Čekija: mineralinių vandenų kurortai

Autorius: Kelionių manija , 2011, Kovo 17d.

Čekijos spa kultūra yra neatsiejama šios šalies įvaizdžio dalis. Gydymo tikslais Čekijos mineralinės versmės buvo naudojamos nuo XV a., o šiandien tarptautiniu mastu žinomi mineralinių vandenų kurortai ėmė kurtis XVI a. Čekijoje priskaičiuojama beveik 40 spa kurortų. Žymiausi jų yra  įsikūrę vadinamajame Čekijos „spa trikampyje“ – tai Karlovi Varai, Marienbadas ir Františkovy Lazne.

 

Karlovi Varai

Kurortinis miestas, kurį drąsiai galima vadinti Čekijos mineralinių versmių kurortų karaliumi – tai Karlovi Varai (Karlovy Vary), dar vadinamas Karlsbadu. Jau XVII a. pradžioje mieste buvo priskaičiuojama per 200 mineralinio vandens gydyklų, o šiandien tai gerai tarptautiniu mastu žinomas populiarus sveikatingumo kurortas.

Karlovi Varuose trykšta 12 gydomojo mineralinio vandens versmių, kurių vandens savybės yra gana panašios, tačiau temperatūra skiriasi. Karščiausia Karlovi Varų versmė yra Vridlo – joje vandens temperatūra siekia +73°C. Šios versmės vanduo trykšta iš 2000-3000 m gylio gelmių. Daugumos kitų versmių vandens temperatūra svyruoja apie +40°C. Karštųjų versmių mineralinis vanduo naudojamas įvairiems susirgimams gydyti, taip pat maudynėms bei relaksacijai.

karlovy-vary-cekija.jpg

 

Marianske Laznes

Vaizdingame slėnyje įsikūrusio Marianske Laznes mineraliniai vandenys buvo žinomi jau viduramžiais, tačiau kurortas čia įkurtas tik XIX a. Gydomąją natūraliai trykštančio vandens galią XII a. pastebėjo netoliese buvusio Teplos vienuolyno vienuoliai.

XIX a. pradėjus statyti gydyklas, žinia apie stebuklingą gydomąjį vandenį greitai pasklido. Iki I Pasaulinio karo šis kurortas buvo vienas madingiausių ne tik tuometinėje Austrijos-Vengrijos imperijoje, bet ir visoje Europoje. Jį buvo pamėgę karaliai, kunigaikščiai ir kiti žymūs žmonės, tokie kaip J.W. Goethe, M.Tvenas, R.Kiplingas, F.Šopenas, F.Kafka ar Jungtinės Karalystės karalius Eduardas VII.

Kurorte, kuris dar vadinamas Marienbadu, trykštančių versmių vanduo naudojamas gydymo tikslais. Taip pat lankytojams siūlomos ir purvo vonios. Iš viso miestelyje priskaičiuojama apie 40 kaštųjų versmių.

marianske-lazne-cekija.jpg

 

Františkovy Lazne

Trečiasis iš vadinamojo „spa trikampio“ – tai beveik prie pat Vokietijos sienos esantis Františkovy Lazne (Franzenbad) kurortas. Šis spa miestelis, nors ir kiek mažesnis, lyginant su pirmaisiais dviem, tačiau ne mažiau žavus: čia trykšta per 20 mineralinių versmių. Kurortas buvo pastatytas XVIII a. pabaigoje.

frantiskovy-lazne.jpg