Automobiliu per Čilę ir Argentiną: banginių šokiai ir vieniši keliai

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2013, Kovo 20d.

Vienišas kelias, Argentina, Patagonija

 

Kiekvieną kartą kalbėdama su mūsų keliautoja Diana L. šiek tiek jai pavydžiu. Kol mes šąlame mūsų snieguotoje Lietuvoje, ji kaitinasi po Lotynų Amerikos saule ir nepailstamai keliauja. Mergina jau aplankė Braziliją, Kolumbiją, Meksiką, Kosta Riką, Kubą bei Trinidadą ir Tobagą. O einant į pabaigą jos viešnagei Meksike, Diana savo kelionių žemėlapyje pasižymėjo dar dvi šalis – Čilę ir Argentiną.

 

Apkeliavai jau nemažai Lotynų Amerikos šalių, o šį kartą tavo maršrute atsirado Čilė ir Argentina. Kodėl pasirinkai būtent šias šalis?

Kadangi mano gyvenimas Lotynų Amerikoje jau ėjo į pabaigą, nusprendžiau praplėsti aplankytų šalių sąrašą šioje pasaulio pusėje. Idėja buvo tokia: per keletą savaičių aplankyti porą šalių, sieną kertant automobiliu, nes to daryti Lotynų Amerikoje dar neteko. Po ilgų svarstymų galiausiai nusprendėme aplankyti Čilę, kirsti sieną per Andų kalnus ir pasisvečiuoti Argentinoje. Girdėjau, kad Čilė yra labiausiai išsivysčiusi Lotynų Amerikos šalis, todėl buvo labai įdomu pamatyti skirtumus tarp prieš tai aplankytų ir šios šalies. Galiu pasakyti – skyrėsi labai daug kuo ir tikrai galima matyti plika akimi, kad šalis yra tikrai labai išsivysčiusi. Apie tai sprendžiau pagal lūšnynus, kurių čia nemačiau, ir kurių, tarkime, Brazilijoje, Kolumbijoje ar Meksikoje yra apstu.

Nusileidome Čilės sostinėje Santjage, kuri man priminė Ispanijos miestus Madridą ir Barseloną. Čilė mane stebino žalia gamta, kalnais, ežerais, kraštovaizdžiu, kuris priminė Austriją ir jos Alpes. Čilė labai skyrėsi nuo Argentinos, skirtumą galėjai pamatyti vos kirtęs sieną. Didžiuliai plotai, erdvės, stepės, kalnai, vieniši keliai, besitęsiantys 600 ir daugiau kilometrų, kuriuose nesutiksi nė gyvos dvasios, tik vėjo gaudesį. Tačiau tiek Argentina, tiek Čilė stebino jaukiais mažais slidinėjimo kurortais, kuriuose, kalbant apie namų architektūrą ir dizainą, jaučiasi labai didelė vokiečių ir austrų įtaka.

9valparaiso-cile.jpg

Valparaiso, Čilė

 

Kur apsigyvenote ir kaip ieškojote nakvynės? Ar iš anksto, ar jau vietoje?

Lygiai taip pat, kaip daugumoje Lotynų Amerikos šalių, taip ir Argentinoje bei Čilėje vadovavomės DK gidu. Kelionė buvo visiškai neplanuota, tai daryti pradėjome lėktuve. (Šypsosi.) Žinojome tik tiek, kad norime kirsti Andus ir patekti į Argentiną, kurią skrostume skersai, link Atlanto vandenyno ir aplankytume Valdeso pusiasalį, kuriame galima pamatyti ruonių, jūros liūtų, pingvinų ir banginių kolonijas. Tik keliuose miestuose apsistojome daugiau nei vienai nakčiai. Viską rezervuodavome tą pačią dieną pasiskambinę telefonu arba tiesiog nuvykę į vietą. Apsistodavome taip vadinamuosiuose boutique viešbutukuose, kurie yra labai tradiciniai tam kraštui ir turintys dažniausiai mažiau nei 10 – 15 kambarių.

Kainos Čilėje ir Argentinoje yra panašios, bet gerokai didesnės nei, pavyzdžiui, Meksikoje. Tačiau galima rasti kur apsistoti pagal kiekvieno kišenę. Juk vis vien, lyginant su daugeliu Vakarų ar Pietų Europos šalių, ten yra žymiai pigiau.

 

Kokius miestus ir lankytinas vietas aplankei? Pagal ką juos rinkaisi? Ar tai turistinės vietos ar mažiau žinomos?

Kaip minėjau, kelionė prasidėjo Santjage, kur praleidome tik dieną ir vakarop išvykome šiek tiek šiauriau nuo sostinės, į Valparaiso miestelį, esantį ant jūros kranto. Miesto centras yra neišpasakyto grožio – spalvotas, pastatai išmarginti įvairiausiais piešiniais, pilna jaukių mažų restoranėlių. Ten praleidome vieną naktį, o kitą dieną patraukėme į Santa Kruzą, kad aplankėme vynuogynus ir dalyvavome vyno degustacijose. Kitą dieną važiavome į Pukono miestelį, kuris žiemą virsta slidinėjimo kurortu ir kuriame stūkso vienas didžiausių Čilės ugnikalnių – Vilarika.

9cile-ugnikalnis-villarica.jpg

Vilarika ugnikalnis, Čilė

 

O toliau patraukėte į Argentiną?

Buvo planuota, kad jau kitą dieną kirsime Andus ir įvažiuosime į Argentiną, tačiau sužinojome, kad mums reikės automobilio draudimo, kurį norint gauti gali tekti laukti net savaitę. Toks planas mums netiko, tad teko daug skambinti įvairioms automobilių nuomos agentūroms ir šiaip ne taip viską išsprendėme – draudimą gavome per dvi dienas.

Kai išsinuomojome naują automobilį, patyrėme dar vieną nuotykį. Naujoji mašina nebuvo džipo tipo ir tik pradėję judėti Argentinos kryptimi ir dėl GPS klaidos, kuri mus nuvedė į žvyrkelį, suvokėme, kad su šiuo automobiliu mes toli nenuvažiuosime. Ypač žinant, kad kelias per Andus yra tikrai neasfaltuotas. Teko vėl grįžti į miestą, kuriame išsinuomojome automobilį ir užsisakyti kitą. Tai užtruko dar vieną dieną. Štai ką reiškia neplanuoti kelionės iš anksto. (Juokiasi.)

 

9argentina.jpg

 

O kitą rytą, kai gavote naująjį automobilį….

…palikom Pukono miestelį ir patraukėme Andų link. Kirtome sieną, prieš tai pravažiavę nuostabaus grožio kelią per septynis ežerus (Siete Lagos), pamatę iš arti ugnikalnį. Patraukėme link San Martino De los Andeso miestelio, kuris yra dar vienas slidinėjimo kurortas. Praleidome ten vieną naktį ir traukėme link Valdeso pusiasalio.

Ši kelionė buvo pati įsimintiniausia, nes per dieną sukorėme apie 1000 kilometrų, iš kurių apie 700 kilometrų buvo vienišo kelio. Ačiū, Dievui, jis buvo asfaltuotas. (Juokiasi.) Kraštovaizdis keitėsi nuolatos: nuo didžiulių Alpių tipo kalnų, iki plikų sausų kalvų, galiausiai stepių. Labai įdomu buvo tai, jog per visą šį laiką sutikome tik keletą automobilių… Turiu prisipažinti, kad jausmas labai įdomus, gal net šiek tiek baugus.

Po ilgos kelionės pasiekėme Puerto Madryno miestelį, o kitą rytą iškeliavome į Valdeso pusiasalį. Aplankėme pingvinų, ruonių, jūrų liūtų kolonijas, vandenyne stebėjome banginius.

 

argentina-valdes-pusiasalis.jpg

Argentina, Valdes pusiasalis

 

Kokie vietiniai žmonės – kuo jie verčiasi, ar yra paslaugūs?

Vietiniai žmonės tiek Čilėje, tiek Argentinoje yra mažiau draugiški nei kitose mano aplankytose Lotynų Amerikos šalyse. Man jie asmeniškai primena europiečius, turinčius tiesmuką humoro jausmą, bet kadangi nėra perdėtai draugiški ar paslaugūs, atrodo natūralesni. Man tai patiko. (Šypsosi.) Ispanų kalba yra labai reikalinga, ypač, jei nesilankai tradicinėse turistinėse vietose. Jeigu nebūtume kalbėję ispaniškai, būtume neišsinuomoję mašinos, neišsprendę tam tikrų problemų, su kuriomis teko susidurti. Reikia pasikliauti pačiu savimi. (Šypsosi.)

 

9argentina-valdes.jpg

Banginių stebėjimas Valdes pusiasalyje, Argentina 

 

Turbūt ragavai ir tradicinių patiekalų?

Didžiausias skirtumas tarp daugelio Lotynų Amerikos šalių bei Čilės ir Argentinos yra tas, kad gatvės maistas čia nėra populiarus, todėl maitintis teko restoranuose. Abiejose šalyse mėsa yra pagrindinis patiekalas. Kadangi esu mėsos mėgėja, tiek Čilės, tiek Argentinos virtuvė man buvo prie širdies.

 

9patagonija-argentina.jpg

Patagonija, Argentina

Nuotraukos iš Dianos L. asmeninio archyvo

   

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.