Atostogos Izraelyje – ne tik apie religiją, bet ir apie maistą bei žmones

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2014, Sausio 22d.

Asmeniškai man, išgirdus žodį Izraelis, pirmiausia prieš akis iškyla vaizdai iš Senojo Testamento, Biblijos, o ne turistinis lankstinukas. Gal dėl to, kad esu katalikė, man ši šalis jau turi savo „štampą“. Tačiau vilnietė Rūta Mickuvienė į Izraelį vyko be jokių nuostatų ir atvira visiems potyriams. Jų ir sulaukė – nuo kovos prieš blogį pasienyje, iki šurmulingų turgaviečių, nuo žadą atimančio maisto, iki beprotiškos kaitros. O sakoma, kai įspūdžių nors vežimu vežk, vadinasi, atostogos buvo puikios.

 

Kaip kilo idėja šią vasarą aplankyti Izraelį? Ar jis jūsų planuose buvo jau seniai, ar tai buvo sprendimas ekspromtu?

Vasara, matyt, tikrai ne pats tinkamiausias metas vykti į šią šalį, nes ten karšta. Tikrai labai, labai karšta. Žinoma, visur veikia kondicionieriai, bet kartais nuo jų būna dar blogiau. Didžiulis temperatūrų skirtumas patalpose ir lauke kartais gali išmušti iš vėžių net ir labai užsigrūdinusius žmones. Todėl mano sprendimas vykti į Izraelį liepos mėnesį buvo, švelniai tariant, keistas. (Juokiasi.) Man buvo atostogų metas, neturėjau rimtų planų, tad apsisprendžiau per savaitę. O kodėl pasirinkau šią šalį? Manau, kad kiekvienam verta apie ją susidaryti nuomonę pačiam, o ne iš kažkelintų lūpų ar liaudies kūrybos.

 

Kaip ruošėtės kelionei, kur ieškojote informacijos? O gal priešingai – viską planavote jau atvykusi į Izraelį?

Kadangi namų darbams daug laiko neturėjau, padėjo visagalis internetas, kur tikrai daug ir įvairios informacijos. Taip pat išklausiau daug pažįstamų pasakojimų, bet galutinis planas gimė jau ten. Kartais tai padeda, o kartais apsunkina, bet man pavyko. (Šypsosi.) Tiesa, sulaukiau daug pagalbos iš vietinių gyventojų.

 

izraelis-kelione.jpg 

Minėjote, kad pasienyje į Izraelį susidūrėte su problemomis. Kas nutiko?

Tai, matyt, net ne problemos, o procedūros, kurios yra neišvengiamos. Mes visi jiems esame potencialūs blogiečiai, o jų misija – tai atskleisti. Tikriausiai reikia atsipalaiduoti ir niekuo nesistebėti, tačiau juokauti irgi nepatariu. Žmonės į savo darbą žiūri labai rimtai, tad pavojingu dalyku gali tapti net chalva. (Šypsosi.) Pirmąją patikrą kompensavo nuostabūs kelionės įspūdžiai, o antrąją… Dar ilgokai teko prisiminti bejėgiškumo jausmą. Kai dabar manęs klausia, ar dar kartą vykčiau į Izraelį, prieš atsakant susimąstyti verčia procedūros muitinėse.

 

Kokia buvo jūsų pirmoji stotelė? Kur ieškojotės būsto? 

Lėktuvas nusileido Tel Avive, tada keliavau į senąją Jafą, kur buvo mano pagrindinis „štabas“. Buvau iš anksto išsinuomojusi privatų loftą, jį radau svetainėje Airbnb.com. Kadangi keliavau viena, ieškojau būsto, kuriame galėčiau tiesiog komfortiškai jaustis. Tokį ir radau: su visokių gėrybių prikimštu šaldytuvu, puikia garso ir vaizdo aparatūra, nuostabia vieta ir nerealaus grožio šeimininku. (Juokiasi.)

 

Sakėte, kad jau po kelių dienų jautėtės kaip vietinė, net turistai gatvėje jūsų klausinėjo, kur nueiti, kur nusipirkti. Ką tokio savo atradote Izraelyje?

Nežinau, ar galiu tai, ką radau, pavadinti „savo“. Tiesiog jaučiausi labai komfortiškai, beveik nesinaudojau žemėlapiu, nes kažkaip intuityviai viską rasdavau. Matyt tai ir sukėlė kitiems pasitikėjimą. (Šypsosi.) Izraelyje žmonės labai draugiški, visi kalba angliškai ir labai daug kas rusiškai. Ten puikiai išvystytos susisiekimo paslaugos, tad buvo nesunku susiorganizuoti ekskursijas į lankytinas vietas.

 

izraelis-kelione2.JPG 

Pirma mintis, kuri kyla pasakius Izraelio pavadinimą, tai krikščionybė. Ar tikrai ši šalis yra tik apie tikėjimą? Kokias mintis kelia apsilankymas, pvz., Betliejuje?
Man pačiai tokia pirma mintis nekyla. (Juokiasi.) Ir šalis tikrai ne vien apie tikėjimą. Žinoma, religijos ten labai daug – ritualų, tabu, tik spėk gaudytis. Tiesiog tų tikėjimų šioje šalyje tiek daug, kad tave užvaldo jų visų sintezė. Mečetės, sinagogos, bažnyčios… 

O Betliejus paliko didžiulį įspūdį, tik nežinau kuo. Vieta turi milžinišką energetinį užtaisą, nes tiek žmonių atvyksta ten prisiliesti prie pasaulio istorijos… Visi su savo lūkesčiais, maldomis. Tos sienos yra sugėrusios tiek teigiamos energijos, kad visa aplinka tai spinduliuoja. Abejingų šiai vietai, matyt, nėra.

 

Kokias vietas dar aplankėte Izraelyje?

Aplankiau Jeruzalę, Kesariją, Haifą, o tai reiškia – Raudų sieną, Erodo rūmų griuvėsius, nuostabų Bahajų religijos sodą, senąjį Ako miestelį, su į akmenis įsigėrusiu žuvies kvapu, daugybę turgaviečių… Turiu silpnybę šiam kiekvienos tautos kultūros reiškiniui. Tai lyg atskira maža visata su savo dėsniais: garsais, kvapais, spalvomis, prekeiviais… Mane tai kiekvieną kartą užburia.

 

izraelis-kelione3.jpg 

Maistas. Koks jis? Kaip suprantu, jis paliko neišdildomą įspūdį. 

Artimųjų Rytų virtuvė užbūrė! Viskas ir bet kuriuo paros metu. (Juokiasi.) Kalnai daržovių, vaisių, humusas, falafeliai… Kadangi Lietuvoje ir pati juos gamindavau, buvo puiki proga pasitikrinti, ar bent kiek panašiai. Viską buvau įsisavinusi teisingai. (Šypsosi.) Sunku dabar būtų išvardinti patiekalų pavadinimus, nes labai daug ir labai įvairaus maisto gali „sutikti“ tiesiog gatvėje. Daugybė prekystalių su garsiakalbiais pardavėjais, kurie greitai sugeba įtikinti, kad tu be jo gaminamo maisto tiesiog neišgyvensi. Arba tiesiog duri pirštu į akį patraukusius vaisius ir už minutės jais mėgaujiesi. Taip ir keliauji iš rankų į rankas, nuo skonio prie skonio…

 

Gal turite praktinių patarimų sumąsčiusiems keliauti į Izraelį?

Kantrybės muitinėse ir atsipalaiduoti, jei kažkas vyksta ne pagal jūsų planą. Jei planuojate užsisakyti ekskursijas, darykite tai pačią pirmą dieną ir lyginkite kainas, štai rusų kalba ekskursijos kainuoja pigiau, būtinai apsipirkite turguose. O šiaip, pamirškite visus nusiteikimus, tai, ką žinojote ar manėte, kad žinote… Tiesiog pabandykite būti objektyviais stebėtojais.

 

izraelis-kelione1.JPG 

Nuotraukos iš Rūtos asm. archyvo 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.