Amerika: kodėl geriau nevilkėti vienspalvių marškinėlių, o į parduotuvę eiti tik išalkus

Autorius: Rūta Juozapaitytė | Kelionių manija , 2013, Rugsėjo 02d.
Aštuoniolikmetė klaipėdietė Goda Koncevičiūtė geru žodžiu mini Ameriką. Kitame žemyne po 10 valandų kelionės lėktuvu atsidūrusi mergina pasakoja – kelionė priminė filmą, kurio aktoriai – nepaprastai draugiški ir atsipalaidavę vietiniai, o filmavimo aikštelė – gražiausios Amerikos vietos.

Goda išdavė ir keletą paslapčių. Mergina pasakojo, kodėl gatvėse geriau nevaikščioti su vienspalviais marškinėliais, apsipirkti eiti tik būnant labai alkanam, kokių rajonų geriau vengti ir ką įdomaus galima pamatyti.

 

Panašumų su Lietuva neįžvelgė
Goda į Ameriką atvyko su tėvais, turėdama tikslą aplankyti tiek pačią šalį, tiek senus ir ilgą laiką nematytus tėvų draugus. Mergina apsistojo Ilinojaus valstijoje, netoli Čikagos.
„Prieš atvykdama į šią šalį apie ją žinojau ne tiek ir daug. Žinojau tik tai, jog tai daugumos laikoma „Svajonių šalis“, kurioje daug daugiau galimybių nei pas mus Lietuvoje. Kad viskas visai kitaip, kitokios tradicijos, kitoks žmonių supratimas įvairiais klausimais, skiriasi elgesys. Atvykus atrodė, kad visos vietos buvo žinomos, matytos amerikiečių filmuose. Labiausiai dėmesį atkreipia dangoraižiai, jie – kažkas nuostabaus, ir atsipalaidavę žmonės. Jaučiausi sutikta tikrai draugiškai ir šiltai“, – pasakojo mergina.

Tiesa, ji patikino per visą kelionės laikotarpį jokių panašumų su Lietuva Amerikoje nepastebėjusi. Goda pasakojo, kad Amerikoje visai kitokios gyvenimo sąlygos, kitokia ekonominė situacija, kitokia architektūra, kitokie žmonės, kitoks bendravimas, kitoks supratimas, skiriasi laikas, klimatas bei tradicijos.

 

5cikaga-kelione1.jpg 

Ką verta aplankyti Čikagoje
Goda pasakojo, kad po Ameriką keliavo 10 dienų. Pastarųjų jai tikrai neužteko, mergina patikino, kad per tiek dienų pamatyti Ameriką – beveik neįmanoma.
„Buvome Čikagoje. Miestas – nuostabus. Aplankėme įžymesnes vietas, pavyzdžiui, „Willis Tower“ (tai aukščiausias pastatas JAV ir penkta pagal dydį laisvai stovinti struktūra pasaulyje). Buvome 101-ame aukšte, iš ten atsiveria pasakiškas vaizdas, vien dangoraižiai, Mičigano ežeras… Taip pat apsilankėme prie garsiosios „Pupos“ (Skulptoriaus Anish Kapoor skulptūra Cloud Gate Tūkstantmečio parke, kitaip vadinama Bean – Pupa. Padaryta iš 168 poliruotų nerūdijančio plieno plokščių. Sveria 110 tonų ir yra 10 metrų aukščio, 20 metrų ilgio ir 13 metrų pločio). Tai lyg didelis didelis veidrodis su iškreiptu vaizdu, atrodo išties nerealiai. Taip pat buvome prie garsiojo Bekingemo fontano, Mičigano ežero. Be Ilinojaus dar aplankėme kitą valstiją – Indianą. Ten šiek tiek kitokia gamta, daugiau smėlio, mažiau žalumos. Jokių dangoraižių, maži ir mieli gyvenamieji kvartalai. Ten teka garsioji upė Misisipė“, – apie aplankytas vietas pasakojo mergina.

Atvykstantiems į Ameriką keliautojams ji patarė aplankyti būtent Čikagą ir garsiuosius jos paminėtus objektus.

 

Žiemą su šortais galima, bet su vienspalviais marškinėliais – ne
Goda pasakojo, kad prieš vykdama į Ameriką tikėjosi pamatyti daug stambių žmonių, kaip įprasta matyti filmuose, tačiau pastarųjų buvo tik vienetai. 
„Žmonės linksmi, atsipalaidavę, mėgaujasi gyvenimu ir, atrodo, kad jiems niekas nerūpi. Parduotuvėse pardavėjai visada su šypsena, labai paslaugūs ir rūpestingi. Jie visada pakalbina, paklausia kaip sekas, kas naujo. Visi rengiasi laisvai, kaip kam patogu ir nesirūpina, ką kiti pagalvos. Keista buvo tik tai, kad mačiau nemažai vaikštančių su šortais ir šlepetėmis net žiemą, kai lauke buvo daugiau nei 20 laipsnių šalčio, – šyptelėjo mergina, – Vietiniai žmonės man pasirodė labai šilti, ramūs, draugiški, o kas svarbiausia – atsipalaidavę. Jie šypsosi, sveikinasi su tavimi nors tave ir mato pirmą kartą. Aišku buvo ir nelabai draugiškai nusiteikusių. Buvau šalia juodaodžių kvartalo, kuriame geriau nesirodyti. Teko girdėti, jog ten jie pardavinėja žolę, narkotikus ir užsiima kitais nešvariais reikalais. Taip pat teko girdėti, jog ten įėjęs, gali net nebegrįžti.“

Pasakodama apie keistenybes, kurias teko patirti, mergina prisiminė įdomų amerikiečių įprotį, tiksliau, nerašytą taisyklę – jeigu išėjai iš namų su marškinėliais be jokio paveiksliuko ar užrašo, vadinasi, išėjai su pižama.

 

5cikaga-kelione2.jpg 

 

Porcijos gali būti ir trigubai didesnės
Pasakodama apie maistą, kurį teko ragauti svečioje šalyje mergina patikino, kad nieko ypatingo skanauti neteko. Anot jos, dažniausiai amerikiečiai valgo pusfabrikačius, ant kiekvieno kampo galima išvysti greito maisto užkandines, o ir pakuotės bei porcijos – dvigubai ar net trigubai didesnės nei Lietuvoje.
„Keisčiausia buvo nuėjus į maisto parduotuvę matyti prekes super didelėse pakuotėse, trigubai didesnes nei pas mus. Tačiau aptarnavimas parduotuvėse – nuostabus. Visur ir visada tave pasitiks su šypsena, paklaus kaip sekasi, praneš apie nuolaidas. Kainos pačiame mieste, šiuo atveju Čikagoje – tikrai nėra mažos. Jeigu atvykstantys norės nusipirkti drabužių, pigiau tai pavyks padaryti užmiesčio parduotuvių centruose – ten kainos kur kas mažesnės“, – išdavė Goda.
Anot merginos, ją nustebino ir tai, kad Amerikos gatvėse eismas labai judrus, ypatingai tai pastebima ne miesto centre, o priemiesčiuose. Nors gyvenamuosiuose rajonuose, anot jos, labai ramu, tvarkinga. Jaukumą sukuria ir tai, kad kaimynai vieni su kitais visada pasisveikina, pabendrauja, nusišypso.

Goda patikino, kad nors nežino, kaip bus ateityje, sugrįžti į Ameriką ir vėl ji labai norėtų. Tačiau kol kas artimiausiu metu mergina planuoja keliauti Europoje. Dabartinis didžiausias kelionės tikslas – šiltoji Ispanija.

 

5cikaga-kelione3.jpg 

Nuotraukos iš Godos asmeninio archyvo 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos