Ko nedaryti Stambule?

Autorius: Jolita Koruklu , 2013, Balandžio 22d.
Kad ir kaip žavėtų Stambulo architektūra, maistas ir egzotiškos gėrybės, niekada nepraraskite budrumo. Čia gyvena milijonai žmonių, o dar keli milijonai kasmet atvyksta, todėl čia rasite visko – tiek žavingąją pusę, tiek tamsiąją. Taigi nepamirškite kelių dalykų:
  • Neikite per gatvę neapsižiūrėję. Stambule vairuotojai tikrai nekreipia daug dėmesio į pėsčiuosius, netgi ne visada stabteli prieš pėsčiųjų perėjų  nors ir turėtų tai daryti), todėl kas kartą geriau palaukite ir stebėkite vairuotoją. Kai matote, kad jis tikrai stabdo ir tikrai jus praleis, tik tada eikite per gatvę.
  • Nedemonstruokite savo vertingų papuošalų ar aksesuarų. Kaip ir visuose didžiuosiuose miestuose, taip ir Stambule pasitaiko visokių žmonių, ir kai kurie turi miklias rankas, kurioms knieti kažką nugvelbti, o ypač jei tai tiesiai prieš akis. Nors daugybė apsaugos kamerų tiek metro, tiek ir pagrindinėse gatvėse lyg ir sumažino vagysčių gatvėje skaičių, tačiau pasisaugoti vis tik vertėtų.
  • Neikite į restoranus, kuriuose nėra meniu, nes kaina jus gali labai nustebinti. Kad ir kaip primygtinai padavėjas jums siūlys ypatingąjį dienos patiekalą, visada paprašykite meniu, kad žinotumėte, kiek jums teks mokėti, nes kitaip jūsų sunkiai uždirbti pinigai gali iškeliauti daug greičiau, nei tikėjotės. Vietoj to geriau nueikite į restoranus, kur vyrauja savitarna, čia galite tiesiog  parodyti, ką norėtumėte paragauti, o jei eisite keliese ir išsirinksite kelis skirtingus patiekalus, tai tuo pačiu metu galėsite paragauti įvairesnių gėrybių.
  • Nesipuoškite mini suknelėmis ar aptemptais šortais ketindami aplankyti šventas vietas, ypač mečetes. Nors Stambule pamatysite daug moterų apsigaubusių skaromis bei apsirengusių visą kūną dengiančiais rūbais, tačiau tuo pat metu pamatysite tas pačias turkes apsirengusias daug mažiau nei eilinis turistas. Visgi tai šalis, kur religija yra be galo svarbi, taigi parodykite pagarbą šventoms vietoms. Tai jokiu būdu nereiškia, kad reikia apsirengti nuo galvos iki kojų pirštų, bet suknelė šiek tiek žemiau kelių ir rankovės, kurios uždengtų pečius yra visiškai pakankama. Einant į Mėlynąją mečetę matysite moteris, apsigaubiančias skaromis. Tai visai nebūtina turistams, tačiau jei būsite per daug atvirai apsirengusi, jūsų paprašys apsigaubti pečius ar kojas.  
  • Nekritikuokite turkiško maisto ar žmonių. Jokiu būdu nelyginkite turkiškų gėrybių su Graikijos ar kitų šalių. Maistas Turkijoje yra labai svarbi kultūros dalis ir kiekvienas turkas žino, kaip tinkamiausiai paruošti maltinukus ar pupeles su ryžių plovu. Ir turbūt geriausiai tai daro jų mama, todėl kiti variantai greičiausiai bus nepriimtini. Taip pat turkai be galo didžiuojasi savo kava ir arbata, todėl mielai jums pasiūlys arbatos puodelį, net ir kokioje parduotuvėje. Tačiau jei neketinate ten nieko pirkti, tiesiog maloniai atsisakykite ir neįsitraukite į pokalbį. Kitaip sakant, nesumaišykite turkiško svetingumo su turistams rodomu dėmesiu.

 

kelione-stambulas1.JPG 

Nuotraukos iš Jolitos asmeninio archyvo 

Surfingtheworldcuisine.com

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

baneris Stambulas-1.jpg