Savaitė Maskvoje: ore tvyranti įtampa, grėsmingi tankai ir slaptas viskio baras

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2014, Birželio 16d.

Kai vilnietis Robertas nusprendė aplankyti draugus Maskvoje, neramumai dėl Krymo dar nebuvo prasidėję. Tačiau kai jam teko sėsti į lėktuvą, Rusija buvo ta šalis, kuri grasino karu Europai. Beveik savaitę viešėjęs Maskvoje Robertas tvirtina, kad daugiau į šį miestą neketina grįžti, tiesiog užsidėjo savo aplankytų vietų žemėlapyje pliusiuką. „Žmonės nėra draugiški, jaučiasi įtampa, ten purvina ir nejauku“, – savo nuomonės apie Maskvą neslėpė pašnekovas. 

Sakei, kad Maskva niekuomet nebuvo tavo miestų, kuriuos nori aplankyti, sąraše. Tai kodėl galiausiai ten nuskridai?

Turėjau tokį nusistatymą, kad be priežasties į Maskvą tikrai nevažiuosiu, tačiau taip gavosi, kad ten gyvena mano draugai, kuriems buvau pažadėjęs juos aplankyti. Maskva tikrai nėra mano svajonių miestas, jei ne draugai, ten būčiau važiavęs nebent dėl to, kad užsidėčiau pliusą, jog ten buvau. (Juokiasi.)

 

Ir kai galiausiai nusprendei keliauti į Rusiją, ši grasino užkariauti bene pusę Europos!

Kai pirkau bilietus, dar nebuvo prasidėję visi šie įvykiai, buvo tik trintis dėl Krymo. Tačiau kai jau atėjo laikas skristi, nebuvo labai malonu. Turiu tokį žalią džemperį su užrašu „Lietuva“, kurį visuomet imu į keliones, nes jis šiltas, tačiau šį kartą jį palikau namuose. (Šypsosi.) Maža to, į Maskvą aš skridau per Kijevą. Bet tai tik sutapimas, mat per ten radau pigesnius bilietus. Ir dar… (Juokiasi.) Į Maskvą atskridau prieš pat Pergalės dieną!

 

Ar nebuvo jokių problemų oro uostuose?

Kijeve šiek tiek jautėsi įtampa, buvo karininkų, taip pat papildoma patikra persėdant į kitą lėktuvą. O Maskvoje jau buvo kiek sudėtingiau. Pasų patikros punkte padaviau savo pasą ir lėktuvo bilietą iš Kijevo į Maskvą. Darbuotoja, pasižiūrėjusi pasą, paklausė, ar per Kijevą skridau tranzitu. Tik tada supratau, kad neparodžiau jai kito bilieto iš Lietuvos. Ji labai ilgai skenavo mano pasą, lapą po lapo, kol galiausiai leido eiti.

 

2viktor-coi-siena.-arbatas.jpg 

Viktor Coi siena, Arbatas 

 

Atvažiavai Pergalės parado išvakarėse. Ką veikėte su draugais pirmąją dieną?
Kadangi buvo ruošiamasi paradui, Kremlius ir Raudonoji aikštė buvo uždaryti, todėl pasivaikščiojome aplinkui po parkus, perėjome kelis tiltus. Apžiūrėjome miesto centrą, nes senamiesčio Maskva neturi, mat miestas daugybę kartų degė. Pasivaikščiojome Staryj Arbat gatve, pasižiūrėjome, kaip atrodo teatras, kur spektaklius režisuoja Rimas Tuminas. Nuėjome ir iki Lenino bibliotekos – tikrai įspūdingas savo dydžiu pastatas.

Vakare, kai jau grįžinėjome namo, susidūriau su itin įdomiu dalyku, apie kurį jau esu girdėjęs Kijeve. Norėdamas važiuoti namo, gali išsikviesti taksi arba išeiti į gatvę, iškelti ranką ir stabdyti pakeleivingas mašinas. Sakai sumą, iki kur nori važiuoti ir jei tinka – sėdi ir važiuoji. Tai labai populiaru Maskvoje, nors taksi paslaugos ir nėra labai brangios.

 

O kitą dieną jau laukė paradas…

Taip. Jis vyksta Raudonojoje aikštėje, tačiau į jį bet kas negali patekti, tad mes susiradome patogią vietą ir stebėjome garbės ratą per miestą važiuojančius tankus. Šiais metais rusai paradą surengė didesnį nei įprasta, turbūt dėl „tam tikrų priežasčių“. Tiesą sakant, man tas paradas atrodė baisus. Kai pro tave važiuoja autobuso dydžio „raketa“, nematau nieko gražaus.

 

2maskva-paradas.jpg 

Paradas, Novyj Arbat 

O kokia buvo pačių rusų nuotaika parado metu?

Žmonės ten siaučia, rėkia „ura“. Jiems šis paradas vienas iš svarbiausių metų įvykių. Į gatves rusai išeina pasipuošę tautiškom juostelėm ir kitais atributais. Pamenu, kai ryte įsijungėme televizorių,  ten transliavo specialią laidą. O vedėja sako: „Mes labai džiaugiamės, kad Krymas šiemet prisijungė prie mūsų nuostabios šalies ir galės švęsti Pergalės dieną kartu“. (Juokiasi.) Bet apskritai, man Rusijoje labai jautėsi įtampa – visi įsitempę ir nervingi. Mačiau, kaip parade ėjo dvi mamos su vaikais vežimėliuose, vietos nepasidalijo ir pradėjo viena ant kitos rėkti. Reikėjo vienai truputį į šoną pasitraukti ir kitai, ir nebūtų buvę problemos.

 

Ką dar veikėte Pergalės dieną?

Tą pačią dieną, po parado, plaukėme į ekskursiją  laivu, ji buvo gana įdomi, vaizdai buvo gražūs, o paskui ėjome vakarieniauti.

 

Ar valgei jų tradicinį maistą?

Kaip kada. Pirmąjį vakarą ragavome koldūnų, tačiau nieko ypatingo. O antrąją dieną valgėme indišką maistą. Nuėjome į tokį restoraną, kuris atrodo lyg gamykloje stovinti sargo būdelė. Ten yra vos du staliukai, o maistas ne išsinešimui, reikia valgyti vietoje. Gaila, kad neturiu nuotraukos, bet mes susitarėme, kad vieną vakarą ir dar tokioje vietoje, kur fone groja indiška muzika, reikia pabūti be telefonų. Vėliau vakare bandėme važiuoti žiūrėti fejerverkų, kurie būna kiekvieną Pergalės dieną. Tačiau į juos pasižiūrėjome kitaip, nei planavome. (Juokiasi.) Tomis dienomis mieste buvo labai daug specialiųjų tarnybų automobilių su švyturėliais, kurie užstatydavo gatves, kad pro ten galėtų pravažiuoti svarbūs asmenys. Tai štai taip mums ir baigėsi fejerverkų žiūrėjimas. Išėjome iš namų, pavažiavome 200 metrų automobiliu ir priešais mus buvo užtverta gatvė. Kol nesibaigė fejerverkai, niekas pravažiuoti negalėjo, nors jokie automobiliai su svarbiais asmenimis taip ir nepravažiavo. Fejerverkus mums teko stebėti per medžių viršūnes ir reklaminius stendus. Na, o vėliau važiavome į gana įdomų barą. (Juokiasi.)

 

Aha, klausau…

Sakykime yra baras Šeškinės mikrorajone, kokiame nors rūsyje. Pasiskambini jiems, pasakai, kad nori pas juos atvažiuoti. Jie klausia, kas mes tokie, ko mes norime, kiek mūsų būtų ir pan. Sako, pavyzdžiui, praeisite pro daugiabutį, paskui pasukite į dešinę pro rūsius, garažus ir bromą ir tada pamatysite juodas duris, virš kurių bus mygtukas. Paspausite ir mes jus įleisime. (Juokiasi.) Nuvažiavome, mus įleido, o ten – normalus baras, žmonės „tūsinasi“. Tačiau tai dar ne viskas. Klube pro visus prasistumi, o tada lyg ir eini į tualetą, tačiau pasuki į kitą šoną, paeini koridoriumi ir prieini geležines duris. Ten įtaisyta kamera, paskambini ir tave įleidžia į barą, į kurį šiaip nepatektum, nes žmonės, esantys klube, nežino apie jį. (Juokiasi.) Nežinau kodėl, bet pas juos tokie barai yra gana populiarūs.

 

2slaptas-baras.jpg 

Slaptas baras… 

 

Draugas, studijuojantis režisūrą Maskvoje, prieš viešnagės pabaigą tave pasikvietė į vieno spektaklio repeticiją. Sakei, kad ji tau paliko „įspūdį”.

Taip. (Juokiasi.) Viename iš miesto teatrų vyko spektaklio „Gargantiua ir Pantagriuelis“ repeticija. Pradžia buvo gana įdomi, tačiau kalboje buvo vartojama daug senovinių rusiškų žodžių, vėliau kažkas atsitiko įgarsinimui, tad pusės spektaklio nebesupratau. Tačiau kai scenoje vienas aktorius nusimovė kelnes ir pradėjo „mojuoti“ savo pasididžiavimu, nusprendėme, kad į antrąją spektaklio dalį mes neisime. (Šypsosi.) O kitą dieną jau važiavau namo.

 

Nuotraukos iš asm. Roberto archyvo 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.