Žymiausi romėnų akvedukai – kur jų ieškoti?

Autorius: Kelionių manija , 2014, Spalio 09d.
Gyvenimo neįsivaizduojame be vandens. Jau prieš kelis tūkstančius metų, romėnų sukurti inžinerijos stebuklai – akvedukai – vandeniu aprūpindavo didžiausius miestus ir savo didingumu stebina net ir šiais laikais. Gal dėl to, kad šiuos milžiniškus statinius statė tūkstančiai žmonių, neturėję šiuolaikinės technikos. Ir nors akvedukus, skirtus vandeniui tiekti į miestus ar žemdirbystės regionus, statė dar senovės egiptiečiai ir babiloniečiai, juos išmone ir įspūdingais mastais pralenkė romėnai. 
Akvedukai buvo įrengti ne tik sostinėje Romoje, bet ir plačiai pasklidę po visą plačią imperiją. Romėnų akvedukai užtikrindavo nenutrūkstamą vandens tiekimą ir buvo svarbus kokybiško gyvenimo elementas, mat jais vanduo buvo tiekiamas dešimtis kilometrų į romėnų taip mėgiamas pirtis – termas, o taip pat ir į privačius būstus. Be to, vanduo laisvai trykšdavo ir miestų fontanuose.  

Pont du Gard, Prancūzija

Virš Gardo upės išlikusi romėnų akveduko atkarpa – viena labiausiai lankomų vietų Pietų Prancūzijoje tarp vynuogynų ir banguojančių levandų laukų besidriekiančiame Provanso regione. Didingai virš upės iškilusios senovinės arkos išliko iki šių dienų visų pirma dėl to, jog akvedukas atliko ir tilto funkciją. Pirmajame amžiuje nutiestas akvedukas vandenį tiekė tuometiniam Nemausui (dabar – Nimas). Vanduo keliaudavo apie 50 km iš Uzes kalnų. Greta Gardo akveduko įkurtas muziejus, įdomiai ir interaktyviai supažindinantis su romėnų statybos ir inžineriniais pasiekimais, akvedukų statyba ir kadaise plačiai nusidriekusią Romos imperiją apraizgiusiu akvedukų tinklu. 

 

17pont-du-gard-1.jpg 

Virš Gardo upės drikiasi romėnų akveduko arkos 

 

Segovijos akvedukas, Ispanija

Didingai virš Segovijos gatvių iškilęs akvedukas – ne tik geriausiai išsilaikęs romėnų akvedukas, bet ir vienas geriausiai išlikusių romėnų statinių Iberijos pusiasalyje. Šis romėnų statytas akvedukas stūkso Ispanijos širdyje, netoli Madrido ir kadaise vandenį tiekdavo Segovijos miestui iš Fuente Fria kalnų upės. Aukščiausioje vietoje Segovijos akveduko aukštis viršija 28 metrus. Be akveduko, Segovia turistus vilioja ir ant kalvos stūksančia 12 a. pilimi, įspūdinga katedra ir labirintą primenančiomis senamiesčio gatvelėmis.

 

17segovijos-akvedukas.jpg 

Segovijos akvedukas stūksto virš miesto gatvių 

 

Milagros akvedukas, Ispanija

Acueducto de los Milagros, arba Stebuklingasis akvedukas, stūkso Meridoje. Išliko tik palyginti nedidelė šio akveduko atkarpa – 38 arkų kolonos. Šis I amžiuje pradėtas statyti akvedukas yra Meridos archeologinio komplekso, kuris yra saugomas Unesco, dalis. Kadaise šioje vietoje romėnai įkūrė Emerita Augusta koloniją – dabar čia išlikę romėnų teatro, amfiteatro, stadiono, šventyklų ir kitų pastatų griuvėsiai. 

 

17meridos-akvedukas.jpg 

Romėnų akvedukas Meridoje 

 

Velnio tiltas – Pont de les Ferreres, Ispanija

Dar vienas Ispanijos teritorijoje išlikęs akvedukas yra pramintas Velnio tiltu. Pont de les Ferreres stūkso maždaug už 4 km nuo Katalonijos regiono miesto Taragonos. Kadaise šis akvedukas vandenį tiekdavo romėnų Tarraco (dabar – Taragona) miestui iš Frankolio upės, tekančios apie 15 km nuo miesto. Akveduką sudaro du arkų lygiai, kurių bendras aukštis siekia iki 27 m. 

 

17taragonos-akvedukas.jpg 

Velnio tiltu pramintas Taragonos akvedukas 

 

Valento akvedukas, Turkija

Beveik kilometro ilgio Valento akvedukas (Valens) – įspūdinga Stambulo įžymybė, esanti Fatih rajone. Akvedukas iškilo 4 amžiuje ir buvo pagal paskirtį naudotas iki pat 19 amžiaus. Valento akvedukas, aukščiausioje vietoje iškilęs į 29 m aukštį, vandenį tiekdavo buvusiai Rytų Romos imperijos sostinei – Konstantinopoliui. 

 

17valento-akvedukas.jpg 

Valento akvedukas driekiasi Stambule tiesiai virš gatvės 

 

Diokletiano akvedukas, Kroatija

Netoli Kroatijos pakrantės miesto Splito, Solino archeologinėje vietovėje stūkso Diokletiano akveduko liekanos. Šis romėnų statytas akvedukas tiekdavo vandenį dabartiniame Splito centre stovėjusiems Diokletiano rūmams. Bendras iš Jadro upės vandenį tiekusio akveduko ilgis buvo 9 km.

baneris Stambulas-1.jpg

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.