Upliscichė – dieviškoji tvirtovė Gruzijoje

Autorius: Kelionių manija , 2012, Kovo 07d.

Netoli Gruzijos Gorio miesto esanti archeologinė Upliscichės vietovė – tai uoloje iškirstas senovinis miestas-tvirtovė. Išvertus į lietuvių kalbą, vietovės pavadinimas reiškia „dieviškoji tvirtovė“.

Mokslininkai teigia, kad Upliscichė yra viena seniausių gyvenviečių Gruzijoje. Ji iškilo maždaug XV a. pr.Kr. Vėliau ne kartą buvo perstatyta, apleista ir vėl atrasta bei apgyvendinta. Pirmieji šios vietovės gyventojai apsigyvendavo natūraliai susiformavusiose olose, o vėliau imta naujus būstus, visuomenines patalpas, šventyklas kirsti olose specialiai. Vietovėje vyrauja smiltainio uolienos, kurios yra palyginti minkštos, tad buvo iškirsti požeminiai tuneliai, įrengti gynybiniai įtvirtinimai.

8uplistsikhe-gruzija1.jpg

 

Kurį laiką Upliscichė buvo visos Gruzijos sostinė. Iki IV a. tai buvo žymi šventa pagonių vieta. 337 metais Gruzijos valstybine religija tapus krikščionybei (ši šalis tapo antrąja krikščioniškąja šalimi pasaulyje), pagoniškosios šventyklos buvo sukrikščionintos. Komplekso viršuje, ant buvusios pagoniškosios saulės dievui skirtos šventyklos pamatų, IX a. iškilo krikščioniška bažnyčia, kuri buvo pastatyta iš akmenų ir plytų.

8uplistsikhe-gruzija2.jpg

 

Šiuo metu archeologinėje vietovėje išlikę apie 150 olų, tačiau manoma, jog viduramžiais čia buvo apie 700 olų, kuriose gyveno apie 20 tūkstančių žmonių. Miestas buvo sugriautas XIII a. mongolų, o vėliau savo griaunantį darbą atliko ir žemės drebėjimai. Nepaisant to, iki XV a. gyvenvietė išliko viena iš Šilko kelio stotelių.

Archeologinių kasinėjimų metu šioje vietoje buvo aptikta vertingų radinių: papuošalų iš aukso, sidabro ir bronzos, keramikos dirbinių, kurie eksponuojami Tbilisyje Nacionaliniame muziejuje.

8uplistsikhe-gruzija3.jpg


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.