Edinburgas: bandymas susprogdinti Parlamentą mieste švenčiamas kasmet

Autorius: Viktorija Navickaitė | kelioniumanija.lt , 2011, Balandžio 20d.

Škotijos sostinė Edinburgas – vis dažniau lietuvių lankomas miestas. Dažniausiai jaunimas čia važiuoja studijuoti, mat mieste įsikūrę galybė prestižinių universitetų, tačiau turistams taip pat yra ką pamatyti: įspūdingas miesto grožis, gausybė didmiesčiams būdingų atrakcijų, kitoniškos ir žavingos škotiškos tradicijos – su visu tuo susipažinti galima už priimtiną kainą.

 

Škotiškos tradicijos

Škotijoje egzistuoja galybė tradicijų. Viena keisčiausių ir lietuviams egzotiškiausių, matyt, yra šalies poeto Robert Burns gimtadienio šventė, kurios metu škotai gamina keistą šventinį patiekalą – avies skrandį jie kemša specialiai paruoštais avies vidaus organais. Toks patiekalas vadinamas hagiu (angl. haggie) ir yra valgomas tradicinės vakarienės metu. Poetas Robert Burns yra parašęs eilėraštį, ištisą odę šiam patiekalui, tad vakarienės metu visad skaitomos šios jo eilės.

Kita nuotaikinga šalies tradicija – fejerverkų naktis. Šventė skirta vienam nesėkmingai Škotijos Parlamentą susprogdinti bandžiusiam vaikinui atminti, jos metu per visąnakt į dangų šaudomi fejerverkai. Naktis stebina savo grožiu ir palieka didelį įspūdį. Tiesa, tokių šaudymų bijantys žmonės susiduria su problemomis.

Škotams būdingos ir liaudiškos vakaronės, kurių metu šokami tradiciniai šokiai. Populiariausias jų – keilis (angl. ceilidh). Žmonės vakaronių metu susiburia į bendruomenes, džiaugiasi šalies tradicijomis, ateina pasipuošę tradiciniais rūbais. Tokias šventes organizuoja net ir mokyklos, universitetai. Nors lietuviams taip pat būdingos vakaronės tautine tematika, Škotijoje tokie renginiai kur kas populiaresni ir sutraukia gerokai didesnes auditorijas.

edinburgas1.JPG

 

Lankytinos vietos

Itin mėgstama turistų yra Edinburgo pilis, kurioje įsteigtas muziejus. Jame eksponuojami karo ginklai, šarvai, istorinis palikimas, valdovų skeptrai, karūnos. Pilyje taip pat saugoma speciali patranka, pagal kurios šūvius kadaise škotai nusistatydavo laikrodžius. Patranka iššauna ir šiandien – kiekvieną dieną, išskyrus sekmadieniais, 13h paleidžiamas vienas šūvis ir taip pagerbiama krašto istorija.

Artūro kalnas (angl. Arthur’s Seat) taip pat yra lankomas objektas. Pasiekus kalno viršūnę matyti visa Edinburgo panorama – atsiskleidžia nuostabi ir kitoniška miesto architektūra, matyti jį supantys ežerai, gamtos grožis. Užlipti į šį kalną tiesiog būtina kiekvienam apsilankiusiajam.

Lankantis Edinburge doram keliautojui būtina pereiti pagrindine turistų gatve, vadinama Karališkaja mylia (angl. Royal mile). Ji tęsiasi nuo miesto viršutinėje dalyje esančios Edinburgo pilies iki pat Karalienės rezidencijos ir užima lygiai vieną mylią. Gatvėje pilna barų ir kavinių, turistams skirtų parduotuvėlių, savo pasirodymus gatvėje rodo aktoriai ir muzikantai.

Rugpjūčio mėnesį Edinburge vyksta festivalis, kurio metu mieste vyksta įvairūs meniniai ir kultūriniai renginiai, parodos, koncertai. Į pastaruosius suvažiuoja žinomiausi šalies ir užsienio atlikėjai, kurie demonstruoja įspūdingas programas. Festivalis pritraukia žmonių ne tik iš visos Didžiosios Britanijos, bet ir iš Europos. Edinburgo festivalis – kone didžiausias tradicinis renginys Škotijoje.

Aktyvus yra ir naktinis miesto gyvenimas – čia galybė klubų ir barų, į kuriuos vakarop ima rinktis jaunimas bei atsipalaiduoti panorę gyventojai. Žmonių į klubus prisirenka tiek, kad sunku būna praeiti, tačiau nepaisant didžiulių spūsčių išties dideles erdves užimančiose diskotekų salėse, susirinkusieji aktyviai šoka ir linksminasi, švenčia asmenines šventes.

edinburgas3.JPG


Orai Edinburge

Edinburge vyrauja tikri škotiški orai. Gyventojų tikinimu, skirtingos oro sąlygos gali apsireikšti kone penkis kartus per valandą – už lango pamatę saulę nuspręsite eiti pasivaiksčioti, tačiau kol apsiausite batus dangus imsis rodytis apniukęs. Po kelių minučių vėlei sulaukę saulės spindulių kaitros išeisite į lauką, tačiau čia jus netikėtai pasitiks lietus ar bent jau stiprūs debesis keliantys vėjo gūsiai, o pasukus slėptis namo ir vėl išlįs saulė. Todėl vaikštant Edinburgo gatvėmis visuomet patartina su savimi nešiotis skėtį bei turėti megztuką nepaisant to, kaip šilta ir saulėta atrodytų.

Sinoptikai tikina, kad žiemomis šalyje sniegas nėra būdingas reiškinys, tačiau pastarųjų žiemų įvykiai byloja ką kitą – sniegas visgi iškrito, tačiau nors jo buvo ir nedaug, plonos baltos paklodės ant Edinburgo gatvių sugebėjo iššaukti nemenkas bėdas – uždaryti oro uostai ir atidėti skrydžiai į ir iš šalies buvo kone savaitei. Tad nors snaigės Škotijoje krenta retai, išvykusiems į šią šalį žiemą vertėtų žinoti, kad namo grįžti gali tekti kiek vėliau nei planuota.

Kitokie yra Edinburgo pavasariai. Kol Lietuvoje termometro stulpelis terodo kiek mažiau nei dešimt laipsnių šilumos, Edinburge saulė šildo iki pat dvidešimties laipsnių ir orai rodosi kiek pastovesni. Priešingai yra vasaros metu – kai Lietuvoje kaitina vos pakenčiamas trisdešimties ar daugiau laipsnių karštis, Edinburge orai atvėsta, žmonės gatvėmis vaikšto su megztukais, kartais užsimeta striukę.  

edinburgas2.JPG


Pigūs skrydžiai

Norint pigiai nuskristi į Edinburgą skrydžių vertėtų imti ieškoti dar keli mėnesiai prieš suplanuotą kelionės datą. Pasitelkus pigių oro linijų kompanijų paslaugas tokia kelionė pirmyn ir atgal gali atsieiti vos 35 litus, jei tik miklūs pirštai spėja gaudyti tokius internete pasirodančius pasiūlymus.

Normali pigių skrydžių kaina – 70-150 litų į abi puses. Pigūs skrydžiai į Edinburgą Lietuvoje vyksta iš Kauno oro uosto. Sugalvojus į Škotiją vykti netikėtai ir bilietų ieškoti ėmus vos kelios dienos prieš skrydį, pastarasis atsieitų kur kas brangiau – jo kaina gali siekti net kelis šimtus svarų, tad litais kaina būtų kone penkis kartus didesnė.


Kainos Edinburge

Pragyvenimas Edinburge gana brangus. Čia kur kas aukštesnės maisto ir nakvynės kainos nei Lietuvoje – valgantys kavinėje vienam maitinimuisi turėtų galėti skirti apie 20 svarų, jei nori pavalgyti normaliai. Besirenkantys greitą maistą – sumuštinius, užkandžius – galėtų išsiversti ir su 5 svarais vienam maitinimuisi.

Parduotuvėse maistas taip pat brangesnis nei Lietuvoje, tačiau kiek pigiau jį įsigyti galima tautinių mažumų įsteigtose parduotuvėse – tokias Edinburge steigia lenkai, ukrainiečiai, rusai ir kiti. Viešbučiai ir vadinamieji hosteliai taip pat turi savo tarifus, kurie gana nemaži, tačiau šiek tiek pasistengus yra reali galimybė rasti nakvynę ir už 30 svarų per naktį.

 

Nuotraukos Ugnės Pikutytės

 

Taip pat skaitykite:

Škotiško viskio kelias

 


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos