Paslaptingasis Timbuktu: Afrikos aukso amžiaus atspindžiai

Autorius: Kelionių manija , 2011, Spalio 20d.

Malyje, Sacharos dykumos pakrašty įsikūręs senovinis Timbuktu miestas jau senokai praradęs savo galybę ir prekybinę bei religinę įtaką. Tačiau čia išlikę įdomūs statiniai iš molio bei paslapčių gaubiami istoriniai rankraščiai, kadaise buvę vienu svarbiausių šio miesto simbolių, traukia pasaulio keliautojus į šią retokai lankomą Vakarų Afrikos šalį.

Tiesa ta, jog čia nėra itin saugu atvykėliams iš Europos ar kitų kraštų dėl šalyje veikiančių teroristų grupuočių, klestinčių kontrabandininkų, maištininkų, kur kertasi tuaregų, songajų ir arabų interesai. Kadaise buvęs galingas Malis šiandien yra viena skurdžiausių šalių pasaulyje.

6timbuktu-malis4.jpg

 

Rašytiniuose šaltiniuose Timbuktu minimas nuo XI a., tačiau manoma, jog kaimelis tuometinių prekybinių kelių sankirtoje buvo įkurtas dar V a. pabaigoje. Viduramžiais strateginėje vietoje netoli Nigerio upės esantis miestas tapo svarbiu uostu, per kurį vyko prekyba tarp Vakarų ir Šiaurės Afrikos šalių. Čia prekes per Sacharos dykumą gabendavo kupranugarių karavanai.

6timbuktu-malis5.jpg

 

Viduramžiais didžiausią paklausą šiose žemėse turėjo druska, knygos ir auksas. Pirkliai atgabendavo prieskonius, drobes, kuriuos mainydavo į vergus, dramblio kaulą, Afrikos kasyklose kasamą auksą.

6timbuktu-malis3.jpg

 

XV-XVI a. Timbuktu buvo svarbus religinis ir mokslo centras, iš kurio ėmė plisti islamas Afrikos šalyse. Miesto klestėjimo laikus mena trys didingos mečetės: Djingareyber, Sankore ir Sidi Yahia. XII a. mieste jau veikė Sankoros universitetas, dar du universitetai ir apie 250 Korano mokyklų. Manoma, jog čia mokėsi apie 25 tūkstančius studentų.

Netgi teigiama, jog knygos Timbuktu buvo vertinamos labiau už vergus ir auksą. Mieste buvo ne tik rašomos knygos, bet ir daromos iš svečių šalių parvežtų rankraščių kopijos. Veikė ištisa knygų kopijavimo industrija, o mokslo centruose buvo kaupiamos didžiulės bibliotekos.

6timbuktu-malis2.jpg

 

Timbuktu ėmė žlugti įkūrus daugiau prekybinių uostų Vakarų Afrikoje. Tuomet sumažėjo karavanais gabenamų prekių. Be to, klestintis miestas buvo ir įvairių interesų traukos centras. XVI a. pabaigoje Timbuktu bibliotekas išplėšė Maroko kariuomenė. Visa, kas liko po jų, buvo vėliau išgrobstyta ir sunaikinta. Teigiama, jog daugybė rankraščių buvo paslėpta dykumoje. Jų likimas iki šiol nežinomas.

Už kelių šimtų kilometrų nuo Timbuktu esantis Dženas taipogi kadaise buvo svarbus ir turtingas prekybinis miestas. Čia išlikusi Didžioji mečetė, pastatyta iš nedegtų molio plytų. Ji laikoma didžiausiu tokio tipo pastatu pasaulyje.

6timbuktu-malis.jpg

  

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.