Kur ieškoti antikinės Graikijos palikimo

Autorius: Kelionių manija , 2012, Birželio 19d.

Sakoma, jog Antikinėje Graikijoje gimė šiuolaikinė Europa. Senovės Graikijos kultūra suklestėjo apie VIII a. pr. Kr. ir gyvavo iki I a. pr. Kr. Senovės graikai neturėjo vienos suvienytos valstybės, tačiau buvo iškilę net keletas stiprių savarankiškų polių, t.y. miestų-valstybių. 

Svarbiausi senovės graikų politiniai ir kultūros centrai buvo dabartinės Graikijos teritorijoje – tai Atėnai, Sparta ir Tesalija. Taip pat graikai buvo įkūrę daugybę kolonijų Viduržemio jūros pakrantėje. Jų valdomos teritorijos buvo pietinėje Italijoje, Sicilijoje, Anatolijos pusiasalyje (dabartinėje Turkijos teritorijoje), Juodosios jūros pakrantėse, Kipre.

Norintys išvysti Antikinės Graikijos kultūros liekanų, jų tikrai suras aplankydami šias vietoves:


Atėnai, Graikija

Daugiau nei 3500 metų gyvuojantys Atėnai garsūs čia išlikusiu Akropoliu, menančiu šlovingiausius graikų miesto-valstybės laikus. Ant kalno išdidžiai stūksanti Partenono šventykla tapusi vienu iš Atėnų simbolių. Apsilankius Atėnuose rekomenduojama užsukti į vieną įspūdingiausių archeologijos muziejų pasaulyje – Nacionalinį archeologijos muziejų. 


Olimpija, Graikija

Graikijos Peloponeso pusiasalyje esanti Olimpija – tai buvęs vienas svarbiausių Antikinės Graikijos religijos ir sporto centrų. Istoriniame mieste 776 m. pr. Kr. įvyko Olimpijos žaidynės, skirtos graikų dievui Dzeusui. Šis renginys tapo Olimpinių žaidynių pradininku. Jos 394 m. buvo uždraustos, kadangi tokiu būdu buvo stengiamasi šį kraštą sukrikščioninti. Olimpijoje kadaise stovėjo Dzeuso šventykla, iš kurios liko tik griuvėsiai. Šventykla buvo skirta vyriausiajam graikų dievui: jos vidų puošė 13 m aukščio soste sėdinčio Dzeuso skulptūra, pripažinta vienu iš septynių Antikos pasaulio stebuklų.  

0graikija-delfai.jpg

Graikija, Delfai


Antikiniai Delfai, Graikija

Antikiniai Delfai nuo seno garsėjo kaip graikų dievo Apolono buveinė. Žmonės čia atvykdavo pasiklausti dievo patarimo, mat Delfų orakulas buvo vienas žymiausių ano meto žynių. VI a. pr. Kr. Delfų orakulas įgijo politinę galią, čia imta rengti Pitijos žaidynes, kurios savo mastu nedaug nusileisdavo Olimpijos žaidynėms. Delfuose pasigrožėkite Apolono šventyklos griuvėsiais, antikiniu teatru, kuriame vienu metu susėsdavo apie 5000 žiūrovų, stadionu, kuriame kas ketveri metai vykdavo Pitijos žaidynės ir kitais senovės graikų statinių griuvėsiais.


Antikinis Kamiras, Rodo sala, Graikija

Antikinis Kamiras dar vadinamas „graikų Pompėja“, nes kadaise šį klestintį miestą, pabūgę žemės drebėjimo, paliko visi jo gyventojai. Kamiras buvo atrastas tik XIX a. antrojoje pusėje. Tai vienas geriausiai išlikusių antikinės Graikijos miestų, kuriame galima aplankyti Atėnės šventyklos, viešųjų pirčių (termų) bei kitų statinių griuvėsius.  

0rodas-kamiros.JPG

Rodo sala, antikinis Kamiras


Sirakūzai, Italija

Istorinis miestas Sicilijos saloje nuo seno garsėjo kaip vienas gražiausių senovės graikų miestų, be to, dar ir svarbus uostas. Sirakūzuose išlikę V a.pr.Kr. statyto graikų teatro griuvėsiai. Jeme įrengtos 67 eilės žiūrovams – tai vienas didžiausių graikų teatrų. Antikinio miesto griuvėsiuose taip pat rasite Apolono ir Dzeuso šventyklas, romėnų amfiteatrą, kitus statinius.  

0sicilija-sirakuzai.jpg

Sicilijos sala, Sirakūzai


Pafosas, Kipras

Kipro pietvakariuose esantis miestas vilioja ne tik paplūdimio poilsiautojus, bet ir besidominčius istorija bei archeologija. Kipre Antikos laikais klestėjo graikų meilės, vaisingumo ir grožio deivės Afroditės kultas, o Pafosas (Paphos) laikomas šios deivės gimtine. XII a. pr. Kr. saloje iškilo didinga Afroditės šventykla. Senojo Pafoso vietoje dabar yra Kouklia gyvenvietė. O Naujasis Pafosas (Nea Paphos), kuris nuo Senojo nutolęs keliolika kilometrų, buvo įkurtas vieno iš Trojos karo vadų, kurį grįžtantį po žymiojo karo audra nubloškė prie Kipro krantų. Pafose išlikę IV a.pr.Kr. požeminės Karalių kapavietės – jos buvo išskaptuotos uolose. Kitos istorinės Pafoso vietos – tai antikinis Odeono teatras, romėnų Agoros ir miesto sienų liekanos, vyno dievo Dionizo vila, garsi antikinėmis mozaikomis. 


Efesas, Turkija

Dabartinės Turkijos teritorijoje išlikę graikų apie 1000 m. pr. Kr. įkurto Efeso miesto griuvėsiai. Dabartinės Turkijos teritorijoje kadaise klestėjusiame Lydijos krašte Efesas buvo vienas svarbiausių miestų, kurį, pasak legendos, įkūrusios amazonės – karingųjų moterų gentis. Nors archeologiniais kasinėjimais ištirta tik apie 10% miesto, gausūs radiniai leidžia susidaryti vaizdą, kaip čia gyventa senovėje. Efese būta turgaus, amfiteatro, šventyklų, bibliotekos, viešųjų namų. Klestėjimo laikais Efese gyveno apie 200 000 gyventojų.  

0turkija-efesas.jpg

Turkija, Efesas


Troja, Turkija

Turkijos šiaurės vakarinėje dalyje, prie Marmuro jūros, stūkso legendinio graikų miesto griuvėsiai. Miestas buvo sugriautas XIII a. pr. Kr. žymiojo Trojos karo metu. Iki šių dienų išlikusi Trojos gynybinė siena, kelios šventyklos, romėnų teatras, keletas namų. Legendinis Trojos karas – tai vienas iš svarbiausių įvykių senovės Graikijos mitologijoje. Karas kilo Pariui pagrobus gražiąją Spartos karaliaus Menelajo žmoną Helenę. Po 12 metų trukusios Trojos miesto apgulties, kurioje dalyvavo susivieniję graikai, Troja buvo užimta gudrumu. Graikai, apsimetę, jog atsitraukia, pasiuntė prie Trojos vartų milžinišką arklį, dievų dovaną. Jo viduje slėpėsi graikai, kurie Trojai švenčiant pergalę, naktį įleido karius į miestą ir taip jis buvo nugalėtas.


Nuotr. kelioniumanija.lt ir sxc.hu 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Kelionių idėjos