Savaitgalis Prahoje (4). Pasivaikščiojimai po senamiestį

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2012, Spalio 29d.

Karolio tiltas ankstyvą rytą

 

Paskutinįsyk Prahoje lankiausi prieš gerus 15 metų, dar būdama moksleive. Tai išgirdęs pažįstamas prahietis, pasitikęs mus oro uoste, nusišypsojo: būsi maloniai nustebinta. „Visi jie taip sako, ypač kai kalba pakrypsta apie gimtą šalį“, – pagalvojau, bet garsiai to nepasakiau. Tačiau jo žodžiuose būta tiesos. Tiesa, kai kurių Rytų Europos bruožų Praha dar neatsikratė, tačiau, ar tikrai to reikia?

 

Praha pasitiko vakarietiškiems miestams būdinga atmosfera, spalvinga turistų minia ir čekiško alaus bokalus kilnojančių lankytojų kupinais gatvės barais ir kavinėmis. Senamiesčio aikštė, Karolio tiltas, Karlova gatvė tiesiog verda, šurmuliuoja, čiauška įvairiausiomis kalbomis.

Kairiajame Vltavos upės krante ant kalvos stiebiasi Prahos pilies bokštai. Šį kompleksą nutarėme patyrinėti ankstyvą rytą, kuomet dauguma turistų dar kerta sočius čekiškus pusryčius. Saulėtas rugsėjo rytmetys mus apdovanojo bundančios Prahos vaizdais, kuriais galėjome gėrėtis nuo pilies kalno.

01savaitgalis-prahoje-karolio-tiltas1.JPG

 

Prahos pilis, arba Pražski Hrad, laikoma didžiausia pilimi pasaulyje, tačiau iš tiesų tai nėra įprasta pilis, apsupta storų gynybinių sienų su neįveikiamais vartais. Tai milžiniškas, apie 45 ha užimantis istorinių pastatų kompleksas, kuris ant kalvos susispietė bėgant amžiams. Tai karališkieji rūmai, bažnyčios ir kiti didingi statiniai.

Būtent šioje vietoje, ant kalvos, prasidėjo Prahos istorija. Iš čia nuo 11 a. buvo valdomos Pršemislų valdos, vėliau, keičiantis epochoms ir valdovams, kilo nauji pastatai, senieji buvo perstatinėjami.

01savaitgalis-prahoje-vito-katedra.JPG

Šv. Vito katedra Prahoje

 

Bene žymiausias Prahos pilies, o gal ir viso miesto, pastatas – Šv.Vito katedra, kurios įmantriais raštais išdailintos grakščios bokštų smailės dominuoja miesto horizonte. 14 a. pradėta statyti gotikinė bažnyčia ne kartą buvo papildoma naujais dar puošnesniais priestatais, kol 20 a. pirmojoje pusėje įgijo dabartinį vaizdą, kurį savo fotoaparatuose įamžina turbūt kiekvienas, aplankęs Prahą.

Kiek nustebino čekų politika, jei taip galima pavadinti, lankytinų vietų apmokestinimo klausimu. Vaikštinėdami dar tuštokomis Prahos pilies gatvėmis atklydome iki Auksine pramintos gatvelės, Zlata Ulička. Tačiau čia mus pasitiko apsauga, o iškabinta informacija aiškiai patarė pirkti bilietą, su kuriuo galima aplankyti ne tik Auksinę gatvelę, bet ir dar visą krūvą Prahos pilies muziejų ir bažnyčių. Kadangi pageidavome pasivaikščioti tik Auksine gatvele, 250 Čekijos kronų (apie 34 Lt) pasirodė kiek didoka kaina už šį malonumą.

01savaitgalis-prahoje-senamiestis.JPG

 

Su panašia „problema“ susidūrėme ir norėdami aplankyti Senąsias žydų kapines kitame Vltavos upės krante. Nori užsukti į kapines – mokėk ir už kapines, ir už muziejus bei sinagogas Žydų kvartale, iš viso 300 Čekijos kronų (apie 40 Lt). Bilieto vien tik kapinių ar vien tik Auksinės gatvelės lankymui nėra.

Vis tik, nors ir skamba kiek banaliai, tačiau vaikštant Prahos gatvėmis nesunku pajusti, jog tai – karališkas miestas, su didingais pastatais, paauksuotais teatrais, grakščiais bažnyčių bokštais ir didingais kupolais. Ir tikra tiesa, kaip ir žadėjo mano pažįstamas prahietis, likau maloniai nustebinta bei mėgavausi kiekviena akimirka auksiniame mieste.

01savaitgalis-prahoje-prahos-pilis.JPG

Vakarėjantis dangus virš Prahos pilies

 

Nuotraukos autorės

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.