Gražiausios Europos pakrantės: Lenkijos dykuma – Slowinski kopos

Autorius: Kelionių manija , 2013, Gegužės 15d.
Jei jūsų paklaustų, ar yra smėlio dykuma Lenkijoje, tikriausiai atsakymas būtų neigiamas. Tačiau aplankę Slowinski smėlio kopas greičiausiai savo nuomonę pakeisite. Šis natūralus gamtos stebuklas yra Lenkijos šiaurėje, Pamario (lenk. Pomorze) vaivadijoje, Slowinski nacionaliniame parke, įkurtame tarp dviejų didelių Lenkijos miestų – Ščecino ir Gdansko. 

Teigiama, jog 40 m aukštį viršijančios kopos yra didžiausios smėlio kopos Europoje. Šias „judančias“ ir savo formą nuolatos keičiančias kopas iš vienos pusės skalauja Baltijos jūros, iš kitos – Lebsko ežero bangos. Slowinski kopos yra gana aktyvios – kai kurios jų juda po 10 m per metus. Slowinski nacionalinis parkas yra įtrauktas į UNESCO biosferos rezervatų sąrašą. 

 

slowinski-parkas-lenkija.jpg 

Pagrindinis miestelis, esantis šalia Slowinski kopų – Leba, žinomas nuo XIII amžiaus. Tiesa, senoji Leba buvo įsikūrusi kitame Lebos upės krante, už kelių kilometrų nuo dabartinio kurorto, ne kartą sugriauta pajūrio audrų ir galiausia visiškai užpustyta smėlio. Nutiesus geležinkelį buvęs žvejų kaimelis ėmė plėtotis kaip pajūrio kurortas, kurį po Pirmojo pasaulinio karo itin pamėgo vokiečiai. Tačiau 1935 m. čia buvo įkurta karinė raketų bandymo stotis. Dabar Leba yra poilsiautojų pamėgtas kurortas, supamas įspūdingos gamtos.

Kadaise šiose žemėse gyveno slovinų gentis, kurios garbei ir pavadinta vėjų pustoma vietovė. Čia pat įsikūręs ir muziejus po atviru dangumi, supažindinantis su senųjų vietovės gyventojų buitimi.  

 

slowinski-parkas-lenkija1.jpg 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.