Latvijos kurortai: Liepoja, vėjų miestas

Autorius: Kelionių manija , 2012, Gegužės 21d.

Žinia, jog mūsų neretai perpildytą pajūrį kai kurie tautiečiai mielai iškeičia į latviškąjį: ir jūra ta pati, ir baltas pajūrio smėlis kutena padus taip pat, ir užsienyje pabuvoji, ir kainos nuo lietuviškųjų nedaug skiriasi. Vienas iš arčiausiai esančių Latvijos kurortų – Liepoja.

 

Miestas, kur pučia vėjai

Apie vėją dainuojama miesto himne, vėją gaudo ir didžiausia vėjo energetikos jėgainė, be to,

vėjuotoji Liepoja – ir burlentininkų rojus. Tačiau ne tik tai traukia poilsiautojus į trečią pagal dydį Latvijos miestą. Liepojoje gausu medinės architektūros paminklų – gyvenamųjų namų, kurie gausiai puošti raižiniais. 

Liepoja viduramžiais vadinta Lyva, kurios pavadinimas kilęs nuo greta tekėjusios Lyvos upės. Išvertus iš lyvių kalbos, tai reiškia „smėlis“. XIII a. tuometinėje Lyvoje Livonijos ordinas plėtojo prekybą su Ryga bei Marienburgu. Miestas kentė kaimynų lietuvių puldinėjimus (!), buvo siaubiamas karų laikotarpiu, išgyveno ne vieną maro epidemiją ir buvo nusiaubtas gaisro.

Latvijai patekus į Rusijos imperijos sudėtį, Liepoja (tuomet jau vadinta Libava) tapo svarbiu imperijos prekybiniu uostu. Pirmojo pasaulinio karo metu miesto karininiame uoste švartavosi povandeniniai rusų laivai. O po Sovietų okupacijos Liepoja tapo saugomu uždaru kariniu miestu.

0liepoja-savaitgalio-kelione2.JPG

Liepojos miesto himno personažai atgijo skulptūrose

 

Karosta – karinis miestelis adrenalino mėgėjams

Carinės Rusijos valdymo laikotarpiu Liepojoje buvo įkurta karinė bazė ir pastatytas karinis miestelis – Karosta, kurio pavadinimas lietuviškai skambėtų „Karo uostas“. Šiandien čia vaizdas ne mažiau niūrus nei prieš keletą dešimtmečių, kuomet Karosta buvo uždaras ir kruopščiai saugomas karinis objektas.

Antrojo pasaulinio karo metu Karostoje buvo įkurta Sovietų armijos karinė bazė, pritaikyta povandeniniams laivams švartuotis. Vis tik, bene didžiausia Karostos įžymybė – tai karo nusikaltėlių kalėjimas, kuris yra atviras turistams. Sako, jog vienintelis toks Europoje.

Šiandien čia rengiamos teatralizuotos ekskursijos ir realybės šou primenantys vaidinimai, kurių metu galima pačiam pabūti Sovietų belaisviu, aplankyti autentiškas kalinių kameras. Teigiama, jog nė vienam kaliniui nepavyko pabėgti iš šio kalėjimo. Silpnesnių nervų žmonėms turbūt reiktų šią vietą aplenkti…

 

Lankytinos vietos Liepojoje

Liepojoje vyrauja medinė architektūra, apstu raižiniais puoštų medinių namų. Pagrindinė Liepojos aikštė pavadinta svajingu Rožių aikštės (Rožu laukums) vardu. Tai – Liepojos širdis, kurią puošia šimtai gėlių-karalienių. Šv. Trejybės bažnyčia garsėja vargonais, kurie esą yra didžiausi nerekonstruoti mechaniniai vargonai pasaulyje (!). Gal dėl to čia kasmet rugsėjo mėnesį rengiamas tarptautinis vargonų muzikos festivalis. Tuo tarpu Šv. Onos bažnyčia yra seniausia Liepojoje.

0liepoja-savaitgalio-kelione.JPG

Šv. Trejybės bažnyčios vargonai, didžiausi nerekonstruoti mechaniniai vargonai pasaulyje

 

Verta užsukti į Amatininkų namus, kurie yra vienas iš seniausių statinių Liepojoje. Amatininkų namuose galima ne tik įsigyti tradicinių dirbinių, bet ir pamatyti ilgiausius gintaro karolius pasaulyje. Jų ilgis – net 123 metrai, ir sveria šis įspūdingas kūrinys beveik 20 kg.

Dar vienas įdomus istorinis pastatas – tai Petro I namelis, kuriame, esą viešėjo pats Rusijos caras. Tuo metu čia buvo įsikūręs viešbutis, kuris vienintelis visoje Liepojoje turėjo vidaus tualetą. Matyt, tai ir nulėmė garbingo svečio pasirinkimą. Petro I namelis stovi Kungu gatvėje.

Apžiūrėti miestą galima ir istoriniu Liepojos tramvajumi, kuris yra vienas seniausių Baltijos šalyse, pradėjęs kursuoti dar 1899 m.

Liepojiečiai ypatingai didžiuojasi savo pajūrio pakrante ir baltu smulkiu jos smėliu. Be to, Jūrmalcieme esantis 37 m aukščio Pusėno kalnas laikomas aukščiausia kopa visoje šalyje.

0liepoja-savaitgalio-kelione1.JPG 

Liepoja garsėja art nouveau stiliaus pastatais

 

kelioniumanija.lt nuotraukos

 

Taip pat skaitykite:

Karosta – karinis miestelis adrenalino mėgėjams

Latvijos kurortai: Jūrmala


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.