Malta – svetimšalius pakerintis Viduržemio jūros perlas

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Lapkričio 21d.

Užburiančio žydrumo vanduo, su dugno akmenėliais žaidžianti saulė ir jausmas, kad dangus nusileido ant žemės. Tai septynių salų akmeninė tvirtovė Malta, kuri nepalieka abejingo nei vieno čia apsilankiusio turisto. Abejinga neliko ir su vyru bei draugų kompanija Maltoje atostogavusi vilnietė Rita.

Nors dar pokalbio pradžioje moteris prisipažino, kad šią salą atostogoms pasirinko tik dėl to, kad pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ pradėjo skrydžius į šią šalį, tai, kas ten jų laukė, neleido gailėtis nė minutės. „Apie Maltą mes žinojome tik kelis dalykus – kad tai yra sala, kad ten bus geras oras ir tai, kad ją supantis vanduo yra labai gražus“, – juokdamasi skurdaus žinių bagažo turinį nupasakojo Rita.

Lietuviai Maltoje nusileido vėlai vakare, todėl salos grožis jiems atsivėrė tik kitą rytą. Vakare draugų kompaniją pasitiko tik snaudžiantis Budžibos miestas. Triukšmas ir erzelis čionai nutyla jau vienuoliktą valandą vakaro, tad norintys išlenkti po bokalą alaus ar pasiklausyti muzikos, kaip ir dera ilgai pasprukusiems nuo darbų, turi ieškoti tų kelių mieste veikiančių barų ar klubų. „Mūsų miestelis buvo lyg pensininkų rojus“, – juokdamasi pripažino Rita, tačiau apylinkių grožis neabejotinai atperka naktinio šurmulio trūkumą.

Net pačiai pašnekovei pritrūksta žodžių, kai ji nori apibūdinti Maltą supančio vandens grožį. „Yra vietų, kuriose snorkindamas jautiesi lyg skristum, nes neabejoji, kad dangus nusileido ant žemės“, – nuostabiosios Maltos vandenų grožį gyrė Rita. Tačiau, norint niurktelti į viliojančią jūrą, daug kur kelią pastoja akmeniniai krantai. Į vandenį tenka leistis laipteliais arba nerti nuo uolų. Tačiau pastarasis būdas neretai būna pavojingas, todėl apie tai perspėja specialūs ženklai, nurodantys, kiek šioje vietoje nuskendo žmonių.

 

malta-Gozo-pakrantes.jpg

Malta, Gozo pakrantės

Vietinis receptas po medūzos „bučinio“

Maltos salynui priklausančios Komino ir Gozo salos garsėja nepaprastai gražiu jas skalaujančiu vandeniu. Net filmo apie agentą 007 Jamesą Bondą kūrėjai susižavėjo šiuo gamtos stebuklu ir filmavo čia vieną iš garsiųjų filmų. Filmuotos čia buvo ir filmo „Troja“ scenos.

„Mėlynojoje lagūnoje, kuri įsikūrusi uoloje, saulės spinduliai atsispindi nuo dugno ir vandenį nudažo nuostabia žydra spalva. Įkiši ranką – net ir ji apšviesta. Tai neįtikėtina“, – vis dar atsistebėti gamtos grožiu negalėjo Rita.

 

malta-Blue-Grotto.jpg

Blue Grotto

Tačiau besiturškiantiems vandenyje patariama neprarasti budrumo, nes netoliese gali tykoti kelios ne itin draugiškai nusiteikusios medūzos. Nors šie padarai atrodo lėti ir nepavojingi, jų „bučiniai“ gerokai nudegina. Tačiau pašnekovė džiugiai trina rankomis – jai ir kitai bendrakeleivei vienintelėms pavyko išvengti nepageidaujamo susidūrimo su šiais mažais padarėliais.

Visgi, jei artimos pažinties su medūzomis išvengti nepavyktų, vietinis žvejys su Rita pasidalijo liaudišku receptu, kuris estetėms ne itin patiks. „Pirmiausia, jis patarė su kreditine ar kokia nors kitokia kortele ištrinti medūzos paliktus nuodus, o paskui tą vietą nuplauti šlapimu. Ir būtinai vyro. Žvejys tikino, kad moters šlapimas netinka“, – juokdamasi vietinių receptus pasakojo Rita.

 

malta-Kristaline-laguna.jpg

Kristalinė lagūna

Religijos ir istorijos židinys

Niekam ne paslaptis, kad į Maltą kiekvienais metais traukia daugybė tikinčiųjų ir istorijos gerbėjų. Tačiau prie lietuviško tikėjimo simbolių ir šventovių kuklumo pripratę lietuviai, pamatę salos tikėjimo meninį ir turtinį prabangumą, neteko amo.

„Jų bažnyčios nepaprastai turtingos – kiekvienas centimetras išnaudotas, išpieštas, išpuoštas. Mūsų bazilika, palyginti su jų bažnyčiomis, yra kuklumo įsikūnijimas. Ten net Jėzaus statulėlės apkarstytos aukso kalnais“, – religinius skirtumus pastebėjo pašnekovė. Ji taip pat perspėjo visus apie dar vieną skirtumą – prieš einant į bažnyčią šortuotiems ir berankoviams turistams reikia pridengti nuogą kūną. Jei po ranka neturite tam skirtų drabužių – ne bėda. Maltiečiai pasirūpino, kad prie bažnyčių visuomet būtų palikta drabužių į atostogas įsijautiems poilsiautojams. O kad pastarieji nesukčiautų, prie kai kurių bažnyčių pasitinka prižiūrėtojai.

 

malta-Gozo-sala.jpg

Ta Pinu bažnyčia Gozo saloje

Visa Maltos sala apstatyta senovinėmis pilimis, bokštais, sienomis. Lyg saloje būtų maža akmens, vietiniai maltinukai, taip juos švelniai vadino keliautojai, net žemės sklypus ir daržus atskyrę akmeninėmis tvorelėmis. „Tvoros turbūt liko nuo britų laikų. Čia liko net raudonosios telefonų būdelės, pašto dėžutės, sargyba prie rūmų, o eismas vyksta kairiąja puse. Tik vienintelis skirtumas – atstumą vietiniai matuoja ne myliomis, o kilometrais“, – pasakojo Maltą britų Palanga vadinanti Rita.

Dar vienas maltiečių pasididžiavimas – įvairiomis spalvomis išdažyti žvejybiniai laivai, kurių daugelis – su priekyje išpieštomis akytėmis. Jais žvejai jau seniai nebegaudo žuvies, tačiau turistus mielai paplukdo.

 

malta-Mdina.jpg

Mdina

Maltos dievas – pomidorų padažas

Malta turėtų patikti ir mėgstantiems pavalgyti. Kainos čia padorios, o porcijos – beprotiškos. Bent jau taip tvirtina Rita, nors šalia esantis vyras jai prieštarauja, kad vyriškam skrandžiui porcijos – kaip tik. Bet tebūnie. Pavalgyti čia tikrai gausite. Restoranuose pagrindiniai žuvies ir triušienos patiekalai kainuoja apie 16 eurų, butelis vietinio vyno pasimėgavimui – 8-15 eurų. Britų kultūros gerbėjus čia maloniai nudžiugins angliški pusryčiai, nes britiškų „pub‘ų“ saloje – apstu.

Tačiau lietuviai kiekvieną atostogų dieną pradėdavo ne kaip turistai, o kaip vietiniai. „Patį pirmą rytą nuėjome į mažą parduotuvę ir paklausėme pardavėjos, kaip vietiniai pusryčiauja. Štai jų pusryčių receptas – jie turi tokią duoną, nei baltą, nei juodą, ji apskrudinta iš viršaus, bet minkšta viduje. Ant šios duonos tepa pomidorų pastą, o ant viršaus deda tuną ar sūrį“, – vietinį receptą atskleidė Rita. Tad nieko nuostabaus, kad iš Maltos grįžtančių draugų lagaminuose atkeliavo ir vietinė pomidorų pasta. Pašnekovė net juokėsi, kad nuo šiol sūnui nepriekaištaus, kai šis maistą kėsinsis gardinti pomidorų padažu. Juk taip maltiečiai maitinasi kiekvieną rytą.

 

malta-Azure-window.jpg

Azure Window

Nuotraukos iš Ritos asmeninio archyvo

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.