Kaip keliauti autostopu?

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Kovo 26d.

Autostopas – nemokamas, turiningas ir pakankamai greitas keliavimo būdas, kuriuo dažnai keliauja jaunimas mūsų šalyje. Jis praėjusį šimtmetį atsirado JAV ir išgarsėjęs pasirodžius Dž. Keruako bestseleriui „Kelyje” tapo nauju keliavimo būdu ir buvo labai populiarus Vakarų Europoje. Ne mažiau jis mėgstamas ir šiandien, tik gal ne kiekvienam drąsu pirmą kartą išeiti į kelią ir stabdyti pakeleivingas mašinas. Tad kaip keliauti autostopu?

 


Vieta automobilio stabdymui


Keliaujant autostopu jūsų sėkmė ir judėjimo greitis priklauso nuo pasirinktos vietos, kurioje stabdysite automobilius. Renkantis poziciją pirmiausiai reiktų galvoti apie vairuotoją. Tad vieta turi būti tokia, kad jus gerai matytų, kad būtų patogu, saugu ir galima sustoti. Todėl balsuoti nepatartina įkalnėje, ant posūkio ar po tiltu. O geromis pozicijomis laikomos plačios šalikelės, kelio praplatėjimai, autobusų stotelės. Vairuotojui saugu sustoti, kai jis jus gerai mato, kai netoliese nėra krūmų ar griovio, iš kurio gali kas nors iššokti, kai vienoje vietoje stovi nedaug žmonių. Patogu sustoti, kai yra pakankamai vietos stabdymo keliui ir iš paskos greitai nevažiuoja kiti automobiliai.


Balsavimo menas


Automobilių stabdymui autostopininkai naudoja tris pagrindinius gestus, kurie turi daugybę atmainų bei kombinacijų. Labiausiai Lietuvoje paplitęs gestas yra ištiesta ranka ir atviras delnas. Vakarų šalyse dažniausiai balsuojama sugniaužus kumštį ir ištiesus nykštį. Trečiasis gestas labiau paplitęs Rusijoje – tai per alkūnę sulenkta ranka, pirštai ištiesti į viršų.

Balsavimas nėra tas pats, kas tik stovėjimas visą laiką ištiesus ranką. Stabdant automobilius reiktų stengtis gestais ir akimis užmegzti kontaktą su vairuotoju. Iš važiuojančio mašinų srauto geriausia išsirinkti vieną automobilį ir stabdyti.

Patartina žiūrėti vairuotojui į akis ir stabdyti ištiesta ranka ir pirštais. Po poros sekundžių gestu galite mostelėti kryptimi, į kur jūs važiuojate. Įprastai vairuotojai parodo atsakomuosius gestus, kad suka į dešinę arba kairę, važiuoja netoli, nėra vietos ir panašius, kuriuos pamatę žinosite, kad metodas veikia, tik reikia palaukti jums tinkamo automobilio.

Keliaujant dviese balsuoja vienas, o antrasis turėtų stovėti šalia ir padėti. Tai yra stebėti kitų vairuotojų veiksmus, automobilių numerius, žiūrėti, ar nesustojo pravažiavusi mašina. Kelyje esant dideliam greičiui, balsuoja abu stovėdami vienas nuo kito apie 50 m atstumu.

Vakaruose dauguma autostopininkų naudoja lenteles su miestų, į kuriuos jie važiuoja, užrašais. Tai ypač populiaru šalyse, kuriose daugiausia keliaujama autostradomis. Autostopininkai jose dažniausiai stovi prie išvažiavimų iš degalinių ir sustojimo aikštelių. Labai sėkmingai lentelių metodą galima pritaikyti keliaujant iki valsybių sienų. Kadangi automobilių srautas prie šalių sienų būna mažas, nusigauti iki jų lengviau naudojant lenteles.


Autostopininkų draugystė


Keliaudami autostopu ir atėję į stabdymo vietą patyrę autostopininkai žino, kad jei yra kitų autostopininkų, jie turėtų stoti už jų. Taip balsuojant neretai autostopininkai ir padeda vieni kitiems. Autostopo žargonu tai vadinama filtru, nes kai autostopininkai stabdo stovėdami vienas už kito, važiuodamas ties pirmuoju vairuotojas pagalvoja, kad būtų gerai paimti, bet kol sustoja, jau būna antrąjam. Tad kartais net geriau stovėti antroje pozicijoje nei pirmoje.


Autostopas mieste


Kartais atsitinka, kad nespėjate į paskutinį autobusą ar troleibusą ir jei nėra pinigų taksi, naktį tenka eiti pėščiomis namo. Tokiais atvejais autostopininkai pasinaudoja citystop‘u, kuris gali būti paskutinis išsigelbėjimas.

Vienas svarbiausių sėkmės faktorių judant autostopu mieste yra vieta, kurioje stovėsite stabdydami. Geriausia pozicija yra už didelės sankryžos. Naktį vieta turėtų būti gerai apšviesta. Bet kuriuo atveju visada svarbu suvokti, kaip iš vairuotojo pusės atrodo jūsų pasirinkta balsavimo vieta. Jam turi būti patogu ir saugu sustoti. Tad nestovėkite tunelyje, už staigaus posūkio ar prieš perėją. Eismas vietoje, kur stabdote, neturi būti intensyvus, nes susikoncentravęs į jį vairuotojas jūsų tiesiog nepastebės.


Tranzuojantys ruoniai


Išmokti keliauti autostopu, atrasti įvairių gudrybių bei pajusti tokio keliavimo malonumą galima tik kuo daugiau taip keliaujant. O kol nėra patirties patartina nekeliauti bet kaip, o geriau pasidomėti kaip tai daryti taisyklingai.

Apie autostopo techniką nenusimanančius keliautojus patyrę autostopininkai žargonu vadina tiuleniais (ruoniais). Jie dažniausiai būna apsirengę juodai ir bando stabdyti vietose, kuriose jų niekas nepastebi, nepatogu arba negalima automobiliui sustoti.

Nepatyręs keliautojas autostopu stovi kaip kelio ženklas, nedėdamas jokių pastangų, kad mašina sustotų, arba sėdi prie kelio. Šio tipo žmonės mėgsta keliauti po tris ar keturis ir visi užpulti sustojusius vairuotojus. Jie šiukšlina trasą, automobilyje tyli, miega arba pripurvina saloną. Šie keliauninkai dažniausiai važinėja tik vienu arba dviems maršrutais „namai-studijų vieta-namai“ arba „namai-pajūris-namai“.


Autostopo varžybos


Nors niekada taip nekeliavusiems žmonėms autostopas atrodo tik kaip būdas nuvažiuoti nuo vieno taško iki kito, keliavimas autostopu turi savo taisykles ir etiką, kurios dažniausiai laikosi patyrę ir save bei vairuotojus gerbiantys autostopininkai.

Autostopas yra net tapęs savotišku sportu ir siekiant parungtyniauti tarpusavyje bei išbandyti savo jėgas organizuojamos autostopo varžybos. Lietuvoje jas kasmet organizuoja sostinėje veikiantis Vilniaus autostopo klubas, kuris vienija autostopu keliaujančius bendraminčius. Mėgėjiškos autostopo varžybos Baltija 2010 šiemet jau 15-ąjį kartą vyks paskutinį balandžio savaitgalį.


Straipsnyje panaudota informacija iš www.autostop.lt

 

Taip pat skaitykite:

Kaip taupyti pinigus keliaujant?

Kas yra nemokama Europos sostinėse?