Latvijos kurortai: Jūrmala

Autorius: Kelionių manija , 2011, Birželio 27d.

„Miestas ant bangos“ – taip Jūrmalą, vieną didžiausių pajūrio kurortų Baltijos šalyse, pristato kaimynai latviai. Vos už 25 km nuo sostinės Rygos esantis kurortas garsėja ne tik balto smėlio paplūdimiais, bet ir dailia autentiška medine architektūra. O kur dar pušynų aromatas, jonizuotu jūros oras, spa centrai ir kitos pajūrio kurorto pramogos.

Populiaraus kurorto teritorijoje iki pat XIX a. buvo įsikūrę žvejų kaimeliai. Po Napoleono karų čia reabilitacijos tikslais ėmė lankytis Rusijos karininkai. Žvejai savo trobas pritaikė svečiams apgyvendinti. 1844 m. Jūrmaloje atidaryta pirmoji garlaivio linija, plukdžiusi poilsiautojus iš Rygos. Taip Jūrmala ėmė plėstis ir tapo populiaria paplūdimio atostogų vieta, kurią sudaro keletas kurortų – Kemeri, Sloka, Meluži, Majuori, Bulduri, Lielupe, Dzintari ir kt. Bendras šių kurortų balto smėlio paplūdimių pakrantės ilgis viršija 30 km.

Seniausia Jūrmalos dalis – Sloka, suklestėjusi XVII a. viduryje, kuomet ją valdė Kuržemės hercogas Jokūbas. Kemeri išpopuliarėjo XIX a. kaip Rusijos imperijos valstybinis kurortas, vertinamas dėl čia esančių mineralinio vandens ir gydomojo purvo telkinių. Čia sutelkta daugiausia Jūrmalos kurorto balneologinių išteklių: sieros, bromo druskos, natrio mineralinių vandenų. Sovietmečiu Jūrmala buvo labai mėgstamas kurortas, o ir šiandien Jūrmala populiari poilsiautojų iš Rusijos tarpe.

Jūrmalos Majuorų ir Jaunkemerių paplūdimiai didžiuojasi Mėlynąja vėliava, kuri reiškia, jog šie paplūdimiai atitinka PSO švaros ir saugumo standartus. Jūrmalos pakrantėje yra įrengtos paplūdimio tinklinio aikštelės, siūlomos plaukiojimo vandens slidėmis bei banglentėmis pamokos. Jūrmalos simboliu tapusi vėžlio skulptūra, lėtai skaičiuojanti poilsiautojų fotoaparatų blykstes Majuorų paplūdimy – ilgaamžiškumo ir pastovumo simbolis.

Vaikštant pakrante į akis krenta kone ant jūros kranto iškilę pastatai – tiek senoviniai, tiek ir iškilę sovietmečiu ar dar naujesnės statybos. Vienas iš dailesnių – bokšteliu pasipuošusi Racenes maudymosi įstaiga, pastatyta XX a. pradžioje. Sovietmečiu čia buvo įsikūręs spa centras.

 

jurmala2.JPG

 

Be gamtinių ir gydomųjų išteklių, Jūrmaloje gausu XIX-XX a. pradžioje statytų medinių pastatų, kuriuos galima priskirti įvairiems stiliams – klasicizmui, art nouveau, nacionaliniam romantizmui ir kt. Pastatų fasadai dažnai išpuošti mediniais raižiniais. Į architektūros paminklų sąrašą įtraukta daugiau nei 400 pastatų, iš kurių – 7 maldos namai (bažnyčios ir cerkvės).

Pagrindinė pėsčiųjų gatvė Jomas tam tikra prasme primena mūsų Palangos Basanavičiaus gatvę: daugybė kavinių ir restoranų, pramogų ir poilsiautojų šurmulio.

 


Ką veikti Jūrmaloje?

Be tradicinio poilsio paplūdimyje Jūrmala siūlo ir kultūrinį laisvalaikį. Jūrmalos muziejuje sukaupta didžiausia Latvijoje maudymosi kostiumų kolekcija, eksponuojama Jūrmalos kurorto istorijos objektai. Įdomu, kad Jūrmaloje 1897 m. buvo nustatytos maudymosi jūroje taisyklės: buvo leidžiama maudytis tik su maudymosi apranga, kurią sudarė kelius siekiantys šortai ir dryžuoti marškinėliai.

Jūrmalos Ragakapa gamtos parke įkurtas muziejus po atviru dangumi. Jame eksponuojami autentiški žvejų ūkiai bei jų pastatai, valčių, inkarų kolekcija, galima susipažinti su įvairiais žvejų darbais: virvių rišimu, tinklų adymų ir pan.

Kitos svarbiausios Jūrmalos lankytinos vietos – tai Aspazijos namas-muziejus, kuriame garsi poetė praleido savo paskutiniuosius 10 gyvenimo metų; Kristaps ir Auguste Morbergs vasarnamiai ir botanikos sodas; art nouveau stiliaus Majori dvaras. Vasarą Turaidos gatvėje galima aplankyti senovinių automobilių parodą, kur eksponuojami antikvariniai automobiliai ir motociklai. Kasmet rugpjūčio mėnesį vyksta antikvarinių automobilių paradas.

Dzintarų miško parke įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, krepšinio bei riedlenčių aikštelės, nutiesti takai riedutininkams. Ties įvažiavimu į Jūrmalą įsikūręs Livu vandens parkas. 

 

jurmala.jpg

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.