Naktinis Budapeštas: ruined pubs ir psichodelinės dekoracijos

Autorius: Justina Poškevičiūtė | Kelionių manija , 2017, Sausio 16d.

Kurį laiką gyvenau Budapešte ir, dabar, netyčia aptikusi kokį į šį miestą kviečiantį ir jį reklamuojantį filmuką kur internete, šypsausi tokia pusiau sarkastiška, pusiau šiaip neaiškia šypsena. Prabangūs klubai, dizainerių suknelėmis pasipuošusios merginos, vaikinai irgi išsipustę, visi sėdi sau ir geria brangius kokteilius prie ištaigingo baro… Cha! Gal čia ir Budapešto dalis, bet tikrai ne tas tikrasis Budapeštas, kuris vis labiau traukia jaunimą iš kitų Europos šalių ir ne tik. Draugas, kuris neseniai atidarė savo hostelį šiame mieste, sako: Budapeštas pamažėle tampa nauju „karštuoju tašku“ Europoje. Sakau jam: visiškai sutinku! Nes be žadą atimančių Parlamento rūmų, gražiosios bazilikos, visų Budos pusės pilių, paties Dunojaus ir Pešto gatvelių, čia yra ką veikti ir naktį. Ką tiksliai ir kodėl, bent man, ten taip patiko? Bandau aiškinti.

Vienas tokių keistai skambančių, sakykim, „reiškinių“ Budapešte yra vadinamieji ruined pubs. Tiesą sakant, kai vengras draugas man dar prieš atsikraustant į Budapeštą bandė paaiškinti, kas tai yra, nepavyko įsivaizduoti, kas jie per daiktas. Bet užtenka įžengti į vieną ir sunku nepasakyti „aaaaaa, jo jo, dabar suprantu…“ Taigi, paprastai sakant, tie ruined pubs yra barai/klubai, kurie anksčiau buvo tiesiog apleisti pastatai, o dabar čia padaryti tokie bohemiškų dekoracijų nestokojantys barai ar net klubai. Jie dažnai turi ir savo atvirą erdvę, kuri žiemos metu yra uždengta ir tada jau gali sau gerti vyną ir bedemonstruodama(s) visiems savo kietą žieminę kepurę, kokiais tai etniniais motyvais dekoruotą šaliką ir, aišku, pirštines „atlenkiamais“ pirštais. Vienas garsiausių tokių barų yra žymioji Szimpla. Bet va su net trim (painiai išdėliotom, nepaklyskit, kas ne vienam lankytojui – tame tarpe ir man – yra tai atsitikę) šokių salėm kiekvieną savaitgalį ir ne tik minias vengrų ir ne vengrų pritraukia klubas Instant, kuriam daug savitumo suteikia lengvai psichodelinės dekoracijos ir gan keistoki ant vienos iš sienų rodomi filmukai.  Po kelių mėnesių jau nesistebėjau ant tokių barų sienų matydama kokias tai groteskiškas gyvūnėlių iškamšas, per pusę perpjautą vonią naudojamą vietoje dviejų fotelių, ar seną gesintuvą, įkomponuotą kaip dekoraciją į baro „ansamblį“.  

8budapestas-D--rer.JPG 

Dürer,  autorės nuotr.

 

Vienas geriausių dalykų, ką suteikia va tokie klubai, yra…tiesiog daug laisvės. Tai yra, kai visas face control tikriausiai yra tiesiog ypač „įšilusių“ žmonių filtravimas, kai į klubą gali eit apsirengęs(-usi), kaip tik nori (tad gali sau leisti ir netikėtą užsibuvimą miesto centre iki daug vėliau, nei galvojai…), ir kad jei nori šokti iki ryto ne su „klubams priimtinais“ batais, o patogiuose sandaluose – prašom. Dar pridėkim neaukštas (tai yra, panašiai, kaip Lietuvoje, gal dar mažesnes) gėrimų kainas ir gerą elektroninę muziką (new rave, funk, drum‘n‘bass, ir…ko tik širdis ar kojos geidžia), ir iš po naktinių pasibuvimų Budapešte lengva užsikelti gero vakaro kartelę iki tokio aukšto lygio, kurio, kas žino, kiti miestai gali ir nepasiekti.

8budapestas-Corvinteto.JPG 

 

Kas dar tokio išskirtinio Budapešte? Negaliu nepaminėti dviejų tikrai įdomių vietų. Viena – tai prieš keletą metų The Lonely Planet geriausios pasaulyje (raktinis žodis sakinyje: „pasaulyje“) koncertų salės titulą pelnęs laivas militaristišku pavadinimu, A38. Po Sovietų periodo šalies istorijoje, šis Ukrainai priklausęs laivas taip ir liko Dunojuje, kur buvo perdarytas į kelias sales (ir terasą!) turintį, vietoje stovintį, tačiau be galo smagų klubą. Be to, kad gali leisti laiką laive, šis klubas pritraukia išties plačią atlikėjų, grupių, DJ‘ų ir kitokių menininkų paletę. Aš pati, pavyzdžiui, ten klausiausi eksperimentinės muzikos grupės iš Armėnijos, nors, aišku, traukė ir visokiausi kitokie pasirodymai. Per mažai laiko, per didelis miestas, neeeeeee!

Tame dideliame mieste vienas klubas gerai žino, kaip pritraukti žmonių dėmesį vien savo vietos koncepcija: undergroundinis klubas ant stogo. Šis klubas, Corvintető, įsikūręs vieno pastato aukščiausiame aukšte, ir be dviejų šokių salių turi terasą iš kurios matyti (na, be rūkančio joje jaunimo) kvapą gniaužiantys naktinio Budapešto vaizdai. Muzika čia irgi nenuvilia: įvairios rūšies elektronika, hip-hopo vakarai, o pačiai teko lankytis ne tik įvairiuose drum‘n‘bass vakarėliuose, bet ir sunkesnės muzikos tribute grupių koncerte. Metų pradžioje atnaujinęs patalpas, Corvintető išlaikė savo tokį Budapeštui būdingą šiurkštesnį įvaizdį, ir visas mano skepticizmas apie būsimas šviesų instaliacijas išnyko vos jas pamačius. Taip, undergroundinis klubas ant stogo… Nieko negaliu pridurti.

8budapestas-Deak-Ferenc.JPG 

Deak Ferenc, autorės nuotr. 

Ir aplankyti užsukęs gerą dalį pasaulio išmaišęs draugas iš Australijos, ir Budapešte neoficialų universiteto mainų programos susitikimą su manim susiorganizavusi daug pasaulio mačiusi draugė iš Amerikos, ir kursiokai iš kiek tolimesnės Centrinės Azijos, ir pažįstamas iš pietų Europos: Budapešte, esu tikra, visi suras kažką patinkančio.  Na, bent jau aš džiaugiausi, kad net ir mokslų įkarštyje sugebėjau tą padaryti. Dėmesio vertas vieteles galima būtų vardyti be galo: tai ir bohemiškas klubas su funk muzika, ir didžiausias Centrinėje Europoje elektroninės muzikos festivalis Bonusz, ir karštas vynas pusiau lauke žiemą. Jei kiek per šalta pakristi parkelyje miesto centrinėje Deak Ferenc aikštėje ir džiaugtis laimingų atsipalaidavusių gražių žmonių kompanija, taip pat atsipalaiduoti, kiekvienam pagal savo skonį, galima ir kažkur šilčiau, kur akiai nenužiūrinėti patalpos dekoracijų būtų išties sunku. Net jei ir norite tos prabangios klubinės aplinkos, kurią savo pasakojimo pradžioje kiek pašiepiau – Budapešte jos, aišku, tikrai yra. Bet galite aplankyti ir tokias vietas, kurias galite rasti tik tokiame mieste, kaip Budapeštas.  

Lankytinos vietos