Kur ieškoti vikingų palikimo?

Autorius: Kelionių manija , 2013, Sausio 11d.

jorvik-viking-centre.co.uk nuotr.

Karingieji plėšikai, užsimaukšlinę raguotus šalmus, nevengiantys išlenkti bokalą, besiveržiantys savo manevringais laivais užkariauti pasaulį. Toks stereotipas iškyla prieš akis vos išgirdus vikingų vardą. Tačiau pasidomėjus kiek giliau paaiškėja, jog vikingų gyvenimo būdas yra apipintas mitais ir neretai klaidingais stereotipais. Pasidomėjome, kur galima daugiau sužinoti apie ankstyvaisiais viduramžiais Europą šiurpinusius pirmuosius Amerikos atradėjus vikingus.


Vikingų laivų muziejus, Norvegija

Vikingų laivų muziejus įsikūręs Oslo pakrašty, Bygdoy pusiasalyje. Šiame muziejuje eksponuojami trys geriausiai pasaulyje išlikę 800-900 m. statyti buriniai vikingų laivai – langskipai, kurie buvo iškasti iš pilkapių Norvegijoje. Langskipai – tai kariniai vikingų laivai, kurie skyrėsi nuo įprastų laivų, nes buvo ilgesni ir greitesni. Langskipas turėjo kvadratinę burę ir nuo 24 iki 50 irklų. Vikingų laivų muziejuje taip pat eksponuojama proginių rogių, buities įrankių kolekcija, laidojimo reikmenys. Dauguma muziejaus eksponatų buvo aptikti Oseberge.

vikingu-laivu-muziejus-oslas.jpg

sxc.hu nuotr.


Lofotro vikingų muziejus, Norvegija

Lofotro vikingų muziejuje (Lofotr Vikingmuseum) eksponuojami atkurti vikingų statiniai – gyvenamasis vikingų vado namas, kalvio dirbtuvės, laivų saugykla. Borge aptiktas senovinio vikingų vado namo liekanos tapo archeologine sensacija. Muziejuje saugomi archeologiniai radiniai, o ekspozicija supažindina ne tik su vikingų gyvenimu, bet ir su norvegų mitologija.

vikingu-muziejus.jpg

lofotr.no nuotr.


Vikingų laivų muziejus, Danija

Vikingų laivų muziejų galima aplankyti ne tik Norvegijoje, bet ir Danijoje, Roskildėje (vikingeskibsmuseet.dk). Šiame muziejuje eksponuojami 5 laivai, aptikti 1962 m. Skuldelev vietovėje, taip pat siūloma edukacinė programa. Šalia muziejaus yra laivų statykla, kurioje laivai statomi pagal autentiškas vikingų tradicijas.

vikingu-laivu-muziejus-d.jpg

vikingeskibsmuseet.dk nuotr.


Vikingų kapinės, Danija

Vikingų kapinių liekanos išlikę Olborge (Aalborg). Čia esančiose Lindholm kalvose buvo aptikti maždaug 650 vikingų laikų kapai, o greta – vikingų gyvenvietės liekanos. Ši gyvenvietė maždaug prieš 1000 metų buvo visiškai užpustyta smėliu. Šalia įkurtas Lindholm Hoje muziejus, kuriame galima daugiau sužinoti apie šį istorinį paminklą bei vikingų gyvenimą.

vikingai-olborge.jpg

visitaalborg.com nuotr.


Birka, Švedija

Melareno ežere esančioje Bjerkės saloje įsikūrusi Birka – miestelis, laikomas pirmuoju Švedijos teritorijoje įkurtu miestu. Šis netoli Stokholmo esantis miestelis buvo įkurtas VII amžiuje, o IX-X a. Birka tapo vikingų centru, kuriame klestėjo prekyba. Birkos muziejuje galima išvysti archeologinių radinių, pasakojančių apie vikingų gyvenimą. Taip pat galima pasimėgauti ekskursija po archeologinių kasinėjimų vietas. Birka yra saugoma UNESCO.


Jorvik vikingų centras, Jungtinė Karalystė

Jei lankysitės Jorke (York), verta užsukti į Jorvik vikingų centrą, kuris kviečia lankytojus pasivaikščioti po vikingų epochos gatveles ir susipažinti su karingųjų jūrininkų gyvenimu. Muziejuje eksponuojami vikingų laikų radiniai. Jorkas ir Dublinas kadaise buvo svarbiausi vikingų miestai Britų salose.

vikingai-jorvik.jpg

jorvik-viking-centre.co.uk nuotr.


Vikingų kaimelis, Estija

Netoli Talino Vikingų kaimelis buvo įkurtas 2005 m. ant Piritos upės kranto, kur estai gyveno nuo neatmenamų laikų. Apsilankius Vikingų kaimelyje galima sugrįžti į vikingų laikus, 8-11 amžių, ir išbandyti įvairius senovinius amatus ir smagiai praleisti laiką šaudant iš lanko, mėtant kirvį, dalyvaujant vikingų žaidynėse ar žvejojant upėtakius.

vikingai-estija.jpg


viikingitekyla.ee nuotr.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.