Krymas: Juodosios jūros perlas

Autorius: Kelionių manija , 2011, Liepos 18d.

Turbūt ne sykį teko girdėti vyresnės kartos atstovus su nostalgija pasakojant apie Krymą. Kalnai ir kanjonai, uolos ir šiltas kaip arbata Juodosios jūros vanduo, šaltiniai ir kriokliai – milijonai poilsiautojų iš buvusios Tarybų Sąjungos respublikų sovietmečiu plūsdavo į Krymą, vasaros rojų.

Šiandien Krymas kiek kitoks. Tačiau nostalgija seniems laikams tebetraukia vyresniuosius, o ir jaunimas ieško pramogų. Į Krymą traukia ir smalsuoliai, prisiklausę istorijų apie „laiko mašiną“, nukeliančią 20 metų į praeitį vos išlipus iš lėktuvo, traukinio ar automobilio. Vis dėlto, ieškantys Vakarų Europos kurortuose įprastų patogumų ir publikos Kryme gali kiek nusivilti, paragavę sovietinės „egzotikos“…

 

Elito kurortas ar nušiurusi poilsiavietė?

Turtuoliai jau XIX a. Krymo pusiasalyje įsirengė vasaros vilas. XX a. Krymas ėmė garsėti savo sanatorijomis, kurios pritraukdavo įvairius susirgimus besigydančius žmones. Sovietmečiu čia per sezoną atvykdavo apie 10 milijonų poilsiautojų. Puikus klimatas, saulės vonios ir temperatūra, liepos mėnesį vidutiniškai pakylanti iki +24-30°C – ko dar reikia puikioms paplūdimio atostogoms? 

Nors Ukrainai atgavus nepriklausomybę Krymas savo populiarumą prarado, tačiau po truputį šis kampelis atrandamas iš naujo. Kas atvažiuoja senus laikus prisiminęs, o kas – sovietinės „egzotikos“ ieškodamas. Tik kai kam jos būna tiesiog per daug: apšiurę restoranėliai bei kioskeliai, tranki rusiška muzika, treningais „pasipuošę“ poilsiautojai, apleisti, neprižiūrėti parkai bei gatvės, kuriose mėtosi šiukšlės, tarybinis mentalitetas…

 

Ilgiausia pasaulyje troleibuso trasa?

Iš Krymo sostinės Simferopolio į pajūrio kurortinius miestelius galima vykti… troleibusu. Viskas dar atrodytų gana įprasta, kol nesužinai, kad kelionė troleibusu truks apie dvi valandas! 86 km troleibusų trasa driekiasi nuo Simferopolio iki Jaltos. Panašus atstumas yra nuo Vilniaus iki Varėnos ar Švenčionių.

Ukrainai priklausančioje Krymo autonominėje respublikoje gyvena apie 2 milijonus gyventojų. Krymą veik iš visų pusių supa jūros: Azovo šiaurės rytuose ir Juodoji vakarinėje bei pietinėje dalyje. Su žemynine Ukraina Krymą jungia Perekopo sąsmauka.

 

krymas2.jpg

 

Kuo stebisi užsieniečiai

Neseniai teko skaityti MatadorNetwork pasakojimą apie Ukrainoje gimusios ir iki paauglystės gyvenusios moters įspūdžius vėl apsilankius Kryme. „Per 20 metų čia beveik niekas nepasikeitė,“ – sako Gina. „Vis dar važinėja sovietiniai autobusai, o saulėgrąžų lukštenimas tebėra madingas.“

Į tėviškę sugrįžusiai Ginai šypseną kėlė Kryme įprasti dalykai, pavyzdžiui, tai, kad grąžą kartais gali gauti saldainiais (jei kasininkė neturi smulkiųjų), o restorano meniu visuomet yra puslapis, kuriame yra išvardyta, kiek kainuoja restorano lėkštės, stiklinės ar net stalai bei kėdės – jei „netyčia“ ką nors sulaužytum ar sudaužytum…


 

Jalta

Nors Jaltos paplūdimiai nė iš tolo neprimena gintarinių Baltijos jūros pakrančių ir kopų, šis Krymo pusiasalio kurortas yra ne tik pamėgtas Rusijos turtuolių, bet ir žinomas pasaulio mastu. Čia jau nuo XVII a. vykdavo poilsiauti rusų aristokratai.

Didžiąją Jaltą sudaro keletas kurortų: Jalta, Alupka, Oliva, Kastropol, Ponizovka, Gaspra, Kurpatai, Masandra, Otradnoje, Foros, Livadija ir kt. Didžiojoje Jaltoje yra įdomių lankytinų vietų. Tai – Livadijos ir Masandros rūmai, Pasakų laukymė, botanikos sodas.

 

Livadijos rūmai buvo paskutinio Rusijos imperatoriaus Nikolajaus II vasaros rezidencija. Dailaus parko apsupti rūmai iškilo XX a. pradžioje. Livadijos rūmuose – per 50 kambarių; kiekvienas jų turi savo istoriją. Dar vienas architektūros stebuklas – Masandros rūmai, kurie taipogi stovi gražiame parke.

Dar viena romantiška vieta – bokšteliais išpuošti Alupkos rūmai, priklausę generolui-gubernatoriui M.S. Voroncovui. XIX a. statyti rūmai tarsi susilieja su juos supančia gamta – kalnais, uolomis. Įspūdingas rūmų interjeras bei rūmus supantis parkas sudaro darnią visumą.

 

Alušta

Į šiaurės rytus nuo Jaltos esanti Alušta kadaise buvo prekybinis uostas, vėliau tapęs kurortu ir turistų traukos centru. Aluštos paplūdimiai driekiasi apie 40 km. Didžiąją Aluštą sudaro keletas kurortinių miestelių, kuriuose atostogos kainuos pigiau negu populiariojoje Jaltoje.

 

Sudakas

Sudakas, kurį beveik prieš 2 tūkstančius metų įkūrė graikai, šiandien – populiarus kurortas. Didžiausia jo įžymybė – genujiečių tvirtovė, iškilusi XIV-XV a., puikiai perteikianti viduramžių architektūros dvasią. Tvirtovę sudaro dvi dalys: viršutinė-apsauginė ir apatinė-gynybinė, kurią sudaro siena su 14 bokštelių. Viršūnėje stūkso Kyz-Kule pilis.

 

krymas-sudak.jpg

 

Kregždutės lizdas

Ant uolos virš mėlynų Juodosios jūros bangų pakibusi daili pilaitė tapo viena iš Krymo vizitinių kortelių. Kregždutės lizdu pramintą neogotikinę pilį, pastatytą praeito šimtmečio pradžioje, geriausia apžiūrėti plaukiant jūra. Buvusi pilies šeimininkė sniego baltumo pilaitę, papuoštą grakščiais bokšteliais vadino „meilės pilimi“.

 

krymas-kregzdes-lizdas.jpg

 

Balaklava

Už kelių dešimčių kilometrų nuo Sevostopolio esantis Balaklavos miestukas įdomus tuo, jog aplinkinėse uolose sovietmečiu buvo įsikūrusi Sovietų jūrų laivyno povandeninų laivų slėptuvė. Šiandien ją galima aplankyti, tuo tarpu tarybų valdžios metais Balaklava buvo ypatingo saugumo uždrausta zona.

 

Krymo gamtos stebuklai

Džur-Džur ir Učan-Su kriokliai – žymiausi ir gražiausi kriokliai Krymo pusiasalyje. Učan-Su krioklio vanduo krenta net iš 98 m aukščio. Šis krioklys gražiausias pavasarį tirpstant sniegui. Tuo tarpu Džur-Džur yra palyginti neaukštas (15 m), tačiau platus ir galingas.

Vaiduoklių slėnis, esantis Demerdži kalno papėdėje, garsus čia stūksančiomis akmeninėmis figūromis, tarsi vaiduokliai žvelgiančiomis į slėnį. Per daugelį metų vanduo ir vėjas suformavo įdomius darinius, primenančius gyvūnų, paukščių ar fantastinių būtybių figūras.

Krymo pusiasalyje yra daugybė įdomių olų, pavyzdžiui, „Žemės ausis“ (Uzun Koba), „Tūkstančio galvų“ (Bin Baš Koba), „Marmurinė“ ir kt.

 

krymas3.jpg


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.