Pramogos Maltoje – ne tik nardymas krištoliniuose vandenyse

Autorius: Rosita , 2015, Vasario 01d.

Kuomet oro linijų bendrovė Ryanair pradėjo tiesioginius skrydžius Lietuva – Malta, susidomėjimas šia miniatiūrine sala, esančia vos už 96 kilometrų nuo Sicilijos, gerokai išaugo. Ir net jeigu jau kartą buvote Maltoje, ar net du, tikrai atrasite ką naujo ir įdomaus nuveikti ar pamatyti šioje įvairių kultūrų paliestoje saloje.  

Kaip ir įprasta atvykus į bet kurią šalį yra privaloma aplankyti jos sostinę. Maltos sostinė Valeta yra mažiausia tarp Europos Sąjungos sostinių.  Šio miesto projektas gimė po didžiosios apgulties, kuomet džentelmenai nutarė pastatyti miestą džentelmenams. Valetos miestas buvo pastatytas 16 amžiaus viduryje, todėl yra puikus baroko architektūros pavyzdys. Nepamirškite apsilankyti Šv. Jono katedroje, Barakos (Barakka) aukštutiniuose ir žemutiniuose soduose, taip pat Valetoje rasite ir vieną seniausių Europos teatrų – Manoel teatrą.      

 

malta-kelione1.jpg 

 

Malta – tai Europos kultūrinis ir istorinis paminklas. Tai dar kartą patvirtina pirmoji Maltos sostinė – Mdina, dar kitaip vadinama tylos miestu. Istorikai teigia, kad šio miesto ištakos siekia 4000 metų. Šis miestas įkurtas aukščiausioje salos vietoje, tad lankytojų akį traukia puikūs panoraminiai vaizdai. Tikrai nenusivilsite nusprendę pasigrožėti vaizdais čia esančiose kavinėse, kur gomurį apsvaigins puikūs konditerijos gaminiai. O vakare miestą apgaubianti tamsa, tyla ir šešėliai nuneš jus į mistiškus viduramžius.                

Jeigu nemėgstate saldumynų ne bėda, prie pat įėjimo į Mdinos tvirtovę yra įsikūrusi seniausia saloje kepyklėlė, kurioje rasite tradicinius traškios tešlos pyragaičius „Pastizzi“ su rikotos sūriu ar pupomis.

Malta yra puikus kelionės tikslas, nes be kultūrinio paveldo čia galite rasti daugybę kvapą gniaužiančių gamtos peizažų. Tikriausiai populiariausias iš jų yra Žydrasis langas (Azure Window), esantis Maltai priklausančioje Gozo saloje. Į šią salą lengvai nusigausite keltu. Kad Maltos istorija siekia neatmenamus laikus įrodo ir Gozo saloje tebestovinčios Džganijos (Ġgantija) megalito šventyklos, kurios yra senesnės net ir už Egipto piramides. Kaip anot legendos visi keliai veda į Romą, taip Gozo saloje visi keliai vedą į Viktoriją. Viktorija (Rabat) yra Gozo salos sostinė, kurioje stūkso dar vienas tautos paveldas – Citadelė (Ċittadella). Kaip ir Mdina, Citadelė įkurta aukščiausioje salos vietoje, leidžiančioje pasigrožėti ne tik nuostabia Viktorijos architektūra, bet apžvelgti visą Gozo salą.   

 

malta-viktorija.jpg 

 

Komino – tai dar viena įstabaus grožio sala, esanti tarp Gozo ir Maltos salų. Neskaitant vienintelio viešbučio, esančio Komine, sala yra negyvenama, bet jeigu sugalvosite pernakvoti šioje 3.5 kvadratinių kilometrų dydžio saloje ir nenorėsite likti viešbutyje, galite apsistoti palapinių stovyklavietėje. Populiariausia ir gražiausia salos vieta yra Žydroji lagūna (Blue Lagoon) su skaidriu lyg stiklas vandeniu. Komino sala – tai rojus tiems, kas nori pasidžiaugti saulės, žydro vandens ir balto smėlio sukurtu tobulu ansambliu.  Į šią salą lengvai nusigausite su vienu iš turistinių laivų, kurių apstu Maltos salos pakrantėse.

 

malta-komino-sala.jpg 

 

Tiems, kam vien paplaukioti ar panardyti su nardymo vamzdeliu negana, Maltos salų skaidrus ir žydras Viduržemio jūros vanduo yra ideali povandeninio nardymo vieta. Aplink šias salas esantys rifai, urvai bei įvairių laivų nuolaužos, sukuria puikias nardymo galimybes ir bene įsimintiniausias akimirkas Viduržemio jūros regione. Sau tinkamą vietą nardymui ras tiek pirmą kartą neriantis, tiek ir patyręs nardytojas (nardymo vietų gylis varijuoja nuo 12 metrų iki daugiau nei 50 metrų). 

Dar vienas smagus užsiėmimas, trokštantiems aktyviai praleisti laisvalaikį Maltoje – tai nauja, sparčiai populiarėjanti vandens sporto rūšis, nereikalaujanti ypatingų įgūdžių ir išankstinio pasiruošimo. SUP (Stand Up Paddling), arba kitaip irklavimas stovint – tai karališkasis Havajų sportas, kuris šiuo metu tampa nauja manija ir bene greičiausiai pasekėjų gretas auginančiu vandens sportu.    

Jeigu mėgstate laisvalaikį leisti gryname ore ir norite įdarbinti savo raumenukus šis irklenčių sportas kaip tik jums. Irklavimas ant šios specialiai tam pritaikytos Paddleboarding lentos veikia kaip puikus kardio pratimas, kurio metu treniruojami visi raumenys. O jeigu prie viso to dar pridėsime jogą, gausime visiškai naują šio sporto atšaką. Taigi atliekant SUP jogą, ant SUP lentos ne tik irkluosite bet ir atliksite jogos pozas. Turbūt nėra geresnio būdo atrasti harmoniją nei darant jogos pratimus ant SUP lentos, mėgaujantis jūra ir saule.

Šis sportas – tai tikras iššūkis raumenims. Treniruojantis ant vandenyje plūduriuojančios SUP lentos ypač treniruojami visi pagrindiniai kūno raumenys (pilvo ir apatinės nugaros dalies). Plūduriuojant vandenyje ant šios lentos, kūnas nuolat privalo laikyti lygsvarą, kas ir priverčia dirbti net 85 procentus kūno raumenų. Galite tiesiog išsinuomoti SUP lentą valandai ar dviems ir mėgautis puikiais Maltos pakrantės vaizdais. 

Maltoje SUP jogos ir fitneso užsiėmimai yra organizuojami keliose vietose, pavyzdžiui, Sent Džordžo įlankoje, Sun & Fun vandens sporto centre, priešais Corinthia viešbutį Sent Džulianse (St. George's Bay, Sun & Fun Watersports Centre, St. Julians). Be to, šie užsiėmimai yra vedami mūsų tautietės – Rositos. Rosita yra sertifikuota jogos trenerė, kuri sėkmingai pristatė šį užsiėmimą Maltoje ir nuo šiol ši aktyvi pramoga tapo prieinama kiekvienam. Užsiėmimas trunka vieną valandą ir jeigu nerimaujate, kad nesugebėtumėte atlikti nei vienos jogos pozos net ir ant žemės – nurimkite, nes treniruotė pritaikyta pradedantiesiems ir nereikalauja patirties.

Soti tradicinė vakarienė – puikus būdas atgauti jėgas po aktyvios dienos praleistos vandenyje ar saulės atokaitoje. Jeigu norite paragauti tradicinio maltietiško triušienos troškinio ar sraigių su česnakiniu padažu Mdžaras (Mgarr) tam puikiai tiks. Mdžaras – tai mažas miestelis, įsikūręs vakarinėje Maltos dalyje, apsuptas laukų ir vynuogynų. Pasirinkę vieną iš kavinių, esančių aplink Šv. Marijos bažnyčią tikrai nenusivilsite maltietiško skonio patirtimi.

Jeigu prieš vakarienę nuspręsite palydėti saulę, žinoma, geriausia tai atlikti vakarinėje salos dalyje. Nuostabiais saulėlydžio vaizdais galite pasigrožėti Auksinėje pakrantėje (Golden Bay), o jeigu norite kiek ramesnės aplinkos, galite paėjėti iki Ain Tufiha (Għajn Tuffieħa), esančios vos už kalvos nuo Auksinės pakrantės ir jos šurmulio. 

Blue grotto, arba kitaip Žydrasis urvas, esantis pietinėje salos pakrantėje, taip pat neturėtų būti pamirštas. Geriausia šį gamtos stebuklą lankyti nuo pat ankstyvo ryto iki pietų, nes tuomet jūra būna ramesnė ir saulė nepakilus iki savo zenito, kas dar labiau išryškina povandeninę florą mėlynų spalvų atspalviuose. Atvykę čia, mažame uoste rasite spalvingus laivelius, plukdančius į Žydrojo urvo gelmes.    

Kol esate pietinėje salos dalyje, įšokite atsigaivinti į vieną iš gražiausių gamtos sukurtų baseinų – Šv. Petro įlanką (St. Peter`s pool). Uolienų suformuotame baseine tyvuliuoja skaidrus, žalsvai mėlynas vanduo. Tai puiki vieta norintiems smagiai pašokinėti nuo uolų ar panardyti su vamzdeliu. Nors ši vieta yra įstabaus grožio, bet dėl prasto kelio iki jo, čia dažniausiai nebūna labai daug žmonių, tad rasite vietos sau. Jeigu nuspręsite čia praleisti visą dieną pasiruoškite užkandžių, nes vietovė yra atoki ir čia nerasite greito maisto kioskelių.

Geriausia vieta pasimėgauti jūros gėrybėmis vienareikšmiškai yra laikomas mažas žvejų kaimelis salos pietryčiuose – Marsašlokas (Marsaxlokk). Čia galite rasti ne tik tradicinės maltietiškos Lampuki žuvies, bet taip pat pasimėgauti šviežiomis krevetėmis, midijomis ir kitomis jūros gėrybėmis. Marsašloko pakrantė išmarginta spalvingais žvejų laivais – Luzus, kurie taip pat puikiai nuspalvins ir jūsų nuotraukas. O nuo pat ankstyvo ryto, kiekvieną sekmadienį čia vyksta didžiausias Maltoje žuvies turgus, tačiau galite įsigyti ne tik žuvies, dėl didelio šio turgaus populiarumo sekmadieniais čia suvažiuoja patys įvairiausi prekybininkai. 

 

malta-kelione-luzzu.jpg