Krymas – pigus ir saulėtas pabėgimas į praeitį

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Birželio 28d.

Kol lietuvių minios plaukia į Turkijos ar Egipto kurortus, vilnietė Dalia Mikėnaitė savo atostogas ne pirmą vasarą praleidžia mažame Krymo miestelyje Mikolaivkoje. Toliau nuo europietiškų standartų, arčiau lietuviškos praeities. Būtent taip gali pasijusti atvykęs į kurortinį miestelį. Tačiau jūra, malonūs žmonės ir žvėriškai mažos kainos – juk viskas, ko reikia geroms atostogoms.

 

Visuomet puikus oras

Dalia Krymą atrado prieš penkerius metus. Kartu su sužadėtiniu ji skersai išilgai išnaršė šį pusiasalį, tačiau savo atostogoms pasirinko Ignalinos dydžio miestelį, kuriame vasaros metu, skaičiuojant su turistais, gyvena tik apie 20 tūkst. gyventojų.

„Man patinka, kad čia visada puikus oras, todėl planuojant atostogas nereikia stebėti orų prognozės. Kartą liepos mėnesį, kuris yra karščiausias, buvo net 40 laipsnių šilumos“, – europiečių neatrastą kurortą gyrė mergina. Rugpjūtis taip pat sutraukia nemažai turistų dėl bronzinio įdegio.

Turistams važiuoti į Mikolaivką Dalia pataria būtent liepos ar rugpjūčio mėnesiais. Liepą, nes būna itin šilta, rugpjūtį, nes tuomet galima mėgautis sultingais vietinių išaugintais vaisiais – vynuogėmis, persikais, melionais ar arbūzais. „Kilogramas skanių ir sultingų arbūzų kainuoja tik 50 lietuviškų centų“, – neįtikėtinai mažas kainas atskleidė Dalia.

Važinėdami per apylinkes galite pamatyti nemažai vynuogynų ar persikų sodų, tačiau, jei sumąstysite patys nusiraškyti keletą vaisių, susidursite su kliūtimi – ginkluotais apsauginiais. Pasirodo, vietiniai mėgsta užsukti į svetimus sodus, pasisavinti sodinukus ar nemokamai prisiraškyti vaisių. Norėdami apsaugoti savo turtą, sodų šeimininkai pasamdė apsauginius. „Jie gyvena palapinėje, šalia stovi cisterna su geriamu vandeniu. Tačiau kartą sustojome prie persikų sodo ir, susimokėję jiems 10 dolerių, buvome įleisti į sodą, kur nuo vaismedžių patys galėjome nusiskinti persikus. Žinoma, apie tokį apsauginių verslą šeimininkai nežino“, – juokėsi Dalia.

 

0krymas-kregzdute1.jpg

 

Dar tik pusiaukelėje į Europą

Pašnekovė taip pat sako, kad turistas Mikolaivkoje gali būti ramus ir atsipalaidavęs, nes jokie prekeiviai jam nesistengs įbrukti nereikalingų prekių ar išlupti už jas kuo didesnę kainą. „Čia atvažiavęs patekti kaip į tarybinius laikus – niekam tu neįdomus, niekas tau nieko nesiūlo, ateini į parduotuvę, paprašai duonos, numeta tau ant prekystalio – pasiimk“, – paprastas vietinio gyvenimo taisykles dėstė D.Mikėnaitė.

Žinoma, pašnekovė neslepia, kad gyvenimas Kryme dar toli nuo europietiškų standartų, gal todėl šią vietą atradę tik vietiniai ukrainiečiai, rusai ir baltarusiai. O štai atvažiavęs lietuvis vietiniams yra autoritetas. Jau vien dėl to, kad Lietuva yra Europos Sąjungos narė. „Jeigu kitose šalyse mus laiko rusais ar vadina vagimis, ukrainiečiai mus labai mėgsta“, – šypsodamasi atskleidė Dalia.

Mikolaivkos kurortinis miestelis yra panašus į mūsų Šventąją – čia nėra prabangos ar galybės pramogų, tačiau miestelio centrinė alėja pastatyta specialiai turistams. Kiekvieną vakarą kavinės siūlo skirtingas programas, naktinėtojų laukia ir barai bei klubai. Miestelyje yra trys paplūdimiai, vienas iš jų yra skirtas nudistams.

„Čia nerasite europietiško gyvenimo, Mikolaivkoje viskas paprasčiau, taip, kaip Lietuvoje buvo prieš 20 metų. Naujoje miestelio dalyje net gatvės neasfaltuotos. Nors prabangos čia nėra, pailsėti galima tikrai labai gerai“, – tikino jau ne vienerius metus Kryme atostogaujanti pašnekovė.

 

0krymas-myk11.jpg

 

Pramogos miestelyje ir aplink

Norintiems ne tik pailsėti, bet ir aplankyti turistinius objektus, Dalia pataria pakeliauti po visą Krymą, nes pačioje Mikolaivkoje yra vos keletas paminklų, vienas iš jų – Lenino, ir ant pjedestalų užkelti seni automobiliai. Pasirodo, ukrainiečiai tokiu būdu mėgsta eksponuoti ne tik senus automobilius, bet ir tankus ar kitą karinę techniką. 

„Mes išvažinėjome visą Krymą, tad galiu pasakyti, kad čia labai daug gražių vietų. Rekomenduoju pamatyti Ai Petrio kalną, nuo kurio matosi visas pusiasalis, tada dar Čufut Kalė, uolų miestą, kuriame filmuojami senoviniai filmai. Tai ant didelio kalno iš uolų pastatytas miestas. Taip pat labai graži vieta – pilis „Kregždutės lizdas“, – lankytinas Krymo vietas vardijo D.Mikėnaitė.

Kryme taip pat smalsumą kelią ir ilgiausia pasaulyje troleibuso linija, besitęsianti 100 kilometrų. Ja nuo Simferopolio iki Jaltos galima nuvažiuoti per kiek daugiau nei valandą. Ekstremalių pojūčių mėgėjams Kryme taip pat bus ką veikti. Čia itin populiarus šokinėjimas nuo uolų į jūrą.

Šioje Ukrainos dalyje taip pat nemažai sanatorijų. Pavyzdžiui, Mikolaivka ir jos sausas oras yra tinkama vieta poilsiautojams, turintiems širdies problemų.

 

Pigiau nei pigu

Prakalbus apie kainas, Dalia dar kartą patikino, kad atostogos šiame mažame miestelyje kainuoja tikrai nedaug. Išbandžiusi ne vieną nakvynės vietą, mergina sako, kad nakvynė su patogumais vienam žmogui kainuoja nuo 20 litų. Jei poilsiautojas nori prabangesnių apartamentų, pavyzdžiui, su baseinu ar sauna, kaina yra 50 litų.

Tačiau norintiems rasti nakvynę Mikolaivkoje pašnekovė pataria tuo pasirūpinti vietoje. O jei poilsiautojai nori važiuoti žinodami, kad tikrai turės, kur apsistoti, Dalia pataria kokiu nors būdu gauti nakvynės vietų kontaktus, nes internete informacijos praktiškai nėra. Ir į elektroninius laiškus nelabai kas atsakys. Geriausia skambinti ir kalbėti gyvai. Taip pat, reikia mokėti rusų kalbą, nes angliškai Mikolaivkoje nesusikalbėsite.

„Čia kainos specialiai turistams nėra užkeltos, gal todėl jie ir nemėgsta derėtis. Kiek parašyta, tiek ir mokėk. Patys žmonės prekiauja savo užaugintais vaisiais. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad pirkti iš jų tikrai saugu“, – patikino mergina.

Pasak jos, net ir valgydamas kavinėse, poilsiautojas tikrai nepermokės. Kompleksiniai pietūs čia kainuoja apie 10 litų, šašlykas – apie 12 litų. Kainų skirtumo palyginimui Dalia pateikė ir 0,5 litro degtinės butelio kainą kavinėje – nuo 10 litų.

Pavalgyti galima ir čia veikiančiose Krymo totorių kavinukėse. Pašnekovė teigė, kad jie netgi malonesni už vietinius ukrainiečius.Tūkstantiniai kyšiai pareigūnams

Abejojančius dėl saugumo šiame miestelyje, D.Mikėnaitė nuoširdžiai patikino, kad Mikolaivkoje tikrai saugu. Per penkerius metus, kuomet ji čia ilsėjosi, nematė nei vienų muštynių ar kitokių incidentų. Juolab, kad miestelyje nuolat patruliuoja policininkų automobiliai. Pareigūnai, pamatę automobilį su ne ukrainietiškais numeriais, būtinai prieis paklausti, ar viskas gerai ar nereikia pagalbos.

Tačiau tokie paslaugūs pareigūnai tikrai ne visoje Ukrainoje. „Kertant sieną būna daug problemų su ukrainiečiais, nes jie išsidirbinėja, kaip tik nori. Kartą važiuodami automobiliu prie sienos stovėjome 12 valandų, o turistinius autobusus praleido be jokių problemų“, – pasakojo Dalia.

Ji taip pat girdėjo istoriją, kaip vienas lietuvis vien kyšiams kelių policininkams Kryme sumokėjo daugiau nei tūkstantį litų. Tad pašnekovės patarimas – jei tik įmanoma, stengtis išvengti važiavimo į Krymą nuosavu automobiliu.

 

0krymas-Mykolaivka.jpg

 

Nuotraukos iš Dalios asmeninio archyvo

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.