Lenkijos pajūris: ką pamatyti, ką aplankyti

Autorius: Kelionių manija , 2013, Birželio 25d.

Pomerania, Pomorze arba tiesiog Pajūris – tai Lenkijos regionas, nusidriekęs tarp dviejų didelių miestų, Gdansko ir Ščecino. Smėlio paplūdimiai, žaliuojantys pušynai, krykštaujančios žuvėdros – lyg ir nieko naujo, palyginti su Lietuvos pajūriu, tačiau pridėkite dar istorines vietoves ir turėsite tobulas atostogas.

 

Aistmarių nerija
Į rytus nuo Gdansko susiformavusi vaizdingas Vyslos, ilgiausios Lenkijos upės, delta, kuri garsi itin derlingomis žemėmis, išraižytomis daugybės kanalų ir upės atšakų. Aistmarių nerija skiria Vyslos lagūną, dar vadinamą Aistmarėmis, nuo Baltijos jūros, arba, tiksliau, Gdansko įlankos. Dalis 65 km nusidriekusios nerijos priklauso Kaliningrado sričiai. Krynica Morska yra didžiausias šioje nerijoje įsikūręs kurortas, viliojantis smėlio paplūdimiais ir apsuptas miškų juosta. Netoliese, Štutovo vietovėje Antrojo pasaulinio karo metu veikė viena iš griežčiausių nacistinių koncentracijos stovyklų, Štuthofas. Dabar buvusios „mirties stovyklos“ vietoje įrengta sukrečianti ekspozicija, liudijanti apie masines žudynes ir nežmoniškas gyvenimo sąlygas.

 

Gdanskas

Apie Gdanską sunku kalbėti trumpai. Šio miesto istorijos vingiai išties įspūdingi – nuo klestėjimo Hanzos prekybinės sąjungos laikais iki „Solidarumo“ idėjų, sužlugdžiusių komunistinį režimą šalyje. Miestas stebina dailiais gotikos bei renesanso stiliaus pastatais bei įspūdingo dydžio Katedra, talpinančia apie 25 tūkstančius žmonių, o senąjį uostą tebesaugo istorinis Uosto kranas, tapęs miesto simboliu. Daugiau apie Gdanską

 

9gdanskas.jpg

Gdansko paplūdimiai

Pagrindiniai Gdansko paplūdimiai yra Stogi ir Brzezno. Šie paplūdimiai yra stebimi gelbėtojų, be to, juose netrūksta pramogų – įrengtos vandens čiuožyklos, yra paplūdimio tinklinio aikštelės. Brzezno įžymybė yra jūros tiltas, į jūrą nusidriekęs apie 130 m. Nuo Brzezno iki kito populiaraus paplūdimio Jelitkowo nutiesta pajūrio dviračių trasa.

 

Sobieszewo sala

Dar vienas, vos už 15 km nuo Gdansko centro esantis paplūdimys yra Sobieszewo salos pakrantėje. Tiesa, ši sala yra žmogaus veiklos padarinys, nukreipiant dalį Vyslos upės, suformavusios šioje vietovėje deltą, srovės. Sala garsėja smėlio paplūdimiais (čia besidriekiantis 11 km ilgio paplūdimys yra ilgiausias Gdansko paplūdimys), kopomis, pušynais, o taip pat paukščių įvairove – čia priskaičiuojama per 300 rūšių paukščių.

 

Sopotas

Sopotas, kartu su jį supančiais Gdansku ir Gdynia, sudaro vadinamąjį Trimiestį (Trojmiasto), kuriame gyvena per 1 mln. gyventojų. Sopotas – tai populiarus Lenkijos pajūrio kurortas, garsus aktyviu naktiniu gyvenimu ir triukšmingumu kiek primenantis mūsų Palangą. Tačiau lenkai šį 17 a. įkurtą kurortą mėgsta lyginti ne su lietuvišku pajūriu. Neretai Sopotas vadinamas šiaurės Monte Karlu. Teigiama, kad medinis 515 m ilgio Sopoto tiltas į jūrą yra ilgiausias Europoje, jam jau pusantro šimto metų. Važiuodami iš Gdansko link Sopoto užsukite į Oliva (Oliwa), garsėjančią Katedros vargonais. Cistersų vienuolynas Olivoje buvo įkurtas 12 amžiuje.

 

Gdynia

Miestas buvo įkurtas tik tarpukariu ir labiausiai yra žinomas dėl čia esančių laivų statyklų. Bene didžiausia Gdynios įžymybė yra Dar Pomorza fregata, t.y. laivas-muziejus. Šis burlaivis buvo pastatytas 1909 m. Gdynioje taip pat verta aplankyti Jūrų muziejų-akvariumą.

9gdynia.jpg

Puckas
Netoli Trimiesčio, į šiaurę nuo Gdynios įsikūręs nedidelis miestas Puckas. Jo vardu pavadinta ir greta esanti įlanka, kurią nuo Baltijos jūros atskiria vaizdingasis Hel pusiasalis. Uostas ir prekyvietė šioje vietoje jau buvo 7 amžiuje, o 14 amžiuje Puckui buvo suteiktos miesto teisės. Dabar čia rengiamos regatos bei burlenčių čempionatai.
Hel pusiasalis

Gdansko įlankoje esantis Hel pusiasalis į Baltijos jūrą nutįsęs apie 35 km. Ilgo ir siauro pusiasalio plotis svyruoja nuo vos 100 m iki 3 km. Prieš kelis šimtus metu šioje vietoje driekėsi keliolikos nedidelių salų grupė, kuri ilgainiui apsijungė ir tapo vaizdingu pusiasaliu, kurį pamėgo poilsiautojai, o ypatingai burlenčių sporto mėgėjai. Hel pusiasalyje išlikę žvejų gyvenviečių.

9hel-pusiasalis.jpg

Leba ir Slowinski kopos

Leba, kadaise buvusi tik nedidelis žvejų kaimelis, yra poilsiautojų pamėgtas kurortas, supamas įspūdingos gamtos. Greta driekiasi Lenkijos dykuma vadinamos Slowinski kopos, laikomos didžiausiomis smėlio kopomis Europoje. Šios 40 m aukštį viršijančios kopos nuolat juda – per metus pasislenka apie 10 m.

 

9lenkijos-pajuris-slowinski.jpg

Nuotr. sxc.hu
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.