Riugeno sala – Baltijos jūros rojus gamtos mylėtojams

Autorius: Kelionių manija , 2015, Gegužės 27d.

Didžiausia, o daugelio ir gražiausia laikoma Vokietijos sala – tai šalies šiaurėje besidriekianti Riugeno sala. Be to, tai ir saulėčiausia vieta Vokietijoje, netgi teigiama, jog Baltijos jūros bangų skalaujamoje 1000 kv. km ploto saloje per metus būna 100 valandų daugiau saulės, nei pietiniame Vokietijos mieste Miunchene. Riugeno saloje įsikūrę ir prabangiausi šios šalies kurortai.

Salos, kurią su žemynu jungia tiltai, kraštovaizdis džiugina įvairove – nuo baltų uolėtų kalkakmenio pakrančių iki pelkių bei užliejamų pievų, nuo balto smėlio paplūdimių iki tankių bukų ir ąžuolų miškų. Žvelgiant į salos žemėlapį sunku įsivaizduoti, kaip tikrovėje atrodo tokia gausybė įlankų įlankėlių, užutėkių ir salos vidury tyvuliuojančių ežerų bei marių. Iš tikrųjų salą supa apie 30 smulkių salelių ir vaizdingų žemyninės dalies iškyšulių.

riugeno-sala1.jpg

 

Riugeno salos vizitinė kortelė – baltos kalkakmenio uolos, besidriekiančios jos pakrantėse. Kartais net atrodo, jog salos pakrantės yra nuolat padengtos sniegu. Vanduo šioje uolienoje yra išgraužęs įvairiausių formų darinius. Bene įdomiausia vieta – Jasmundo nacionaliame parke esantis „Karaliaus sostas“. Iš čia įrengtos apžvalgos aikštelės, virš jūros iškilusios daugiau nei 110 m, atsiveria baltų kalkakmenio uolų, liūliuojamų Baltijos bangų, panorama, įkvėpusi ne vieną menininką, džiuginusi ne vieną keliautoją.

Nuo Karaliaus sosto galima pėsčiomis keliauti link Sasnico (Sassnitz), aplankant kitas apžvalgos aikšteles. Einat šiuo skardžio taku verta laiptais nusileisti į pajūrį ir iš apačios pasigrožėti įstabiais uolų dariniais, kurie susiformavo prieš 80 mln. metų. Čia išvysite titnago ruoželiais išvagotas uolas. Šie ruoželiai yra organinės prigimties: mezozojaus periode ištirpus ledynams šiaurinė Europa buvo užtvindyta, o žuvusių jūros gyvūnų kalkinės nuosėdos suformavo klinčių uolas.

19 a. Riugeno saloje aptinkama kreida buvo itin paklausi prekė, naudota porceliano ar net dantų pastos gamyboje, taip pat ir gydymo tikslais. Šiandien Riugenas garsėja žuvimi – pasak vietinių, į salą šviežios žuvies pirkti atvažiuojama net iš Berlyno, esančio už 300 km.

 

riugeno-sala2.jpg

 

Riugeno salos gyventojai itin didžiuojasi šaltalankiais, kurių daug auga saloje. Iš šio augalo uogų gaminami įvairiausi skanėstai, džemai, užpiltinės ir pan. Tradiciniai gaminiai iš šaltalankių yra mėgstamas salos lankytojų suvenyras.

Bergenas – Riugeno salos sostinė, o kiek piečiau esantis Putbusas garsėja rožėmis: jų išvysite kiekviename kieme. Įdomus statinys Putbuse – 19 a. pradžioje statytas teatras.

Ostseebad Binz – tai didžiausias pajūrio kurortas Riugeno saloje. Čia galima išvysti ir nuostabių 20 a. vilų. Kiti populiarūs kurortai – Zelinas (Sellin), Giorenas.

Kap Arkona – labiausiai į šiaurę nutolęs Riugeno taškas Vitovo pusiasalyje. Netoli 46 m aukščio iškyšulio galima aplankyti dievo Svantevito šventyklą, kadaise saloje gyvenusių slavų palikimą. 11 a. salą užkariavę danai šventyklą sugriovė, tačiau saloje išliko slaviškų vietovardžių – upių, ežerų pavadinimų. Netgi yra atkurta slaviška gyvenvietė, kurioje galima išmokti senovinių amatų ir paragauti senovinių patiekalų.

 

Hidenzė – nedidelė, jauki sala, besidriekianti netoli Riugeno krantų ir primenanti lietuviškąją Kuršių neriją. Į salą patenkama keltu, o po salą keliauti galima tik pėsčiomis, dviračiais ar arklių traukiamais vežimaičiais – automobilių eismas čia draudžiamas.

Netoli Mukrano, ties Štafeliu (Staphel) galima išvysti vadinamuosius „Titnago laukus“, kuriuose gausybė titnago akmenų, vietinių vadinamų „ugnies“ akmenimis. Netoli Mukrano taipogi išlikęs Hitlerio statytas vasarnamis – griozdiškas penkių aukštų pastatas, kurį planuota nugriauti, tačiau dėl itin tvirtų betoninių statinio sienų šios minties atsisakyta.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.