Karlovi Varai – Čekijos mineralinių versmių kurortų karalius

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2013, Balandžio 29d.

Bene garsiausias Čekijos mineralinių vandenų kurortas, Karlovi Varai, dar vadinamas Karlsbadu, nustebina ne tik savo dydžiu, bet ir išpuoselėtais įmantriais įvairiaspalviais namų fasadais, daugiakalbe šurmuliuojančiomis gatvėmis, įspūdingomis kolonadomis ir natūraliai trykštančiais mineralinio vandens šaltiniais.

 

karlovi-varai3.JPG


Kraneliai su iš gelmių trykštančiu vandeniu įrengti Malūno kolonadoje. Kiekvienas, norintis paragauti mineralinio vandens, gali priėjęs jo įsipilti. Nieko nelaukę ir mes kišame plastikinį buteliuką ir ragaujame šaltinio vandenį. Šis – net 50°C šilumos, galima sakyti, sūri arbata, turinti dar ir kažkokių mineralų prieskonį. Malūno kolonados sienos dekoruotos alegoriniais reljefais. Iš viso kolonadą sudaro 124 kolonos, tarp kurių trykšta 6 mineralinio vandens versmės. Šių versmių temperatūra svyruoja nuo 53°C iki 65°C.  

 

kv-maluno-kolonada.JPG


Beje, su plastikiniais buteliukais ragaujame tik mes. Kiti kolonados lankytojai, akivaizdžiai čia atėję jau nebe pirmą kartą, atsineša ir specialias mineraliniam vandeniui ragauti pritaikytas gertuves. Šios porcelianinės gertuvės primena puodelius su snapeliais, pro kuriuos geriamas iš žemės gelmių ištryškęs natūralus mineralinis vanduo. Kurorto gatvės nusagstytos kioskeliais, juose mirga tokių puodelių įvairovė.

 

karlovi-varai-gertuves.JPG


Istoriniame karštųjų versmių kurorte jau XVI a. pabaigoje buvo įkurta daugiau nei 200 mineralinio vandens gydyklų. Karlovi Varai buvo pavadinti Karolio IV garbei. Anot legendos, būtent šis karalius kadaise medžiojęs dabartinio kurorto apylinkėse ir jo skalikas įkritęs į vieną iš versmių.

Karlovi Varuose trykšta 12 gydomojo mineralinio vandens versmių, kurių vandens savybės yra gana panašios, tačiau temperatūra skiriasi. Karščiausia Karlovi Varų versmė yra Vridlo – joje vandens temperatūra siekia +73°C. Šios versmės vanduo trykšta iš 2000-3000 m gylio gelmių.

 

Daugumos kitų versmių vandens temperatūra svyruoja apie +40°C. Karštųjų versmių mineralinis vanduo naudojamas įvairiems susirgimams gydyti, taip pat maudynėms bei relaksacijai.

Netoli Karlovi Varų yra dar vienas populiarus mineralinio vandens versmių kurortas, Marianske Laznes, arba Marienbadas, kurio gydomųjų savybių vanduo buvo žinomas jau viduramžiais, kuomet natūraliai trykštančio vandens galią XII a. pastebėjo netoliese buvusio Teplos vienuolyno vienuoliai. Iš viso miestelyje priskaičiuojama apie 40 karštųjų versmių, o bene didžiausia kurorto įžymybė – tai Didžioji ketaus kolonada.

 

marianske-laznes.JPG

© Nuotraukos autorės

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.