Stambulas: kodėl verta aplankyti ir norisi sugrįžti

Autorius: Justina Poškevičiūtė | Kelionių manija , 2013, Lapkričio 08d.

Vieną vasarą trumpai teko padirbėti hostelyje Bulgarijoje, kur visai netikėtai susigundžiau pratęsti savo nerūpestingas, tuomet dar tarp-universitetinių metų (kaip juos vadinau), keliones. Patraukti daugiau į rytus: kai autobuso Varna-Stambulas bilietas kainuoja apie 50 litų, sprendimas ne toks ir sunkus. Su naujaisiais draugais atsisveikinta, ašaros nubrauktos, bilietas rankoje, ir…pirmoji, tokia pseudo, Azija priešaky.

 

Couchsurfing‘o džiaugsmai ir gražusis Ortaköy rajonas

Kadangi išvykti apsisprendžiau tik porą dienų prieš nusipirkdama bilietą, greitai puoliau siuntinėti couchsurfing‘o užklausas, norėdama ne tik apžiūrėti Stambulą, bet ir – kodėl gi ne? – susirasti naujų draugų. Tuometinis kolega dar skeptiškai perspėjo, jog Stambulas, žinoma, gigantiškas miestas, ir susirasti kažką taip greitai gali būti beveik neįmanoma. Palingavau galvą, ir…tą pačią dieną jau skaičiavau teigiamus atsakymus, o kur dar visi keistoki pakvietimai apsistoti iš žmonių be atsiliepimų ir net be nuotraukų. Pajuokavus, kad gal šviesūs plaukai prisidėjo prie tokios sėkmės, išvykau jau turėdama kur apsistoti. Po kelių dienų, beje, prie manęs Stambule prisidėjo po Europą dviračiu tada keliavęs hostelio svečias, kurio kelionės istorijas, kad ir ne iš Turkijos, ir dabar asocijuoju su Stambulu.

Apsistojome gražiajame Ortaköy rajone, kurio naktinis Bosforo sąsiaurio vaizdas turbūt ne vieną ciniką paverstų slaptu romantiku: įspūdinga mečetė, tiltas, ir kitoje pusėje žėruojančios Azijos šviesos. Kitą dieną nuo ten esančios prieplaukos išplaukėme pasižiūrėti paties Bosforo, į galvą prieš daug metų įkalto geografijos pamokose. Jei daugiau mokinių žinotų, kokie gražūs vaizdai pasitinka beapžiūrinėjant šitą geografinę vietą, galbūt kreiptų daugiau dėmesio pamokose, kas žino.

 

1stambulas-ispudziai.jpg

 

Mėlynoji mečetė ir nemiegantis Taksimo rajonas

Prisipažinsiu – po tuo metu neseniai leistų metų Ispanijoje, aplink save matyti ne bažnyčias ar katedras, o mečetes buvo tikra atgaiva akims. Dar ir dabar atsimenu, kai autobusu rytą įvažiuodama į Stambulą kiek absurdiškai kiekvienus didesnius maldos namus jau įsivaizdavau esančius žymiąja Mėlynąja mečete – t.y. didžiausia mečete pasaulyje. Bevaikštinėdama su draugu po Stambulo istorinį centrą, spragsėjau fotoaparatu ir negalėjau atsidžiaugti savo sprendimu sėsti į tą autobusą ir, kad ir tik kelioms dienoms, pamatyti šitokius vaizdus. Vien Mėlynosios mečetės vaizdas, atsiveriantis vos praėjus pro arkinius vartus, atima žadą. O šalia esantis Sofijos soboras, apie kurį, tiesą sakant, nebuvau girdėjusi, buvo tarytum didžiulis pliusas prie to, ką tikėjausi čia išvysti. Tik grįžusi namo ir panaršiusi internete sužinojau, jog šis muziejus apie tūkstantį metų garbingai laikė didžiausios pasaulio katedros titulą, iki kol ją dydžiu aplenkė katedra Sevilijoje.

Naktinis Stambulas, prisipažinsiu, paliko ne ką mažesnį įspūdį. Suprantu, kad gal ir keistoka lyginti architektūros šedevrus su klubais ir barais, bet man asmeniškai tai buvo kažkas naujo, kas vėliau gyvenime vis prieš akis šmėkštelėdavo būnant Pietryčių Azijoje. Gatvės, pilnos žmonių net ir ankstyvą ryto valandą, kioskeliai, vienas prie kito tarytum nesutelpantys barai, vandens pypkių dūmai ir žmonių klegesys: lyg ir Europa, lyg ir ne. Tiesą sakant, pati nesu apibrėžimų gerbėja ir nesigilinsiu į šio miesto  „europietiškumo lygio“ nustatymus – užtenka pasakyti, kad Stambulas turi savo žavesio, kuris nuo apibrėžimų nesikeičia. Gera prisiminti, kai su draugu ir kompanija iš vieno hostelio visi iš pradžių mėgavomės naktinio Stambulo vaizdu nuo to hostelio pastato stogo, o po to patraukėme intensyvesnių linksmybių link. Paprastus daugiaaukščius primenantys pastatai, kurių kiekviename aukšte įsikūręs vis kitoks baras ar tai klubas, vienas už kitą bohemiškesnis ir smagesnis. Paskutiniame aukšte, atsimenu, laukė vietinė grupė, savo gypsy punk stiliaus muzika (ir tradiciniais vokalisto ūsais) linksminusi visus iki paryčių. Keista ir pagalvoti, jog šiuo metu šiose gatvėse nuo ašarinių dujų dūsta protestuotojai, besipriešinantys konservatyviems ir žmonių teises varžantiems įstatymams.

 

1stambulas-ispudzia2i.jpg

 

Viešojo transporto džiaugsmai ir pažadas sugrįžti

Atsisveikinusi su draugu ir su maloniai priėmusiu couchsurfer‘iu, apsikrovusi su krepšiais patraukiau oro uosto link. Ši maža kelionė puikiai iliustravo draugės anksčiau minėtą faktą: viešasis transportas Stambule nėra labai patogus. Į oro uostą nusigabenau trimis transporto priemonėmis: tramvajumi, autobusu, ir galiausiai – metro. Anksčiau miesto autobuse užkalbinęs vietinis vaikinas pasakojo, jog jam iki universiteto kiekvieną rytą tenka vykti net keturiomis transporto priemonėmis: prie mano jau minėtųjų pridėkite dar ir keltą į kitą Bosforo sąsiaurio pusę. „Gerai, kad bent kelto nereikia…“ – galvojau, bandydama pateisinti savo amžiną principą nešvaistyti pinigų taksi, pečius gerokai slegiant kelioms kuprinėms, o ranką – lagaminui.

Net ir su visais sunkumais, į Stambulą ir Turkiją apskritai labai norisi sugrįžti. Iš visų šalių, kuriose teko pabuvoti, nėra tiek daug, į kurias nesugrįžus labai liūdėčiau. Turbūt vien tas faktas, kad pamačiau tiek nedaug Turkijos, pačiai atrodo šiek tiek absurdiškas: kur dar visi kalnai, paplūdimiai ir iki šiol neregėti peizažai. Žinoma, nuvykus į Turkiją nepamatyti Stambulo irgi būtų mažų mažiausiai keistoka, tad jei turite progą – būtinai patys įvertinkite jo mečetes, Bosforą, ir – tikėkimės, politiniams neramumams išsisprendus demokratiškų vertybių pergale – naktinį gyvenimą.

 

1stambulas-ispudziai1.jpg

Nuotraukos Justinos Poškevičiūtės

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

baneris Stambulas-1.jpg