Kaljaris: savaitė Sardinijos Angelų įlankoje

Autorius: Sigita Šalkauskaitė | Kelionių manija , 2013, Rugsėjo 16d.

Passion, Love, Sardinia – atvirukas, gulintis ant stalo, vis primena neseniai pasibaigusią kelionę. Ir kartais nebeaišku, ar šie prieš akis šmėžuojantys žodžiai ir nostalgija atostogoms priverčia įsimylėti Sardinijos salą, ar, vis dėlto, užteko tų septynių dienų, kad ši sala atmintyje išliktų kaip ypatinga vieta. Tokius jausmus kelionės sukelia dėl skirtingų priežasčių: vieniems keliautojams kelionėse svarbiausia sutikti žmonės, kitiems – aplankytos vietos ir patirti nuotykiai. Bandydama apibūdinti savo kelionę į Sardiniją, pasakysiu paprastai – tai buvo tarsi aukso viduriukas tarp dviejų minėtų nuomonių. 

 

Apsistokime mieste-pilyje!
Nuspręsti, kurį salos kampelį pasirinkti, nebuvo labai paprasta. Žinoma, per savaitę nesunkiai galima apvažiuoti didžiąją dalį salos, tačiau šiam variantui galimybės nebuvo palankios. Tad pasirinkome Kaljarį – salos sostinę ir didžią istoriją saugantį miestą, kurio pavadinimas vietine sardų kalba reiškia pilį. 

Dar 8 a.  pr. Kr. Kaljario įlanka dėl patogios savo formos tapo finikiečių prekybos tašku, o vėliau kartaginiečių dėka įgavo miesto pavidalą. Kadaise buvęs Romos imperijos dalimi, miestas ir visa sala po to dar daugelį metų buvo niokojamas, grobiamas, kol 19 a. tapo Italijos dalimi. Tad čia galima pamatyti ir 2 a. statytą romėnų amfiteatrą, ir viduramžiais iškilusį Dramblių bokštą bei art nouveau stiliaus miesto aikštę ar siauras itališkas gatveles. 

4poeto-papludimys-kaljaris.jpg 

Poeto paplūdimys Kaljaryje 

Poeto paplūdimys – nuo legendų iki šių dienų realybės
Žinoma, kokios gi vasaros atostogos be jūros, saulės ir nuostabių paplūdimių? Vos už kelių kilometrų (distancija lengvai įveikiama dviračiu arba dar lengviau viešuoju transportu) nuo miesto centro driekiasi net 8 kilometrų ilgio žymusis Poeto paplūdimys, kurio pradžią žymį balno formos kalva – Velnio balnas. Tačiau turbūt didžiausias paradoksas yra tai, kad Kaljario įlanka dar kitaip vadinama Angelų įlanka. Bet tai ne atsitiktinumas – pasakojama graži legenda, jog kadaise velnias Liuciferis labai susižavėjo šia įlanka ir bandė ją užvaldyti, tačiau dievo pasiųsti angelai įveikė Liuciferį, o mieste beliko jo balnas, dabar vadinamas Velnio balnu. 

4velnio-balnas-sardinija.jpg 

Velnio balnas, Sardinija 

 

Tačiau Poeto paplūdimys žavi ne tik legendomis, bet taip pat ir baltu smėliu, skaidriai žydru vandeniu ir horizonte vėją gaudančiais spalvingais burlentininkais. Grįžtant į realybę, kaip ir visur, taip ir čia yra keletas trūkumų. Visų pirma, nors paplūdimys išties platus, sezono metu čia knibždėte knibžda poilsiautojai, krykštauja vaikai, o tamsiaodžiai vyrukai vaikščioja bei įkyriai siūlo įsigyti ko tik panorėsite – nuo paplūdimio rankšluosčių iki suknelių (nešiojamų su visa pakaba), skėčių, papuošalų ar keisčiausių statulėlių. Iš pradžių buvo smagu žiūrėti į spalvingus uždarbiautojus, bet ilgainiui pabodo kaskart sakyti „grazie, no“ (nes kitu atveju neatstoja, taip pat neatstoja ir pasakius „no, thanks“).

 

4bastione-sant-remy-apzvalgos-aikstele.jpg 

Bastione San Remy apžvalgos aikštelė, Kaljaris 

 

Vairavimo egzaminas Kaljaryje

Pasivaikščioti po Kaljarį smagiausia būdavo vakarais – rugpjūčio mėnesį saloje vidudienio saulė per daug kaitri, kad norėtųsi laipioti kalnuotomis miesto gatvelėmis. O šiomis gatvelėmis iššūkis buvo ne tik vaikščioti – smagu buvo žiūrėti ir į persikreipusius automobilių vairuotojų veidus, kai raudonas šviesoforo signalas užsidegdavo tokioje įkalnėje, nuo kurios „padoriai“ pajudėti iš vietos pavykdavo tikrai ne kiekvienam. Įsivaizduokite, jei tokiame mieste reikėtų laikyt vairavimo egzaminą? Beje, dviratis į tokį kalną taip pat nenoriai užvažiuodavo.

 

4katedra-sardinija.jpg 

Kaljario katedra 

Kaljario įžymybės
Tačiau grįžtant prie pasivaikščiojimų, Kaljaryje tikrai yra kur nueiti ir ką pamatyti. Kalnuotomis gatvelėmis palaipiojus radome Romėnų amfiteatrą, liudijantį apie gilią Sardinijos istoriją ir nukeliantį į 2 a., kuomet miestas buvo Romos imperijos dalimi. Žinoma, iš arčiau šio statinio pamatyti nepavyko – viskas aptverta didele tvora, o pats amfiteatras, tikriausiai, rekonstruojamas. 

Einant toliau į viršų ne kartą teko nustebti ir pasigrožėti miestu bei saulėlydžiu iš aukštai – čia įrengtos kelios apžvalgos aikštelės su suoliukais, nuo kurių atsiveria pasakiškas vaizdas. Žinoma, pati įspūdingiausia apžvalgos aikštelė, jei ją taip galima pavadinti, tai Monte Urpinu viršukalnė arba tiesiog Viale Europa apžvalgos platforma, iškilusi 100 metrų virš jūros lygio. Šalia esančiame Monte Urpinu parke galima išvysti ne tik daug žalios spalvos, kurios šiaip jau Sardinijoje vasaros pabaigoje ne tiek ir daug, bet ir įvairiausių rūšių paukščių, vaikštančių kone kartu su žmonėmis, tiltelių, tokių pat žalių kaip pats parkas vandens telkinių su juose plaukiojančiais mažais vėžliukais. 

 

4monte-urpinu-parkas.jpg 

Monte Urpinu parkas 

Vienas netikėčiausių reginių buvo Santa Maria katedra. Ne tik dėl to, kad žiūrinėdama į siauras gatveles ir mažus šalia esančius pastatus net nepastebėjau kairėje pusėje esančios milžiniškos 13 a. katedros. Neogotinio stiliaus fasadas ir šventovės aukštis, kurio nepakėlus galvos neaprėpsi,  atrodo išties įspūdingai.

Žinoma, būtų keista, jei nepaminėčiau Sant Remy bastiono arba Bastione di Saint Remy, pastatyto 19 a. Nepaisant to, kad buvome apsistoję visai šalia bastiono ir kasdien tekdavo pro jį praeiti, kiekvieną kartą vis norėdavosi atsisukti į šį pastatą. Bet dar gražesnis vaizdas atsiveria laiptukais užlipus ant šio pastato. Ir tai ne tik dar viena puiki apžvalgos aikštelė, bet ir vieta, kur gali pamatyti tradicinių Sardinijos festivalio kaukių, paragauti itališko deserto ar pasiklausyti ramios fortepijono muzikos.

4monte-urpinu-sardinija.jpg 

Nuotraukos Sigitos Šalkauskaitės
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos