Kipras vietinių akimis. Arba ko nemato turistai

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Gegužės 09d.

Keliautoja Solveiga į Kipro salą išsiruošė tada, kai mūsų kalendorinis pavasaris buvo užpustytas, o Kipre – ne sezono metas. Pas giminaitę, kuri ten dirba, apsilankiusi moteris neabejoja, pamatė salą tokią, kokios eiliniai turistai tikrai neišvysta.

„Miestas, kuriame lankiausi, vadinasi Aija Napa. Tai lyg kiprietiška Ibiza, tačiau tuo metu visur buvo labai ramu ir tylu, o poilsiautojų – vos vienas kitas“, – pasakojimą pradeda Solveiga. Nuo spalio iki gegužės mėnesio dauguma kavinių ir parduotuvių nedirba, o dirbančios tuo pačiu metu atlieka remontą. Pirmomis balandžio dienomis Aija Napoje – 26 laipsniai šilumos, todėl tai pats tinkamiausias metas atostogauti tiems, kurie nėra pripratę prie didesnių karščių.

3kipras-kelione1.jpg

„Kai važiavau iš oro uosto, pirmiausia pro akis šmėstelėjo keli flamingai, stovintys vandenyje ir didžiuliai kaktusai. Kaip paskui pamačiau, pastarieji auga visur – ir šabakštyne, ir išpuoselėtame kiemelyje, ir šalia bulvių lauko ar asfaltuoto kelio. Kaktusai dideli ir vešlūs, nors kita augmenija skurdi ir kiekvienas augalas laistomas atvedus vandenį tiesiai prie jo. O žemė – ryškios raudonų plytų spalvos“, – apie gana egzotišką Kipro gamtą pasakojo pašnekovė. 

Solveiga taip pat nemažai laiko praleido vaikštinėdama miestelio gatvėmis, tad įsidėmėjo net kai kurių įstaigų darbo laiką. Moteris nustebo, kad paštas ir bankas dirba tik pusę dienos. Tad turėdamas skubių reikalų šiose įstaigose, negali vėluoti.

 

Ką ir kur pirkti

„O štai suvenyrų parduotuvės, kurios yra ant kiekvieno kampo, dirba nuo ryto iki vakaro. Čia galima nusipirkti įvairiausių lauktuvių – puodelių, lėkščių, peleninių ir kitokių niekučių su Kipro simboliais. Tačiau įdomiau namo parsivežti įvairių prieskonių mišinių ar saldumynų – panašių į anksčiau visų mėgtus marmeladinius saldainius su įvairiais priedais“, – patarė Solveiga planuojantiems apsilankyti Kipre.

Aija Napos miestelyje veikia kelios kepyklėlės, kur parduodamos bandelės, picų ir torto gabaliukai, šviesi duona, paplotėliai, pienas, sūriai, kiaušiniai ir kiti maisto produktai. „Obuolys tokioje kepyklėlėje kainuoja iki 1 euro, o maisto parduotuvėse – daug pigiau“, – kur geriausia apsipirkti nurodė pašnekovė. Tačiau viskas lietuviškam skoniui per saldu.

Taip pat, kaip vieną iš lauktuvių, galima parsivežti brendžio „Aleksander“, kuris supiltas į graikų dievo Satyro atvaizdo butelį. Tai smagi dovana moterims, nes butelio forma – su visais vyriškosios figūros išlinkimais.

 

Kipriečių buitis

Kitaip, nei eiliniai turistai, Solveiga Kipre išbandė ir viešąjį transportą. Tarpmiestinio bilieto kaina – 1 euras, tačiau, jei nepagaili 3 eurų, gali važinėtis autobusais visą dieną. Deja, yra vienas niuansas. Autobusų tvarkaraštis – tik patiems vietiniams suprantama mįslė. Čia net nėra tvarkaraščių.

„Važiuojant vietiniais autobusais kaimų keliukais matyti daug šiukšlynų ir netvarkos. Jei kažkas nukerta šakas – tai jos ir gulės amžinai. Kaip ir įvairūs rakandai. Aišku, pūvančių šiukšlių nėra, bet visa kita…“ – stebėjosi prie lietuviškos tvarkos pripratusi Solveiga.

3kipras-kelione5.jpg

Ją taip pat nustebino, kad dažname kieme visa buitinė technika – lauke. Skalbimo mašinos, viryklės, virtuvės rakandai kartais būna po stogeliu, tačiau ne visada. Ir taip gyvenama visus metus. Žiemą Kipre dažnai lyja ir būna vos 10 laipsnių šilumos, tačiau jokio šildymo nėra. Dėl to per žiemą pridrėksta patalpos. Vasarą temperatūra pakyla iki mums neįsivaizduojamų termometro aukštumų. Kambariuose, kuriuose nėra kondicionierių, naktimis temperatūra siekia 32 laipsnius karščio, net iš šalto vandens čiaupo bėga šiltas vanduo. Dieną oras kartais įšyla ir iki 50 laipsnių karščio.

„Žiemą vanduo šildomas dujomis, o vasarą – saulės baterijomis. Jos pritaisytos ant kiekvieno namo stogo. Taip pat ant stogų yra vandens rezervuarai, nes vandens teikimas ne visada reguliarus. Kas įdomiausia, kad Kipre nėra natūralaus geriamo vandens. Vietiniai jį perka iš vandens automatų“, – smulkmenas atskleidžia pašnekovė.

3kipras-kelione6.jpg

 

Katinų rojus

Pagrindiniai Kipro simboliai – katinai ir asilai. „Asilai, matyt, senokai išnykę, nes jų niekur nesimato, o štai katinų pilna visur. Juos maitina viešbučių gyventojai. Senukai poilsiautojai kambariuose laiko padėję lėkšteles su maistu ir maitina užsukančius katinus. Paplūdimiuose sutikti katinai nevalgo nieko, tačiau puola glaustytis. Kai nustoji glostyti, nestipriai įkanda, taip reikalaudami tęsti mylavimą. Tad, tenka arba glostyti, arba bėgti“, – juokėsi Solveiga.

Moteris taip pat pabrėžė, kad Aija Napa miestelis – labai saugus, čia niekas nesikabinėja ir nepuola kalbinti. Galima visur ir visada ramiai vaikščioti. Tačiau tai, kad kipriečiai nepuola kalbinti kiekvieno sutikto, nereiškia, kad jie nėra draugiški. Pašnekovė tikina, kad jiems labai įdomu, iš kur atvykai ir, ar patinka pas juos. „Jie labai didžiuojasi savo jūra, giedru dangumi ir karšta saule, nuo kurios mums, lietuviams, net silpna“, – apie vietinius gyventojus pasakojo moteris.

3kipras-kelione4.jpg

Aija Napa taip pat tinkamas miestelis tiems turistams, kurių anglų kalba nėra labai gera. Praėjusiais metais net 62 proc. visų turistų buvo rusų tautybės, todėl vietiniai čia kalba ir angliškai, ir rusiškai. Yra net rusiškos kavinės bei barai.

„Kipre pusę metų atostogaudami praleidžia skandinavai pensininkai. Kol pas juos žiema, jie gyvena Aija Napoje, balkonuose augina gėles, kepa kepsnius ir važinėja dviračiais“, – apie pavydėtino ilgumo skandinavų atostogas Kipre pasakojo Solveiga.

3kipras-kelione2.jpg

Nuotraukos iš Solveigos asmeninio archyvo

 

Taip pat skaitykite:

Kipras – sala, kurioje visuomet jautiesi savas

Lankytinos vietos