Bergenas – medinė lietaus karalystė

Autorius: Kelionių manija , 2012, Kovo 06d.

Miestas, pristatomas kaip „vartai į Norvegijos fiordus“. Uostamiestis, kurio istorinė krantinė su dailiais mediniais pastatais saugoma UNESCO, o žuvų turgus žinomas toli už Norvegijos ribų. Šalies vakarinėje pakrantėje įsikūręs antrasis pagal dydį Norvegijos miestas Bergenas dar garsėja ir kaip lietingiausias Europos miestas.

Bergenas pagal gyventojų skaičių yra kiek mažesnis už Kauną. 1070 metais įkurtas Bergenas iki pat XIV amžiaus buvo Norvegijos sostinė. Istorinė Bryggen krantinė ir šiandien yra ta miesto ašis, apie kurią sukasi visas uostamiesčio gyvenimas. Kadaise šis uostas buvo svarbus Hanzos pirklių prekybinis taškas.

Ryškiaspalviuose mediniuose pastatuose, kurie anksčiau tarnavo kaip uosto sandėliai, šiandien įsikūrę suvenyrų parduotuvėlės, amatininkų dirbtuvėlės, galerijos, restoranai ir kitos į turizmą orientuotos įstaigos. Nors ne kartą nusiaubtas gaisrų, medinis Bergenas buvo atstatytas. Šiandien kvartale stovi apie 60 pastatų, o siaurutėlių praėjimų tarp jų kartais net gatvelėmis nepavadinsi – kai kurie iš jų vietoje įprasto grindinio grįsti medinėmis lentomis. Verta užsukti į greta istorinės Bryggen krantinės esančią XII a. Šv. Marijos bažnyčią (Mariakirken).

8bergenas4.jpg

 

Netoli Bryggen krantinės garsusis žuvų turgus, Fisketorvet, kuriame prekystaliai lūžta nuo šviežių ir sūdytų jūros bei gėlavandenių žuvų ir kitų jūros gėrybių – lašišų, krevečių, krabų, omarų… galima būtų vardyti ir vardyti, akys raibsta nuo pasirinkimo gausos. O kur dar ūkininkų siūlomi produktai – nuo sūrių iki gardžiausių kepinių.

Ankštose senamiesčio gatvelėse, kurios išsiraizgę stačiuose šlaituose, dauguma namukų yra mediniai, išlaikę savitą norvegišką stilių. Vienas žymiausių norvegų, gyvenusių Bergene – kompozitorius Edvardas Grygas, kuris čia praleido 22 savo gyvenimo metus.

8bergenas3.jpg

 

Nuo vieno iš kalnų, supančių Bergeną, Floyen viršūnės akimis galima aprėpti ne tik raudonus Bergeno stogus, bet ir apylinkių fiordus. Funikulierius smalsuolius užkelia į maždaug 300 metrų aukštį. Ištvermingesni (o taip pat ir taupesni) ryžtasi šį kalną įveikti ir pėsčiomis. Kokiu būdu bepasiektumėte viršūnę, vaizdai išties kerintys.

Kiek tolėliau yra dar vienas kalnas, Ulrikenas, į kurį galima užkilti lyniniu keltuvu arba pėsčiomis specialiai žygeiviams įrengtu takeliu. Skirtumas tas, jog į Floyen kilsite vingiuotomis miesto gatvėmis ir laiptais, o į Ulrikeną – gamtos takais, uolomis. Iš viso Bergeną supą septynios kalvos.

8bergenas1.jpg

 

Bergeno klimatas gana įdomus. Žiemą čia nėra šalta. Bergenas laikomas šilčiausiu miestu Norvegijoje. Tai lemia jūrinis klimatas ir pro Norvegijos krantus srūvanti Golfo srovė. Vasaros palyginti vėsios ir dažnai lietingos. Bergenas laikomas vienu lietingiausių miestų Europoje – sakoma, jog čia lietus lyja net 300 dienų per metus! O lietinga čia dėl to, kad miestą iš visų pusių supa kalnai. Vis dėlto, orai Bergene yra labai permainingi, ir vos tik apsiniaukus ima lynoti, netrukus gali vėl šviesti saulė. Tai matyti ir iš vietinių aprangos. Jie retai nešiojasi lietsargius, už tai lietpalčiai ir guminiai batai čia gana populiarūs.

8bergenas.jpg


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos