10 priežasčių įsimylėti Kroatiją

Autorius: Kelionių manija , 2010, Birželio 23d.

Kroatija vilioja saulėtomis vasaromis, gamtos įvairove ir spalvingu kultūriniu palikimu. Nelengva būtų išvardinti visas šios šalies gėrybes ir grožybes, tad pateikiame 10 svarbiausių keliautojus ir poilsiautojus traukiančių dalykų.
1. Krištoliniai Adrijos jūros vandenys

Smaragdinės ir šiltos Adrijos jūros bangos pakeri turbūt visus besilankančius Kroatijos pajūry. Nors šios jūros dugne yra jūros ežių, tačiau nuo jų galima apsisaugoti maudantis avint specialų apavą. Kroatijos pakrantės taip pat yra mėgstamos nardytojų: po vandeniu gausu nuskendusių laivų nuolaužų ir gamtos suformuotų urvų bei rifų.

2. Uolėtos pakrantės

Smėlio paplūdimių Kroatijoje nedaug, dauguma pakrančių yra uolėtos ir gausiai išraižytos, kai kur aukštais skardžiais neriančios į skaidrius Adrijos vandenis. Tad ir paplūdimiai čia savotiški: poilsiautojai saulės vonias gaudo tiesiog ant uolų. Bendras pakrantės ilgis (neįskaitant daugybės salų) – per 1700 km. Vaizdingos įlankėlės ir salų pakrantės patrauklios buriavimui – buriavimo sezonas čia prasideda balandį ir trunka iki pat spalio pabaigos.

kroatija-pakrante.jpg

 

3. Salos

Kroatijos pakrantėje išsibarstę per tūkstantį įvairaus dydžio salų, iš kurių didžiausia – Krk sala. Vienas iš vaizdingiausių šalies pakrantėje yra Kornati salynas, kuriame įkurtas Kornati nacionalinis parkas. Šis salynas laikomas vienu tankiausių pasaulyje. Lankytojus stebina tankus plikų salų labirintas.

4. Kriokliai

Plitvicos ežerų nacionalinis parkas – bene žymiausia lankytina vieta Kroatijoje. 16 skaidrių ežerų, išsidėsčiusių skirtinguose lygiuose, jungia daugybė krioklių bei kaskadų. Vaikštant specialiai įrengtais takais galima grožėtis gamtos stebuklu: aplink tekančiu, čiurlenančiu, šniokščiančiu vandeniu, turkio spalvos ežerais ir būriais žuvų, besispiečiančių pakrantėse. Verta aplankyti ir Skradino krioklius, esančius Krka nacionaliniame parke.

kroatija-kriokliai.jpg

 

5. Kalnai

Per Kroatiją nusidriekę vaizdingi Dinarų kalnai yra mėgstami kalnų žygeivių, o taip pat ir alpinistų. Šiuose kalnuose gausu karstinės kilmės reiškinių, urvų. Urvuose oro temperatūra palyginti žema – net ir karštą vasaros dieną paprastai nepakyla aukščiau +10-12°C. Vienas gražiausių Kroatijoje – tai netoli Porečo esantis Baredin urvas.

6. Archeologinės vietovės

Dabartinė Kroatijos teritorijoje prieš 2000 metų karaliavo romėnai, palikę žymų kultūrinį pėdsaką. Vienas garsiausių to meto statinių šalyje – tai didingi imperatoriaus Diokletiano rūmai, pastatyti IV a. Splite ir užimantys 4 ha plotą. Vanduo į rūmus buvo tiekiamas akveduku, išlikusiu iki šių dienų. Kitos žymios vietovės, kur galima išvysti romėnų statinių liekanų – tai Pula, garsi imperatoriaus Vespasiano statytu amfiteatru, buvęs romėnų karinis miestelis Porečas, „mažąja Roma“ kadaise vadintos Salonos griuvėsiai.

kroatija-romenu-amfiteatras.jpg

 

7. Mineralinių vandenų kurortai

Kroatijoje yra keliolika gydomųjų vandenų kurortų, kuriuose ne tik gydomi įvairūs negalavimai, bet ir galima tiesiog pasimėgauti SPA procedūromis bei relaksuotis. Kai kurių karštųjų versmių gydomosios savybės buvo pastebėtos dar Romos imperijos laikais. Žymiausi terminių vandenų kurortai – seniausias šalyje tokio pobūdžio kurortas Varaždinske Toplice, nuo romėnų laikų žinomas Lipikas, sieringu gydomuoju vandeniu garsėjantis Istarske Toplice ir Austrijos imperatoriaus Franco Jozefo pamėgtas Topusko Toplice.

8. Istoriniai senamiesčiai

Siauras, kreivas viduramžių gatveles rasite ne viename Kroatijos pakrantės mieste. Bene gražiausias senamiestis – Dubrovniko, apjuosto masyviomis gynybinėmis sienomis. Bendras nuo X a. išlikusių gynybinių miesto sienų ilgis – beveik 2 km, aukštis – iki 25 m, o plotis kai kuriose vietose siekia 6 m. Taip pat verta pamatyti ir kitus senovinius miestus: Porečą, kurį garsina bizantiška Eufrazijaus bazilika, Šibeniką, kurį puošia renesanso perlas – Šv. Jokūbo katedra, Trogirą, įkurtą romėnų, Zadarą, kurio akcentas – bizantiška Šv. Donato bažnyčia, ir Rovinjį, beveik iš visų pusių apsuptą vandens.

kroatija-dubrovnikas.jpg

 

9. Maistas

Kroatų virtuvė priskiriama Viduržemio jūros virtuvėms, be to, šaliai būdingos ir Balkanų šalių kulinarinės tradicijos. Kroatai valgo daug žalumynų, o šviežios jūros gėrybės yra neatskiriama šios šalies virtuvės dalis.

10. Vynas ir stipresni gėrimai

Kroatų gaminamas vynas pasižymi išskirtiniu skoniu. Vynininkystės tradicijos į šį kraštą atkeliavo dar Antikos laikais. Vienas populiariausių Kroatijos vynų – Istrijos pusiasalyje gaminamas baltasis „Malvazija“ vynas. Be to, kroatai yra tikri trauktinių ir užpiltinių (žolelių, vaisių, uogų) meistrai.

kroatija1.JPG
Taip pat skaitykite:

Atradimai Istrijos pusiasalyje

Kroatija: nuo šurmuliuojančių kurortų iki gamtos stebuklų