Bulgarija – šalis, kurioje karaliauja saulė ir rožės

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Rugsėjo 24d.

Trys draugės dar pavasarį susikrovė lagaminus ir iškeliavo saulės šilumos pasisemti į Bulgariją. Pirmą kartą šioje šalyje apsilankiusi Žavinta jau žino, ko nedarys kitos viešnagės Bulgarijoje metu ir kur trauks, norėdama pajusti tikrą šalies alsavimą. Tad savo įžvalgomis ir patarimais ji dalijasi su mūsų skaitytojais.

 

Kodėl su draugėmis nusprendei keliauti į Bulgariją? Kuo ši šalis tau pasirodė patrauklesnė nei kitos?

Nusprendžiau, kad Bulgarija – mums, nes suviliojo ne per didelė kelionės kaina bei gandai, jog tai nuostabios gamtos ir nenuvalkiota turistų šalis. (Šypsosi.)

 

Ką apie šią šalį žinojai iš anksto ir kurie iš šių dalykų pasitvirtino arba buvo paneigti?

Nuostabi Bulgarijos gamta yra tik ne kurorte! Išvykus iš kurortinės zonos iš tiesų buvo labai gražu.

Maistas buvo puikus, dosnus ir lengvai virškinamas. Daržovės labai skanios – pomidorai kvepėjo kaip iš močiutės daržo. (Juokiasi.) O kalbant apie jų žymiąsias rožes ir kosmetiką… Rožės auga ant kiekvieno kampo kaip piktžolės. Svarbu žinoti, kad rožių žydėjimas Bulgarijoje baigiasi birželio vidury, todėl norintys pasidžiaugti jomis turėtų važiuoti anksčiau.

Tačiau buvome vietinių griežtai įspėtos jokių būdu nepirkti kurorte siūlomos kosmetikos su rožių esencija. Pasirodo, visa ši turistams skirta produkcija gaminama Kinijoje ir jokios tikros bulgariškų rožių esencijos joje nėra. Visa tikroji Bulgarijos rožių esencija skirta eksportui ir jos galima būtų įsigyti nebent ekskursijos į rožių plantacijas metu.

 

Kokius miestus ir kokias vietas aplankėte kelionės metu?

Aplankėme vieną seniausių senamiesčių pasaulyje Nessebar. Tai miestas-muziejus. Jame išlikę helenistinio laikotarpio nekropolis, daugybė gilią senovę bei karus menančių bažnyčių, įvairių pastatų liekanų. Šiuo metu tai žavi romantiška vieta, kur ant kranto įsikūrusios jaukios kavinukės ir restoranai, siūlantys platų jūros gėrybių meniu.

Taip pat aplankėme Kaliagros pusiasalį. Nuo pusiasalio atsiveria statūs ir aukšti Juodosios jūros krantai ir plaukus kedena vėjas. Puiki vieta pasivaikščioti. (Šypsosi.)

Labiausiai sužavėjusi vieta – Rumunijos karalienės vasaros rezidencija bei botanikos sodas. Išmintinga ta rumunų karalienė – pasistatė visai kuklutį namelį ant jūros kranto, tačiau jį visą apsodino didžiuliu nuostabiu sodu: įvairiausios alėjos, tekanti upė, krioklys, egzotiškiausi augalai… Draugė net parsivežė magnolijos lapą, nes iki tol nė viena nebuvome mačiusios tikro magnolijos medžio! (Juokiasi.)

01bulgarija-karalienes-sodas.jpg

Rožės Rumunijos karalienės vasaros rezidencijos sode

 

O mūsų kurortas, kuriame išbuvome ilgiausiai, vadinasi Saulėtasis krantas. Maloniai nustebino kurorto paplūdimys – gražus balto švelnaus smėlio paplūdimys, švarus ir skaidrus vanduo, švelnus jūros dugnas. Gera kaip Smiltynėje, tik vanduo labai šiltas! Maudytis ir vaikštinėti galima ir naktį – labai smagu.

Pats kurortinis miestelis baisiai nuvylė, tačiau pirkti ekskursijas ir pasivažinėti po šalį labai verta. Išties gražu ir ekskursijos nelabai brangios. Tik pastebėjome, kad bulgarai visai nesaugo savo šalies vertybių – karstykis sau po romėnų pirties liekanas kiek tik nori ir niekas už architektūrinių vertybių niokojimą nė pirštu nepagrūmos…

 

Kuo Bulgarija skiriasi nuo kitų, mums labiau pažįstamų Europos šalių?

Bulgarija kažkaip yra Rytai… Aišku, neturėjome progos apsilankyti dideliame mieste, sostinėje Sofijoje, tačiau man šalies gyvenimo būdas visai nepriminė miesčioniškos vakarų Europos.

Taip pat supratome, kad paprasti žmonės gyvena daug vargingiau net nei Lietuvoje. Jiem tik gerai dėl to, kad žemė be galo dosni ir visus metus yra šilta. O bevažinėjant po ekskursijas susidarė vaizdas, jog tai Lietuva prieš 15 metų – daug senų konteinerinių degalinių, kiekvienas kioskas pavadintas „Supermarket“.

 

Ar turėjote progą pabendrauti su vietiniais žmonėmis? Kokie jie?

Tikrų vietinių žmonių kurorte sutikti nėra šansų. Darbuotojai tiesiog daug šypsosi. Mums labai pasisekė, kad ekskursijų metu gavome puikią gidę. Buvome vienintelės trys anglakalbės grupėje, tad mums paskyrė vos ne asmeninę gidę. Ji – jauna mama, anglų kalbos mokytoja vasarą uždarbiaujanti lydėdama turistų grupes.

Gidė mums papasakojo daugiau apie šalies istoriją ir šiandieninę realybę – žmonių nuotaikas, pesimizmą dėl korupcijos bei pragyvenimo lygio ir galimybių. Šiuo atžvilgiu bulgarai man pasirodė labai panašūs į lietuvius. Beje, linksmas faktas – mums bulgarai pasirodė itin lipšnūs ir draugiški ir… įkyrūs. O kaimynai turkai net bulgarams atrodo perdaug lipšnūs! (Juokiasi.)

 

Ar ragavote vietinio tradicinio maisto? Ar patiko jis lietuviškam skrandžiui?

Labai daug ragavome! Maistas atitinka lietuvišką skonį: daug ant laužo keptos mėsos, šašlykų, paprastų daržovių salotų. Bulgarai labai mėgsta ožkų pieno sūrį, ypač daug jo deda į salotas. Labai skanu. (Šypsosi.) Pomidorai, agurkai, žalias svogūnas, juodos alyvuogės ir per burokinę tarką užtarkuotas ožkos sūris – puikiausios salotos ir nereikia jokių padažų, nes sūris, susimaišęs su pomidorais, išsilydo ir kuo puikiausiai atlieka padažo vaidmenį. Bulgarai priešingai nei tingūs lietuviai alyvuoges mėgsta su kauliukais.

01bulgarija-virtuve.JPG

 

Taip pat supratome, kad bulgarai kurorte negamina normalios kavos. Tirpi „Nescafe“ pas juos priimtinas standartas. Tai galite įsivaizduoti trijų kavomanių džiaugsmą radus italų restoraną, kuriame duoda normalią kavą. (Juokiasi.) Mūsų supratimu ir žiniomis apie Bulgariją prieš atvykstant, Bulgarijoj taip pat turėjo būti labai populiarus desertas baklava. Tačiau aplankytame kurorte nebuvo normalios konditerijos, tad, deja, šio deserto paragauti neteko.

Kavinėse per pietus ar vakarienes vis bandydavome vietinius alkoholinius gėrimus. Bandžiau vietinio alaus. Nors nesu ekspertė, bet supratau, kad mūsų vyrai čia mirtų iš troškulio… (Juokiasi.) O štai vynas visai gaivus, verta paragauti.

 

O kokios Bulgarijoje kainos? Ar tai brangi mūsų kišenei šalis?

Bulgarijoje privalgyti gerame viešbučio restorane galima už 20 litų. Beje, italų restoranuose porcijos tokio dydžio, jog net trims merginoms gali pasirodyti per daug. Vynai nebrangūs, o dar šalia radus parduotuvę galima visai pigiai prasisukti. Kokteiliams daug kur amžinoji „happy hour“ (perki du už vieno kainą), taigi irgi nebrangu (mojito kokteilis 10 litų).

Ekskursijos kainuoja apie 100-200 litų. Nuo mūsų kurorto į Nessebar senamiestį, kur smagu vakare pasivaikščioti, apsipirkti ir pavakarieniauti, važiuoja autobusas, o bilieto kaina – 2 litai.

Saulėtojo kranto kurortas yra vienas didelis turgus, kuriame galima nusipirkti visko, ko poilsiautojui reikia – maudymosi kostiumėlį, rankšluostį, rūbų, kremą nuo saulės, akinius, skrybėlę. Ir viską labai draugiškomis ir priimtinomis kainomis. Pvz., daili vasarinė suknelė kainuoja 60-80 litų.

Taigi, Bulgarijoje jautėmės patogiai ir neturėjome labai skaičiuoti išlaidų. Papildomoms išlaidoms (tikrai įskaičiuojant daug ledų restoranuose, kokteilių, kavos ir visokių kitokių moteriškų užgaidų) išleidau mažiau nei 400 litų.

 

Ar dar kartą grįžtum į šią šalį? Kodėl?

Grįžčiau. Tik jau tikrai ne į Saulėtojo kranto kurortą! Į tą dirbtinį turistų perdirbimo cechą manęs niekas nebenuvarys. Ar žinote, kad Saulėtasis krantas yra visiškai sintetinis miestelis, kuriame vien viešbučiai ir negyvena nė vienas žmogus? Siaubas, nes šalies ir autentikos nulis! Dabar mėginčiau į tikrą mažą miestelį, ypač vietose, kur yra mineralinių šaltinių bei gydomųjų/gražinamųjų SPA bei gamtos. (Šypsosi.)

 

Ką parsivežei lauktuvių? Gal yra kažkokie dalykai, kuriuos verta iš šios šalies parsivežti?

Kurortuose labai trūksta vietinių suvenyrų, vaizdas lyg Gariūnų turguje. Tikrai trūksta daiktų, kurie būtų originalūs bulgariški ir primintų šalį. Bet lietuvės nebūtų lietuvės, apsipirkti sugebame visur. (Juokiasi.)

01bulgarija-keramika.jpg

Tradicinė bulgarų keramika

 

Ten yra originalios, labai gražios keramikos. Kokio grožio lėkštės! Dabar gailiuosi, kad nenusipirkau daugiau! Patariu pasitaupyti vietos lagamine gražiosioms margoms lėkštėms. O kai pamačiau turkiškas lėkštes ir lempas mane ištiko meilės priepuolis, tačiau kiek pabijojau investuoti ir transportuoti. Draugė parsivežė gražią apyrankę iš Afrikos. Gražių papuošalų tikrai galima rasti. Taip pat gana daug sendaikčių parduotuvėlių, galima rasti įdomių dalykėlių. Taip pat pirkau rožių džemo ir „Turkish delight“ saldainių.

Ir dar. Teoriškai to daryti negalima. Anot gidų ir kitų protingų žmonių, tai – kontrabanda, tačiau pajūryje prisirinkome labai daug gražių kriauklių. Tenai šiltoje jūroje pilna didokų, margų ir visaip susuktų kriauklių. Tai tikriausiai buvo geriausias suvenyras! Parsivežėm turbūt po kilogramą!

Taip pat, iš šios šalies verta parsivežti įdegį. (Juokiasi.) Važiavome vasaros pradžioje, Lietuvoje dar pavasaris netvirtai ant kojų stovėjo, o ten jau buvo pati šiluma. Įdegiau ir visą vasarą išliko puiki odos spalva. Tokia graži dar nesu buvusi! (Šypsosi.)

 

Ir štai dar keletas mūsų keliautojos patarimų skaitytojams, planuojantiems apsilankyti Bulgarijoje:

1. Nevažiuokite į kurortą. Jie tikrai negražūs ir neįdomūs. Ieškokite tikro miestelio.

2. Vyno galima nusipirkti parduotuvėje ir smagiai sau gerti viešbučio balkone. Beje, pirmąkart gyvenime ir aš galėjau pasakyti, kad jaučiau „riešutų poskonį ir žaliųjų vynuogių viršutinę natą, persipynusią gėlių aromatu“ vyno taurėje.

3. Ten trūksta angliškos ir rusiškos spaudos: nėra laikraščių, žurnalų, prastai su knygomis, tad atostogų skaitalais pasirūpinkite iš anksto.

4. O jei pamiršite/pamesite bet kokius paplūdimio reikmenis, prireiks šalikėlio arba megztuko – tikrai ne bėda. Nusipirksite nebrangiai ir greitai.

5. Paplūdimiai mokami. Privaloma nuomoti gultus ir gulėti kaip šprotams skardinėje, tačiau paėjus tolėliau į šonus galima rasti viešųjų nemokamų paplūdimių. Minusas tik tas, kad dugnas ten labiau akmenuotas ir dažnai tai reiškia, kad rūbai nebūtini, bet maudytis nuogutėlei šiltam vandeny yra puiku!

6. Saugokitės, nes ten saulutė kimba greitai ir tvirtai.

7. Bulgarijos pietuose LABAI karšta.

8. Netaupykite ekskursijoms.

9. Daugelį produktų parduotuvėje bei restoranuose atpažinsite – tikrai rasite, ką valgyti. Nebijokite prabangiai atrodančių vietų – ten bus ir gerai, ir pagal kišenę.

 

01bulgarija-nessebar2.jpg

Nesebaras

 

Nuotraukos iš Žavintos asm. archyvo
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Kelionių idėjos