėje galima išvysti Čimu kultūrai būdingą architektūrą, išsiskiriančią išraiškingais reljefais bei gausia ornamentika.

01kelione-peru-can1.jpg

 

Skirtingų socialinių klasių atstovai gyveno skirtingose miesto dalyse. Anot mitologijos, saulė sutvėrė pasaulį sukūrusi trijų rūšių kiaušinius: auksinius elitui, valstybės vadovams, sidabrinius jų žmonoms, o varinius – visiems likusiems žmonėms.

Čan Čanas buvo įsikūręs itin nepalankioje vietoje, dykumoje, tačiau jo gyventojai buvo sukūrę pažangią irigacinę sistemą, kurios pagalba buvo drėkinami laukai miesto apylinkėse. Spėjama, jog Čan Čane kadaise gyveno apie 30 tūkst. gyventojų.

Čan Čano archeologinis kompleksas – tai vietovė, įtraukta į UNESCO Pasaulio istorinio ir kultūrinio paveldo sąrašą (1986 m.). Ši vietovė yra maždaug 5 km nuo Truchiljo. 

01kelione-peru-can3.jpg

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.