Hamburgas: atrandant uosto sandėlių rajoną

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2014, Birželio 27d.

Uosto sandėlių lankymas? Sutikite, toks pasiūlymas neskamba itin viliojančiai. Ypač jei prieš akis regi įsivaizduojamą industrinį konteinerių terminalą su monotoniškai triūsiančiais uosto kranais. Tačiau Hamburge manęs laukė kiek kitoks uosto sandėlių rajonas.

Šildant įsibėgėjusio pavasario saulei Hamburgo gatvėmis keliavau be jokio žemėlapio, sekdama su vokišku kruopštumu išdėliotas nuorodas į Speicherstadt, arba „sandėlių miestelį“. Tiesą sakant, nelabai žinojau, ko tikėtis, kol prieš mano akis neiškilo raudonų kiek aptrupėjusių plytų penkiaaukščių-šešiaaukščių pastatų virtinės. Iš pirmo žvilgsnio jie atrodė lyg liūdni milžinai, kurie užmiršti laiko tiesiog rymojo ties drumzlino vandens kanalais prisimindami jaunystės dienas, kuomet čia virė uostamiesčio gyvenimas. 

Prie vieno iš raudonųjų sandėlių stovėjo baltas krovininis autobusiukas, o užvertusi galvą į viršų, maždaug trečiame aukšte, pastebėjau du juodbruvus rytietiškos išvaizdos prekeivius. Jie stovėjo prie pat tariamo balkono krašto, nebuvo jokių turėklų ar apsaugų. Greta, pastato išorėje kabojo kablys, o vyrai mikliai jį pačiupę užkabino krovinį ir ėmė leisti jį žemyn. Tai buvo tradicinis uosto sandėlių „liftas“: paketą jie į apačią leido tiesiog virve. 

 

2hamburgo-sandeliai1.jpg 

 

Čia negaliojo 21 amžiaus taisyklės su robotais moderniuose logistikos centruose, stikliniais panoraminiais liftais ar kondicionuojamais sandėliais. Einant pro šalį kur ne kur buvo atviros pirmųjų aukštų rampos. Pro jas saulės kepinamą dieną sklido natūrali senovinių sienų užkonservuota vėsa ir įsismelkęs šimtmečio senumo kvapas, primindamas šių nuo užpraeito amžiaus naudotų ir dabar tebenaudojamų sandėlių istorijas.  

1883 m. ties Elbės upe iškilęs Hamburgo istorinių sandėlių kompleksas laikomas didžiausiu pasaulyje. Sandėliai čia buvo statomi ant 12 m ilgio medinių polių. Dauguma sandėlių pastatyti iškėlus metalinį karkasą, o fasadai, nors ir skirtingi, tačiau visi išmūryti vienodu stiliumi raudonomis plytomis. 

Prieš gerą šimtmetį daugiaaukščiuose Speicherstadt sandėliuose buvo laikoma kava, kakava, prieskoniai, vyko prekyba kilimais. Hamburgas buvo pirmasis miestas, kuriame kava pradėta skrudinti pramoniniu būdu – iki tol kavos mėgėjai nusipirkę kavos pupelių jas skrudindavo namuose. Čia pat sandėliuose kavos pupelės būdavo ne tik skrudinamos specialiais skrudinimo aparatais, bet ir rūšiuojamos rankomis. 

 

2hamburgo-sandeliai4-1.jpg 

Hamburgo Prieskonių muziejus 

 

Niūrokos išvaizdos sandėliuose ir šiandien laikomos prekės, kaip antai turkiški kilimai (jais Hamburgas labai garsus) ar kitos rytietiškos gėrybės. Tačiau kiti sandėliai yra sumaniai pritaikyti šiuolaikinėms atrakcijoms (pavyzdžiui, Hamburg Dungeon ar Miniatur Wunderland) ir net muziejams. Buvusiose sandėliavimo patalpose įsikūrę Jūreivystės, Muitinių, Speicherstadt ir net Prieskonių muziejus, kaip teigiama, vienintelis toks pasaulyje. Pastarojo ieškoti ilgai neprireikė – dar gatvėje, nė neįžengus pro girgždančias medines buvusio sandėlio duris pajutau sumišusį pipirų, kardamono, raudonėlių, bazilikų, imbiero, šafrano ir šimtų kitų prieskonių aromatą. 

Paėjusi kiek toliau įžengiu pro Miniatūrų pasaulio (Miniatur Wunderland) duris, už kurių gyvuoja atskiras pasaulis, valdomas kompiuterių. Čia driekiasi per 13 km miniatiūrinių geležinkelių, kuriais pro spalvingus senamiesčius ir vaizdingus slėnius pūškuoja apie 1000 miniatiūrinių traukinių. 

 

2hamburgo-sandeliai3.jpg 

Miniatur Wunderland – Miniatiūrų pasaulis Hamburge 

 

Monotoniškų sandėlių rajoną išraižę kanalai, kuriais anksčiau būdavo plukdomos prekės ir iškraunamos keliant tiesiai į reikiamą aukštą. Šiuos kanalus jungia masyvūs metaliniai tiltai, tarsi sugrąžinantys į 19 amžiaus pabaigą, kuomet Hamburgo uostas, tarsi valstybė valstybėje, buvo laisvasis uostas, bemuitė zona, į kurią patenkantieji darbininkai privalėjo turėti specialius leidimus. 

Kanalų ir jų krantus jungiančių tiltų bei tiltelių skaičiumi Hamburgas keletą kartų lenkia net ir romantiškąją Veneciją. Tik „Šiaurės Venecija“ pramintas miestas turi ir savitą šiaurietišką braižą. Be gracingų gondolų ir įdegusių skrybėlėtų gondolierių. Tačiau su sūroku nuo uosto sklindančiu jūros kvapu ir išdidžiai praplaukiančiais jūrų milžinais, su šviežios žuvies restoranais ir nusileidus saulei atgyjančia Reeperbahn gatve bei St.Pauli rajono barais. 

 

2hamburgo-sandeliai5.jpg

  

 

© Nuotraukos Daivos Zaveckienės 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.