Florencijoje gyvenanti M.Palaikytė: apie mamyčiukus italus ir mėgavimąsi gyvenimu

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2017, Sausio 16d.
Sutikęs ją vienoje iš Florencijos galerijų pagalvotum, kad ši mergina – tikrų tikriausia italė, tačiau jai prakalbus lietuviškai sukyla smalsumas. Ką žavi tamsiaplaukė lietuvė veikia viename gražiausių Europos miestų?
Marija Palaikytė Italijoje gyvena jau dvejus metus, čiauška itališkai kaip tikra vietinė ir rodo vietas, dėl kurių gurmanai paaukotų galvas. Tačiau, nors ir gyvena šiame krašte jau kelerius metus, Marija neišsižada savo kilmės ir stipriai ją gina.
Prestižiniame Florencijos Polimodos universitete baigei magistro studijas ir įgijai mados tendencijų prognozuotojos specialybę. Ar pirmą kartą Florencijoje apsilankei jau atvykusi į universitetą?
Florencijoje buvau buvusi su šeima kelionės po Europą metu, tačiau tai buvo labai seniai, taigi miestą teko pažinti iš naujo. (Šypsosi.)
Kiek laiko jau gyveni Florencijoje? Ar tiek laiko užteko pažinti tikrąją Florenciją?
Florencija taip mane užbūrė, kad ir baigusi mokslus čia užsibuvau. (Juokiasi.) Jau beveik dveji metai, kaip tai – mano antrieji namai. Man pasisekė labai greitai pažinti vietinius, tad ir pačią Florenciją netrukau prisijaukinti.
Kuo išskirtiniai florentiečiai? Ar kiekvienas žmogus pritaptų šiame mieste?
Florentiečiai labai vertina savo prigimtį ir ja didžiuojasi, tai tarsi mažas titulas. (Juokiasi.) Galėčiau sakyti, kad šis miestas labai aristokratiškas ir persismelkęs meno dvasia. Koks miestas, tokie ir žmonės. (Šypsosi.)

Nepritaptų čia gal tik tie, kurie trokšta didmiesčio triukšmo, smogo ir gyvenimo visą parą. Florencija yra labai itališka, čia parduotuvės ir kitos paslaugas teikiančios įmonės dažniau yra uždarytos nei dirba. (Juokiasi.) Poilsis čia yra šventas reikalas, tad moderniojo pasaulio žmogui reikia laiko adaptuotis.

 

marija-palaikyte-ir-straipsnio-autore-Astra.jpg 

Marija Palaikytė su straipsnio autore Astra 

 

Kas florentiečių gyvenime yra svarbiausia? Na, žinai, pastatyti namą, užauginti sūnų ir pasodinti medį…

Susilaukti sūnaus yra šventas reikalas. (Juokiasi.) Visgi, šeimos vertybės yra labai idealizuojamos, nors skyrybų skaičius itin didelis. Savų namų turėjimas šiuolaikiniams italams nėra gyvybiškai svarbus, nes gyvenamosios vietos nuoma gali būti amžinas pasirinkimas dėl neįkandamų nekilnojamo turto kainų. O kas tikrai svarbu kiekvienam italui – tai maistas, kuris yra socializavimosi priemonė! Čia įsišaknijusi visus draugus ar šeimos narius įtraukiančių, gausių ir valandų valandas trunkančių vakarienių kultūra. Maistas jungia žmones ir jie to nebijo pabrėžti. (Šypsosi.)

 

florencija.jpg 

Italai vyrai. Stiprus stereotipas, kad italai karštakošiai, komplimentus rėkauja tiesiog gatvėje, bet iki begalybės metų gyvena su mamomis. Ar tiesa?
Visų pirma, Italija yra didelė ir paminėti vyriški bruožai ryškesni iš pietinės dalies kilusiųjų charakteriams, bet turiu pripažinti, kad tiek vyrai, tiek moterys, yra gerokai emocionalesni nei, tarkim, lietuviai. Jie neslopindami garsiai išreiškia visas savo emocijas, nesvarbu, ar tai būtų pyktis, ar džiaugsmas, ar simpatija. Gal dėl to ir gyvena jie gerokai ilgiau nei mes. (Juokiasi.) O dėl gyvenimo su mamomis – tai tikra tiesa. Jaunimas daug ilgiau nepalieka savo tėvų namų, tačiau dėl keleto priežasčių.
Visų pirma, čia žmonės apskritai neskuba gyventi, šeimas bei karjeras pradeda kurti gerokai vėliau. Antra, nekilnojamo turto kainos, bent jau Florencijoje, yra kosminės, tad palikti savo tėvų namus kaip ir nėra noro. Ryšys tarp italių mamų ir jų sūnelių yra apipintas legendomis ir patys italai iš to pasišaipo, tačiau taip yra, ir konservatyvesni italai yra linkę išsaugoti šias „tradicijas“. Mama iki begalybės rūpinasi savo sūnumi, o jis, atsidėkodamas, senatvėje rūpinasi savo mama.
Tad, kaip italai žiūri į jaunus žmones iš Europos ar kitų šalių, kurie jau yra sukūrę savo karjeras?

Į daug pasiekusius jaunus žmones čia žiūrima su pagarba, bet ir su nepasitikėjimu – tarsi žavimasi, bet kartu ir abejojama jo kompetencija. Geriausias pavyzdys yra Florencijos meras Marreo Renzi. Jam yra 38-eri ir jo karjera įrodo, kad jaunas italas gali daug pasiekti, bet dėl tokios „jaunystės“ puse lūpų yra nuolat abejojama jo kompetencija. (Juokiasi.) Tai galioja ir kalbant apie šeimos kūrimą. Žmonės abejoja pasiruošimu būti tėvais per daug ankstyvame amžiuje. Patirtis Italijoje yra labai vertinama, todėl ir, pavyzdžiui, vyresni, su patirtimi padavėjai yra solidaus restorano įvaizdžio dalis. Juk jie turi žinių, gali papasakoti apie vyno, maisto ar miesto istoriją.

 

florencijos-katedra.jpg 

 

Kaip vietiniai žiūri į atvykėlius? Ar lengvai priima juos į savo ratą?
Kalbama, kad florentiečiai yra itin uždari ne tik užsieniečių, bet ir italų iš kitų regionų atžvilgiu. Tame yra tiesos, bet, manau, kad viskas priklauso ir nuo pačių atvykėlių. Aš jaučiuosi lygiavertė, nors turiu sutikti, kad susidraugauti su vietine florentiete yra iššūkis. (Šypsosi.)
Florencija yra tituluojama viena iš mados sostinių. Ar tai jauti vaikščiodama siauromis miesto gatvėmis?
Iš Florencijos kilę tokie italų mados namai, kaip „Roberto Cavalli“, „Gucci“, „Salvatore Ferragamo“, „Patrizia Pepe“… Pavyzdžiui, Roberto Cavalli šeima iki šiol gyvena Florencijoje! Kadangi miestas savo dydžiu yra panašus į Vilnių, galite įsivaizduoti, kad tokius mados grandus galite sutikti tiesiog senamiesčio kavinukėse. (Šypsosi.) Aš neabejoju Florencijos, kaip mados sostinės, titulu, nes žmonės čia iš tiesų yra stilingi ir rengiasi labai skoningai.
Kaip mados sostinėje gyvenantys florentiečiai žiūri į tuos, kurie neturi išlavinto skonio? Mūsų šalyje jau tapo norma tokius žmones garsiai apkalbėti ir kritikuoti, ar italai tokie patys kategoriški ir negailestingi?
Manau, kad Lietuvoje tikrąja norma tapo liaupsinti netikrus ir tų liaupsių visiškai nevertus reiškinius. Manau, kad mums trūksta konstruktyvios kritikos, bet kadangi šalis tokia maža, niekas nenori prisidaryti priešų, juk daug geriau daugybė netikrų draugų. (Juokiasi.)
 
O Italijoje… Na, mados pasaulio žmones gal ir yra negailestingi, tačiau vietiniai yra šiek tiek nuolaidesni nei manoma. Jie nuoširdžiai giria puikiai atrodančius ir nutyli apie tuos, kurie tų pagyrų neverti. (Šypsosi.)
Kuo, be mados, dar tave žavi Florencija?
Savo tikrumu. Prieš važiuodama į Italiją galvojau, kad, jei jau kraustausi į Italiją, tai noriu į tikrą, itališką miestą. Florencija yra kultūros palikimo širdis! Manau, kad muziejų bei lankytinų vietų sąrašas čia tiesiog neišsemiamas. Apskritai, Toskanos regionas yra labai charakteringas ir neįtikėtinai turtingas gamtos bei kultūros stebuklais. O maistas, vynas… (Juokiasi.)
Florencija turi ir kitą pusę, kurios nemato pro čia tik pravažiuojantis turistas. Tai nelegalūs naktiniai klubai, pašėlęs naktinis gyvenimas, rodos, nederantis su rafinuotumu.

Manau, kad kiekvienas miestas turi savo paslapčių. Tam, kad pažintum pašėlusią miesto gyvenimo pusę, turi arba kurį laiką pagyventi jame, arba turėti gerą „gidą“. (Juokiasi.) Florencija visada buvo meno ir menininkų miestas, tad ir gyvenimo būdas nusileidus saulei yra su savais prieskoniais. Tačiau tai tik įrodo, kad kiekvienas čia suras savo vietą, nes miestas labai įvairialypis.

 

florencija-ant-tilto.jpg 

Jei reiktų įvardyti penkias vietas, kurias privalu pamatyti užsukus į Florenciją, kas tai būtų?
Pirmiausia, kvapą gniaužianti katedra, taip pat tobuliausia vadinama Michelangelo Dovydo skulptūra. Būtina pasigrožėti nuostabiu panoraminiu vaizdu nuo piazzale Michelangelo, akis paganyti ant Ponte Vecchio tilto įsikūrusiose aukso parduotuvėse ir aplankyti antrą po Paryžiaus Luvro svarbiausią pasaulyje muziejų Uffizi. Bet tai tik penki būtiniausieji…

Nuo savęs asmeniškai dar norėčiau įtraukti ledainę „Gelateria La Carraia“, kurioje parduodamų ledų skonis tiesiog nepamirštamas. Ir šiaip linkiu nevaržyti savęs ir mėgautis itališka virtuve. Tik draugiškas patarimas – restoraną rinktis kuo toliau nuo pagrindinės katedros, nes kuo toliau, tuo autentiškesnis maistas. (Šypsosi.)

Ar Florencija turi savo specifinę virtuvę? Ką patartum paragauti į šį miestą atvykusiam užsieniečiui?

Italų virtuvė yra labai gausi ir kiekvienas regionas turi savo patiekalus, tad Florencija bei apskritai Toskanos regionas – ne išimtis. Čia atvykus reiktų pasimėgauti patiekalais su šerniena, florentietišku steiku, pomidorų sriuba pappa al pomodoro, skrudinta duoda su vištų kepenėlių užtepėle crostino Toscano bei unikaliu desertu – cantucci, t.y. džiūvėsėliais su riešutais, kuriuos reikia mirkyti į stiprų desertinį vyną. Be abejo, prie visko puikiai derės Toskanos pasididžiavimas – raudonas Chianti vynas!
Šiuo metu gyveni tarp Lietuvos ir Florencijos. Kurią šalį laikai savo namais? Ar Florencijoje įsivaizduotum visą savo gyvenimą?
Esu labai patriotiška ir lietuvybės iš manęs išmušti niekam nepavyktų. (Juokiasi.) Lietuva yra ir visada bus mano namai, kad ir kur gyvenčiau, tačiau Florencija tikrai nusipelno antrųjų namų titulo.
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.