Savaitgalis Prahoje (2). Karlšteino pilies paslaptys

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2012, Rugsėjo 25d.

Karališkoji Karlšteino pilis slepiasi kalvotose miškais apaugusiose Prahos apylinkėse, už kelių dešimčių kilometrų nuo sostinės. Vienus sužavi pilies romantika ir paslaptingumas. Kiti, atvirkščiai, apsilankę pasigenda „kažko išskirtinio“. Mane populiariausia Čekijos pilis sužavėjo savo paprastu, nepompastišku didingumu.

 

Turistų viliotinis

Karlšteiną pasiekiame moderniu dviaukščiu traukiniu, vykstančiu iš Prahos traukinių stoties. Išlipus iš traukinio tenka paėjėti kelis kilometrus iki miestuko, kuris akivaizdžiai gyvuoja iš turizmo: kiekvienas namas, kiekviena pakampė pritaikyta turistų poreikiams tenkinti. Kitaip tariant, turistų pinigams vilioti.

Suvenyrų parduotuvėlės, restoranai ir kavinukės mus lydi didžiąją dalį kelio iki pilies. Vėliau prasideda statesnė įkalnė, tenka kiek paprakaituoti šildant rugsėjo saulutei, kol pasiekiame pilies vartus ir už jų šurmuliuojantį vieną iš pilies kiemelių, kuris yra atviras visiems įveikusiems sunkoką kelią aukštyn.

Nemokamai galima apžiūrėti ir Šulinio bokštą, kurio viduje įrengtas platus svaiginančio gylio šulinys, kadaise naudotas pilies poreikiams. Pažvelgus žemyn į beveik 80 m gylio šulinio šachtą net galva sukasi.

Už 270 kronų siūloma ekskursija anglų kalba po pagrindinius pilies kambarius. Čekų kalba ta pati ekskursija kainuoja visu šimtu kronų pigiau. Gidė pasakoja įdomiai, tačiau nuo dažno tos pačios informacijos kartojimo, matyt, žodžiai patys byra, tad tenka įjungti visą dėmesį ir įdėmiai gaudyti pilies istorijos faktus.

01karlsteino-pilis2.JPG

 

Storos sienos saugojo karaliaus turtus

Gotikinė Karlšteino pilis iškilo 14 a. viduryje kaip valdovų vasaros rezidencija. Dar viena svarbi jos funkcija buvo karališkųjų brangenybių ir relikvijų saugykla. Pilies įkūrėjas Karolis IV mėgo medžioti, tad kalvų ir miškų apsupty įkurta pilis puikiausiai tenkino ir šį jo poreikį.

Aukštai ant kalvos pastatyta pilis iš išorės atrodo neįveikiama. Ir tik du kartus buvo rimtai atakuota. 1442 m. Husitų apgultį ir artileriją Karlšteino pilis atlaikė net 7 mėnesius. Antrąsyk pilis smarkiai nukentėjo švedų antpuolio metu.

Svarbiausia pilies vertybė – tai Didžiajame bokšte esanti Šv. Kryžiaus koplyčia, gausiai dekoruota pusbrangiais akmenimis, paveikslais. Anot gidės, unikali visame pasaulyje. Pasakojama, kad net pats Karolis IV čia atėjęs nusiaudavo batus ir nusiimdavo karūną.

Pilyje eksponuojama nemažai viduramžių baldų bei buities reikmenų, tos epochos paveikslų. Žengiant iš vienos pilies menės į kitą, gidė sąžiningai atrakina ir, įleidusi lankytojus, vėl užrakina masyvias pilies duris. Taip pilis tampa dar paslaptingesnė. Juk nežinai, kas slepiasi už kitų durų.

Vienoje iš pilies menių stovi Karolio IV sostas. Sakoma, kad valdovas buvo puikus psichologas, tad neatsitiktinai jo sostas pastatytas taip, kad audiencijos metu karaliaus veidas visuomet būtų šešėlyje. Taip valdovas galėdavo netrukdomas įdėmiai apžiūrėti pas jį atvykusius lankytojus ir išnaudoti visus savo derybinius privalumus.

01karlsteino-pilis.JPG

Nuotraukos autorės

Kelionių portalo kelioniumanija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško kelioniumanija.lt sutikimo draudžiama.