Ispanijos pajūris: nuo mirties kranto iki auksinės pakrantės

Autorius: Kelionių manija , 2011, Rugpjūčio 08d.

Ispanija: pajūriu nuo mirties kranto iki auksinės pakrantės

Gražioji Ispanija – turistų ir poilsiautojų pamėgta vieta, garsėjanti spalvingais paplūdimiais, geru oru ir įspūdingu kraštovaizdžiu. Keliaudami Ispanijos pajūriu stebimės natūralios gamtos stebuklais, uolėtomis pakrantėmis, dailiomis įlankomis ir iškyšuliais. Tokia kelionė nei iš tolo neprimena mūsų tradicinių atostogų prie Baltijos jūros. Turėdami vos apie 100 km ilgio krantą mes, lietuviai, vykdami į pajūrį neretai sakome tiesiog „važiuoju į Palangą“. Tuo tarpu saulėtosios Ispanijos žemyninės pakrantės, skalaujamos Atlanto vandenyno ir Viduržemio jūros, nusidriekusios daugiau nei 4800 km! Mirties krantas, laukinė, auksinė, žalioji, saulėtoji pakrantė – tai tik keletas vardų, suteiktų uolėtoms ir smėlėtoms, įlankėlėmis ir iškyšuliais išraižytoms šios šalies pakrantėms. Savo kelionę pradėkime šiaurės Ispanijoje, Galisijoje, kurios krantą skalauja Atlanto vandenynas.

 

Costa do Marisco

Galisijos regiono, esančio Ispanijos šiaurės vakariniame kampelyje, pakrantė pavadinta Costa do Marisco, arba „Jūros gėrybių krantas“, kurį sudaro Rias Baixas, Costa da Morte ir Rias Altas. Jaukioje pakrantėje gausu restoranų ir kavinių – čia galima pasimėgauti gurmaniškais žuvies ir jūrų gėrybių patiekalais. Costa do Marisco pakrantė garsėja ir įspūdingomis bangomis, todėl čia kiekvienais metais organizuojamos banglenčių sporto varžybos.

 

Rias Baixas

Vakarinė žaliausio Ispanijos Galisijos regiono pakrantė, Rias Baixas („Žemasis Rias“), yra palyginti nedaug paliesta civilizacijos. Čia gausybė puikių ramių paplūdimių, kuriuose pailsėsite po ilgos kelionės ir, mėgaudamiesi išskirtiniu kraštovaizdžiu, pamiršite savo rūpesčius. Pakrantėje apstu midijų fermų, čia nuolatos renkami moliuskai ir kitos jūrų gėrybės. Rias Baixas regionas garsėja ir aromatingu baltu sausuoju vynu.

 

Costa da Morte

Atšiauri pakrantė, plytinti nuo Fisteros iki Malpicos, ne veltui gavo „Mirties kranto“ (Costa da Morte) vardą. Šioje uolėtoje pakrantėje nuo senų laikų pražūdavo daugybė laivų. Šiandien vaizdingos uolos bei iškyšuliai vilioja romantikos mėgėjus, kurie susirenka stebėti besileidžiančios saulės. Viena geriausių tam skirtų vietų – Cabo Fisterra iškyšulys arba, išvertus į lietuvių kalbą, – „žemės pabaiga“. O vienas gražiausių Costa da Morte pakrantės kaimelių – Camarinas.

 

Rias Altas

Šiaurinė Ispanijos pakrantė, pavadinta Rias Altas („Aukštasis Rias“) vardu, išraižyta dailių įlankų ir iškyšulių. Vaizdinga teritorija kasmet sulaukia didelio turistų dėmesio – čia mėgaujamasi jaukia gamtos ramybe ir aplankomos išskirtinio grožio pakrantės vietos. Rias Altas pradžia – judrus A Coruna uostas, besididžiuojantis seniausiu iki šių dienų veikiančiu švyturiu Torre de Hercules, kurį statė dar romėnai.

 

ispanija.jpg

 

Costa Verde

Ispanija – išskirtinio kraštovaizdžio šalis. Keliaujant toliau į rytus, į Astūriją ir Kantabriją, driekiasi Costa Verde, arba „Žalioji pakrantė“. Ties šiuo krantu įsikūrę daug žvejų kaimelių, o didelių kurortų praktiškai nėra. Pakrantė uolėta, tačiau yra ir smėlėtų įlankėlių. Tai puiki vieta, tinkanti tiek pažintiniam laisvalaikiui, tiek ramioms atostogoms gamtos apsuptyje.

 

Costa Vasca

Traukiant toliau į rytus, plyti Baskijos pakrantė, Costa Vasca. Čia taipogi galima rasti tiek uolėtų pakrančių, tiek smėlingų paplūdimių, kuriuose galima mėgautis ramiomis atostogomis su visa šeima. Kai kurie mokslininkai teigia, jog baskai yra seniausia tauta Europoje. Costa Vasca pakrantė driekiasi daugiau nei 150 km. Čia galima aplankyti ir laiko nepaliestus senuosius žvejų kaimelius.

 

Costa Brava

Toliau keliamės į Kataloniją ir keliaujame viena geriausiai lietuviams žinomų Ispanijos pakrančių – Costa Brava, kuri yra patogiai pasiekiama iš Barselonos. Costa Brava, arba „Laukinė pakrantė“, driekiasi palei Viduržemio jūrą maždaug 200 km šalies šiaurės rytuose, nuo Prancūzijos sienos beveik iki Barselonos. Costa Brava pakrantės skardžiuose yra įsikūrę daug jaukių miestukų, kuriuos supa pušynai ir kėnių giraitės. Dauguma iš šių miestų kadaise buvo nedideli žvejų kaimeliai, o dabar daugiausia orientuojasi į turizmą. Nepaisant to, stengiamasi išsaugoti vietines tradicijas ir senovinę dvasią. Tad čia savo rojų ras ne tik paplūdimio atostogų mėgėjai, bet ir norintys susipažinti su katalonų kultūra, tradicijomis, paragauti tradicinių patiekalų. Populiariausi kurortai Costa Brava pakrantėje – tai Lloret del Mar, Blanes, Tossa del Mar.

 

costa-brava.jpg

 

Costa Daurada

Ispanijos „Auksinė pakrantė“, Costa Daurada, driekiasi ties Taragona, kadaise buvusioje romėnų Tarraconensis provincijos sostine, išsaugojusia nemažai tų laikų palikimo – čia galima aplankyti romėnų amfiteatro griuvėsius, romėnišką bokštą, romėnų muziejų, romėnų cirko griuvėsius ir kitus architektūrinius paminklus. Tarp Costa Brava ir Costa Daurada driekiasi dar kelios vardus turinčios pakrantės, tačiau jos mažiau populiarios: tai Costa Maresme ir Costa Garraf.

 

Costa del Azahar

„Apelsinmedžių žiedų pakrantės“ vardas prigijo dėl gausybės regione auginamų citrusinių medžių, kas daugeliui lietuvių kelia malonią nuostabą. Vienas gražiausių lankytinų objektų šioje pakrantėje – ant uolos iškilęs miestas-tvirtovė Peniscola, įsikūręs pusiasalyje, kurį su žemynu jungia siauras žemės ruožas. Čia visais metų laikais lankosi turistai, išsiilgę šiltos saulės ir vertinantys dailų kraštovaizdį.

 

Costa Blanca

Ispanijos rytuose besidriekiančią Costa Blanca, arba „Baltąją pakrantę“, galima drąsiai vadinti paplūdimio atostogų rojumi. Dailūs smėlio paplūdimiai, žavios pakrančių uolos, išraižytos jaukiomis įlankėlėmis, nedideli autentiški kaimeliai ir populiarūs kurortai vilioja poilsiautojus iš visos Europos. Costa Blanca pakrantę ir kurortus patogiausia pasiekti iš Alikantės, kuri yra svarbiausias miestas šiame krante. Žymiausi Costa Blanca kurortai ir paplūdimiai: Platja de Sant Joan, garsėjantis smėlio paplūdimiais; Benidorm, neretai pakliūvantis tarp populiariausių paplūdimių visame pasaulyje; Altea, žavintis romantiškais baltais namukais; Xabia, viliojantis romantiškomis uolėtomis pakrantėmis; Guardamar del Segura, žavintis smėlio kopomis ir pušynais.

 

ispanija1.jpg

 

Costa Calida

„Šiltoji pakrantė“, nusidriekusi apie 250 km Mursijos regione, garsi uolėtais krantais. Norintys išvysti įdomių natūraliai gamtos suformuotų keistų formų uolienų turėtų vykti į Bolnuevo. Keliaujant Costa Calida pakrante galima pamatyti nedidelius kaimelius siauromis gatvėmis ir jaukiais namukais. Maurų valdytas kraštas alsuoja romantika ir kaimo gyvenimo dvasia. Gamtos mylėtojus pavergs nuostabūs paplūdimiai, pušų giraitės ir didingi kalnai.

 

Costa Tropical

Ispanijos Andalūzijos regione esanti Costa Tropical, arba „Tropikų pakrantė“, dar vadinama Costa de Granada. Šioje pakrantėje Sierra Nevada kalnai driekiasi iki pat Viduržemio jūros, tad pakrantė yra labai raižyta, praktiškai nėra nuožulnių paplūdimių. Tai išskirtinio kraštovaizdžio pakrantė, garsėjanti unikaliais gamtos kūriniais, jaukiais viešbučiais, didingais kalnais, vaizdingu peizažu, geru oru ir atpalaiduojančia atmosfera.

 

Costa del Sol

Ispanija garsėja Europos turistų pamėgta Costa del Sol, arba „Saulėtąja pakrante“, įsikūrusia tarp Gibraltaro ir Malagos. Čia būna apie 300 saulėtų dienų per metus, o vidutinė metų temperatūra siekia 20 laipsnių šilumos. Bene žymiausias Costa del Sol kurortas – Marbella, vienas prabangiausių visoje Europoje. Šiame krašte persipynusios įvairios kultūros, tradicijos ir architektūriniai stiliai, dominantys viso pasaulio keliautojus.

 

ispanija2.jpg

 

Costa de la Luz

„Šviesos pakrantė“, Costa de la Luz, nusidriekusi nuo Tarifos iki Kadizo. Ši pietvakarinė Ispanijos pakrantė, skalaujama Viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno, taip pavadinta dėl vyraujančios ryškios saulės šviesos. Vėjuotoji Tarifa garsėja kaip Europos burlenčių sporto sostinė. Puiki geografinė padėtis, išskirtinis kraštovaizdis ir turtinga istorija traukia viso pasaulio turistus. Čia gausu istorinių paminklų, unikalių gamtos stebuklų ir lankytinų objektų.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.