Karosta – karinis miestelis adrenalino mėgėjams

Autorius: Kelionių manija , 2011, Liepos 08d.

Carinės Rusijos valdymo laikotarpiu Liepojoje buvo įkurta karinė bazė ir pastatytas karinis miestelis – Karosta, kurio pavadinimas lietuviškai skambėtų „Karo uostas“. Šiandien čia vaizdas ne mažiau niūrus nei prieš keletą dešimtmečių, kuomet Karosta buvo saugomas uždaras karinis objektas.

Rusijos caro Aleksandro III įsakymu XIX-XX a. sandūroje Karostoje buvo įrengti įtvirtinimai, kuriuose planuota įkurti karinę jūrų bazę. Tačiau tuo metu kariniams tikslams fortai taip ir nebuvo pritaikyti. O Pirmojo pasalinio karo metu dauguma pastatų buvo susprogdinti siekiant, kad įtvirtinimais nepasinaudotų vokiečių kariai.

Antrojo pasaulinio karo metu Karostoje buvo įkurta Sovietų armijos karinė bazė, pritaikyta povandeniniams laivams švartuotis. Šiame Liepojos miesto rajone išlikę apleistų blokinių pastatų, kuriuose kažkada gyveno per 20 tūkstančių Sovietų armijos kareivių.

 

karuosta3.jpg

 

Tačiau bene didžiausia Karostos įžymybė – tai karo nusikaltėlių kalėjimas, kuris yra atviras turistams. Sako, jog vienintelis toks Europoje. Šiandien čia rengiamos teatralizuotos ekskursijos ir realybės šou primenantys vaidinimai, kurių metu galima pačiam pabūti Sovietų belaisviu, pajusti kalinio dalią, aplankyti autentiškas kalinių kameras, kurias paskutiniai kaliniai paliko tik 1997 m. Teigiama, jog nė vienam kaliniui nepavyko pabėgti iš šio kalėjimo.

Kalėjimo muziejuje galima susipažinti su sovietinio režimo palikimu – kareivių uniformomis, radijo imtuvais ir kt. Adrenalino mėgėjai Karostos kalėjime gali užsisakyti nakvynę vienoje iš kamerų. Žinoma, nesitikint per daug patogumų…

 

karuosta2.jpg

 

Karostos kariniame miestelyje stovi Šv. Nikolajaus stačiatikių Jūros cerkvė, iškilusi XX a. pradžioje pagal Rusijos stačiatikių XVII a. cerkvių stilių. Cerkvę puošia vienas didelis ir keturi šoniniai mažesni auksu tviskantys kupolai. Pirmojo pasaulinio karo metu dalis cerkvės turto buvo išvežta į Rusiją, dalis – išgrobstyta okupantų. Sovietmečiu Karostoje įsikūrus kariniam miesteliui, cerkvėje buvo įrengtas kareivių kino teatras ir sporto salė.

Karostoje taip pat galima aplankyti raudonų plytų Vandentiekio bokštą, iškilusį XX a. pradžioje, Balandžių pašto stotį, Šiaurinius fortus. Kadaise Karostos Balandžių pašto stotis buvo pritaikyta laikyti 450 pašto balandžių. Balandžiai korespondenciją nešdavo net ir Antrojo Pasaulinio karo metu.

Į karinį miestelį patenkama pervažiavus Kalpakos tiltą. XX a. pradžioje iš metalinių konstrukcijų statytas tiltas įžymus tuo, jog jo metalinės detalės buvo pagamintos toje pačioje gamykloje Rusijoje, kurioje buvo pagamintos ir Paryžiaus Eifelio bokšto konstrukcijos. Iš Liepojos centro į Karostą galima nuvykti miesto autobusais Nr. 3, 4, 7 ir 8, arba maršrutiniais taksi.

 

karuosta1.jpg

Nuotraukos Karosta.lv

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.