Alesundas – vartai į Norvegijos fiordų pasaulį

Autorius: Kelionių manija , 2013, Kovo 19d.

Alesundas neretai vadinamas gražiausiu Norvegijos miestu, tarsi nužengusiu tiesiai iš pasakų knygos. Ką slepia miestas, ambicingai besivadinantis gražiausiu, kokias įdomybes siūlo fiordų išraižytos jo apylinkės?

 

Alesundas – tarsi Feniksas, pakilęs iš pelenų

Pažintį su Alesundu verta pradėti nuo Aksla kalno, nuo kurio atsiveria atvirukinė šio tarsi ant vandens nutūpusio miesto ir jį supančių fiordų bei kalnų panorama. Norint pasiekti kalno viršuje įsikūrusias apžvalgos aikšteles, galima lipti iš miesto parko vedančiais laiptais (iš viso 418 laiptelių!) arba užvažiuoti automobiliu Borgundveien keliu.

 

alesundas-norvegija4.jpg

 

Alesundas – vėjuotas miestas, nors žiemos čia, palyginti, yra švelnios. Miestas įsikūręs keliose salose, o spalvingi namai tvarkingai išsirikiavę prie pat vandens. Tarp jų šmėžuojančios baltaburės jachtos ir žvejų laiveliai, sukuria pasakų miesto iliuziją.

Tačiau Alesundo istorija nėra tokia jau graži. Vieną 1904 m. žiemos naktį kilus gaisrui visas miestas buvo nušluotas nuo žemės paviršiaus, iš viso per 800 namų. Prireikė trejų metų, kol miestas, tarsi Feniksas, vėl pakilo iš pelenų – buvo atkurtas Art Nouveau stiliumi. Iki šių dienų išlikę Alesundo įvairiaspalviai pastatai gausiai dekoruoti bokšteliais bei ornamentais.

 

alesundas-norvegija3.jpg

 

Ką aplankyti netoli Alesundo

  • Geirangerio fiordas

Nuo Alesundo iki Geirangerio miestelio, įsikūrusio gražiausiame Norvegijos fiorde, apie 100 km. Tiesa, norint įveikti šiuos kilometrus teks važiuoti siaurais keliukais ir netgi keltis keltu. Tačiau keliaujant Norvegijoje – tai įprasta. Visus kelionės nepatogumus nustelbia didingieji fiordai. 20 km besidriekiantį fiordą patogu apžiūrėti plaukiant keltu iš Geiranger link Hellesylt – ši valanda kelio apdovanos kvapą gniaužiančiais stačių šlaitų ir vandeningų krioklių vaizdais.

  • Alnes švyturys

Vos už keliolikos minučių kelio automobiliu nuo Alesundo, Godoy saloje, stūkso Alnes švyturys, pastatytas 1876 m., o šalia glaudžiasi žvejų kaimelis. Važiuodami link Alnes prasukite pro Giske, kuri buvo įkurta dar vikingų, o šiandien anuos laikus primena čia kas dvejus metus rengiamos Vikingų žaidynės.

  • Trolių laiptai

Nuo Alesundo iki bene žymiausios Norvegijoje kalnų perėjos, Trolių laiptų (Trollstigen), važiuoti reikia apie 120 km į rytus. Įspūdingą kalnų kelią supa rūke skęstantys kalnai ir šniokščiantys kriokliai. Nuo spalio iki gegužės mėnesio šis kelias (RV63) paprastai uždaromas.

  • Runde – paukščių sala

Rundės sala, esanti už 70 km nuo Alesundo, garsėja čia perinčiais paukščiais. Kasmet čia peri apie 500 tūkstančių paukščių, iš viso apie 80 rūšių.

  • Kjerringa kyšulys

Kjerringa, arba Vakarinis kyšulys, plyti už 150 km nuo Alesundo, Norvegijos vakarinėje pakrantėje, Stadlandet pusiasalyje. Nuo stataus skardžio atsiveria vaizdinga Nordfjordo ir pakrantės panorama.

 

Nuotr. sxc.hu

   

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.