Valeta: 5 priežastys aplankyti Maltos sostinę

Autorius: Kelionių manija , 2015, Kovo 08d.
Nors Malta yra palyginti nedidelė salose įsikūrusi šalis, ji keliautojams žada ir išsiilgtas saulės vonias, ir istorines įžymybes, ir ramybės kupinus žvejų kaimelius. Malta, galima sakyti, yra ideali vieta saulėtų paplūdimių mėgėjams, mat saulė čia šviečia daugiau nei 300 dienų per metus. Vis tik verta užsukti ir į jos sostinę Valetą, kuri yra Maltos salos šiaurės rytiniame krante. 

16 amžiaus viduryje į gan retai apgyvendintą salą iš Rodo salos persikėlę Šv.Jono ordino riteriai-vienuoliai ir įkūrė Valetą, kurios pavadinimas siejamas su ordino magistro Jean Parisot de la Valette vardu. Be to, Valeta buvo pavadinta miestu, kurį džentelmenai pastatė džentelmenams. Dabar Unesco saugomame mieste gyvena vos apie 7 tūkstančius gyventojų. Be to, ir plotu Maltos sostinė nėra didelė ir nesunkiai apeinama pėsčiomis. 

 

Barokinė architektūra

1566 m. Valetą įkūrę maltiečiai pastatė miestą baroko stiliumi. Ir šiandien virš miesto kyšo pompastiški bažnyčių kupolai, aikštes puošia įmantrūs rūmų fasadai, o gatves paįvairina gausybė balkonų. Balkonai yra viena iš Valetos vizitinių kortelių. Miestiečiai ir šiandien mėgsta iš savo balkonėlių stebėti praeivius. Vieni geriausių baroko architektūros pavyzdžių – Šv. Jono katedra ir didigieji Maltiečių ordino magistrų rūmai, kuriuose įsikūręs (tiesa, laikinai) Maltos Parlamentas.

 

valeta-malta1.jpg 

 

Valetos uostas

Įplaukiantiems į Valetos pagrindinį uostą laivu atsiveria įspūdingi miesto siluetai, mat rusvos spalvos miesto bokštai bei bažnyčių kupolai kyla tarsi smėlio pilys. Maltos Didysis uostas, il-Port il-Kbir yra natūraliai suformuotas gamtos ir laivybos tikslais naudojamas jau nuo finikiečių laikų. Vis tik, bėgant laikui, uoste buvo įrengti dokai ir gynybiniai įtvirtinimai. O dabar uostas priima ir milžiniškus kruizinius laivus. 

 

valeta-malta2.jpg 

 

Valetos požemiai

Antrojo pasaulinio karo metu Valeta buvo vienas iš Europos miestų, labiausiai nukentėjusių nuo oro atakų. Nuo miesto svečių akių ir šiandien slepiasi slapti požemiai – kadaise buvusios slėptuvės. Vis tik, keletas jų yra atvertos lankytojams ir supažindina su šiurpia karo laikotarpio realybe. Vieni tokių požemių – tai Lascaris karo slėptuvė, esanti po Aukštutiniaisiais Barrakka sodais. Be šių požemių, Valetoje išlikę ir kur kas senesnių – tai Hal Saflieni požemiai, esantys už kelių kilometrų nuo senamiesčio. Šie požemiai išlikę nuo Akmens amžiaus ir laikomi viena didžiausių Maltos paslapčių. Tik spėjama, kad taisyklingų formų ir puikios akustikos požeminiai labirintai galėjo būti naudojami kaip kulto vieta. 

 

Vietinė virtuvė

Maltoje Viduržemio jūros virtuvė turi savų skonių ir atspalvių. Tiesa, norint paragauti tikrų maltietiškų patiekalų verta išsukti iš turistinių Valetos gatvelių ir leistis į paieškas tokių vietelių, kuriose lankosi vietiniai. Nacionalinis maltiečių patiekalas – triušienos troškinys (Stuffat Tal-Fenek).

 

Naktinis gyvenimas

Valeta tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti ramus miestas su turtinga istorine praeitimi. Naktinis gyvenimas čia taip pat egzistuoja, nors barų ir nėra daug, daugiausia veiksmo vyksta ties uosto krantine, kruizinių laivų terminalu. 

 

 

       
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos