Portas – Portugalijos Paryžius

Autorius: Kelionių manija , 2012, Gegužės 22d.

Portveino tėviškė ir Portugalijos Paryžius – tai bene taikliausios frazės, apibūdinančios ties Duero upe įsikūrusį Portą. Kartu šis romėnų įkurtas miestas laikomas ir neoficialia šiaurės Portugalijos sostine. Be to, miestas davė pavadinimą ir visai šaliai.

 

Portveino tėviškė

Portveino, vieno geriausiai pasaulyje žinomų tradicinių portugališkų produktų, tėviške Portas laikomas neatsitiktinai.  Giliame slėnyje įsirėžusi Duero upė savo vandenis plukdo į Atlantą, o ties Portu yra suformavusi estuariją. Išvertus į lietuvių kalbą, Duero pavadinimas reiškia „auksinė upė“.

Vienu iš Portugalijos simbolių tapęs portveinas yra gaminamas tik viename Duero slėnio regione. XVII amžiuje iš šių kraštų vyną gabenę britai, baimindamiesi, jog ilgos kelionės metu vynas gali surūgti, į jį įpylė brendžio. Taip gimė šis tradicinis portugalų alkoholinis gėrimas, garsinantis šalį visame pasaulyje.

Porte apstu portugališko vyno rūsių, siūlančių šio gėrimo degustacijas.  Prie Porto prisišliejusiame Vila Nova de Gaia mieste įsikūrę apie pusšimtį portveino gamybos bendrovių. Dauguma jų ne tik gamina vyną, bet ir siūlo susipažinti su jo gamybos procesu. Ir, žinoma, paragauti. Norint pasiekti Vila Nova de Gaia teireikia kirsti Duero upę įspūdingu 72 m aukščio geležiniu Dom Luis I tiltu. Šis XIX a. pabaigos šedevras yra tapęs vienu iš miesto simbolių.

 

1portas-kelione1.jpg

 

Ką aplankyti Porte?

Portas žavi dailiomis bažnyčiomis, tradicinėmis azulejo plytelėmis puoštais senamiesčio namais ir įspūdinga architektūra. Gal dėl to miestui prigijo „Portugalijos Paryžiaus“ vardas. Azulejo, arba dekoratyvinių plytelių, menas į Portugaliją atkeliavo viduramžiais iš mauriškosios Ispanijos. Ir taip įleido šaknis, jog tapo Portugalijos kultūros simboliu.

Be to, Portas dar vadinamas ir tiltų miestu. Vieną iš jų, Dona Maria Pia geležinkelio tiltą, suprojektavo garsusis Gustavas Eifelis.

Pagrindinės Porto lankytinos vietos susitelkusios tarp pakrante nusidriekusio Ribeiros rajono ir pagrindine gatve Avenida dos Aliados. Netoliese esanti pagrindinė Porto stotis, Sao Bento,  išpuošta dailiosiomis azulejo plytelėmis. Joje Portugalijos ir transporto istoriją „pasakoja“ per 20 tūkstančių šių tradicinių plytelių.

Prie upės įsikūręs Ribeiros rajonas žavus tradiciniais plytelėmis puoštais namukais. Kartais sakoma, jog Ribeira yra Porto siela. Kadaise spalvingoji Ribeira buvo svarbiausias miesto prekybos rajonas, krantinėje buvo įsikūrę dokai, iki čia atplaukdavo prekybiniai laivai. Na, o dabar Ribeira vilioja turistus ir „naktinėtojus“: rajone įsikūrę daugybė barų bei naktinių klubų.

 

1portas-kelione-ribeira.jpg

 

Avenida dos Aliados – tai pagrindinė Porto gatvė, kurioje įsikūrusi miesto Rotušė. Trokštantys paklaidžioti po viduramžiškas gatveles turėtų užsukti į Barredo rajoną.

Taip pat verta pamatyti Bolsa – tai neoklasikiniai XIX a. rūmai, pasižymintys pompastika. Juose kadaise buvo įsikūrusi Porto birža. Prabanga juntama ir rūmų viduje – ypač išpuoštas yra arabiškasis kambarys, primenantis Granados Alhambros rūmų stilių. Bolsa rūmai yra netoli Porto senamiesčio, vadinamo Biaxa. Čia gausu nedidelių parduotuvėlių, kavinių. Na, o ieškantys apsipirkimo galimybių turėtų keliauti į Rua Santa Catarina – tai pėsčiųjų gatvė, kurioje vietos užtenka ir žymiausių prekinių ženklų parduotuvėms, ir nedidelėms kavinaitėms.

Romaninė Porto katedra stovi ant kalvos ir tarsi žvelgia į miestą iš viršaus. Kadaise ši bažnyčia buvo Porto tvirtovės dalis. Vienas iš įspūdingiausių reginių katedroje yra gotikinis langas-rožė.

Dar viena įspūdinga bažnyčia – Sao Francisco bažnyčia, iškilusi XIV a. Nors iš išorės ji beveik niekuo neišsiskiria, tačiau stebina netradiciniu interjeru – bažnyčios vidus yra dekoruotas paauksuotais medžio drožiniais. Teigiama, kad šioje bažnyčioje papuošimams yra sunaudota net 400 kilogramų aukso!

 

1portas-kelione2.jpg

 

Nuotraukos sxc.hu

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos