Ką veikti Stambule?

Autorius: Jolita Koruklu , 2013, Balandžio 03d.

Prieš daugiau nei penkerius metus į Stambulą persikrausčiusi Jolita jau dalijosi su kelioniumanija.lt skaitytojais savo patarimais, ką aplankyti šiame mieste. Savo pasakojimą apie didžiausią Turkijos miestą Jolita tęsia. Štai dar keli dalykai, kuriuos galite nuveikti Stambule:

 

1. Gardžiai pavalgykite. Maistas užima labai svarbią dalį Turkijos kultūroje, todėl čia atvykus vertėtų restoranų menių panagrinėti taip pat kaip ir žemėlapius. Stambulas, kitaip nei kiti Turkijos miestai, yra ta vieta, kur galite rasti tradicinius patiekalus iš visų Turkijos regionų, čia rasite ir namų virtuvės patiekalais prekiaujančius mažus restoranėlius, ir šiuolaikiška fusion virtuve besididžiuojančius restoranus.

Tačiau labiausiai Stambulas didžiuojasi Osmanų imperijos virtuve, kuri yra atėjusi tiesiai iš Topkapi rūmų, kur gyveno imperijos valdovas Sultonas. Tai įmantriausi ryžių plovai su jautiena ar aviena, įdarytos daržovės, gausybė patiekalų iš baklažanų, džiovintų vaisių ir, žinoma, turkiški desertai. Jokiu būdu nesusiviliokite Didžiajame turguje arba Grand Bazaar ir daugelyje turistams skirtų parduotuvių pirkti jau supakuotus vadinamuosius „turkiškus gardėsius“ (Turkish delight arba lokum), geriau juos pirkti sveriamus specialiose parduotuvėse, kur parduodami baklava gardėsiai, sezamų sėklų chalvos, sirupe paruoštos figos, kaštonai ir kiti gardumynai. Pasirinkimas yra labai gausus.

Kai jau būsite prisipirkę saldžių lauktuvių (nebijokite sirupinių gardėsių, nes juos parduotuvėje puikiai supakuos į gražias nepralaidžias dėžutes), būtinai paragaukite turkų taip mėgstamų pudingų, o tai gali būti pats populiariausias ryžių pudingas sütlaç, ar karamele kvepiantis pieno pudingas kazandibi, o jei norite kažko dar įdomesnio, tai paragaukite Tavukgoğsu pudingo, kuris tradiciškai gaminamas su vištienos krūtinėle. Tik nebijokite, mėsos ten nesijaučia, bet pudingas tikrai gardus. Juos visus galite nusipirkti beveik visuose restoranuose ar kavinėse, net galite rasti kelias kavinukes, kurios specializuojasi pieno pudingų gamyboje.

Taigi nusipirkę lauktuvių, atsivalgę kebabų ar pasmaližiavę pudingų, visgi paragaukite turkiško gatvės maisto. O tai yra ir gözleme (plona tešla, įdaryta įvairiais įdarais, šiek tiek panašu į lietinius blynus), ir balık ekmek (žuvis, kepta grilyje su duona) prie Galata bokšto tilto arba Kadikoy rajone (azijinėje dalyje), ir, beje, artimiausias lietuviškam skrandžiui kumpir, kuriuo ypač didžiuojasi Bešiktaš rajonas, o prie Ortakoy mečetės jų rasite visur. Tai didžiulės bulvės, kurios būna iškeptos su lupena, vėliau visas vidus yra sutrinamas šakute kartu su sviestu ir sūriu, o tada galite išsirinkti dar iš 10 ar daugiau įdarų. Gal ir ne pats patraukliausias patiekalas, bet gardus! O kur dar tradiciški turkiški ledai, kuriuos valgant jausmas lyg kramtomąją gumą kramtytumei. Nepraleiskite progos pasmaližiauti.

 

8stambulas-turkija23.JPG

 

2. Pasigrožėkite Bosforo sąsiauriu. Bosforo sąsiauris ne tik atskiria ar sujungia Europos ir Azijos žemynus, bet ir siūlo vieną iš gražiausių vaizdų Stambule. Bene geriausios vietos juo grožėtis yra netoli Ortakoy mečetės arba šalia Dolmabahce rūmų. Šiose vietose yra daug lauko kavinukių, ar tiesiog takelių su suoliukais, kur galite prisėsti ir stebėti gyvybingą šurmulį, plaukiančius laivus ar keltus, o saulei leidžiantis atsiveria spalvingas naktinis gyvenimas susimaišęs su jūros kvapu ir lengvu vėjeliu.

 

3. Stebėkite žmones. Stambulas yra namai milijonams gyventojų, o kur dar kasmet čia atvykstantys milijonai turistų iš viso pasaulio! Taigi tikrai verta pavaikščioti siauromis gatvelėmis ar prisėsti, pavyzdžiui, prie Galata bokšto tilto valgant balik ekmek arba duoną su kepta žuvimi, ar Taksimo kavinukėje geriant turkišką kavą, arbatą ar netgi alų ir tiesiog žiūrėti į žmones. Čia pamatysite ir skarotas merginas, įsikibusias išdidiems savo vaikinams į parankes, ir senukus, raukšlių išvagotais veidais, parduodančius simitus (riestainius su sezamo sėklomis) ar loterijos bilietus, ir vyrus, šalia mečečių besiplaunančius kojas ir skubančius į maldą. Čia pat pamatysite ir daugybę šiuolaikiškų, aktyvių žmonių su įvairiais pomėgiais ir savo istorijom.

 

4. Sugalvokite norą. Kad ir kaip sentimentaliai ar banaliai tai skambėtų, tačiau surasti vietą ir sugalvoti norą ar bent jau įmesti monetą su viltimi, kad čia dar sugrįši yra viena iš kelionės maloniausių akimirkų. Stambule tokių vietų yra net kelios. Pirmoji – Haya Sofija mečetėje. Besigrožėdami įspūdingomis kolonomis ir vitražais, tikrai pro akis nepraleiskite vienos kolonos su skylute, šalia kurios tikrai bus eilė žmonių laukiančių, kad galėtų įkišti savo nykštį. Tikima, kad jei sugebėsi apsukti savo ranką 180° nepatraukdamas nykščio, tavo noras išsipildys. Kita vieta – Basilikos cisternos, kur yra „norų“ baseinas. Į jį turistai, sugalvoję norą, meta monetą tikėdamiesi, kad noras būtinai išsipildys. O juk sako, būtina tik labai norėti!

 

5. Persikelkite į Azijos pusę! Juk vien tik mintis, kad vyksti į kitą žemyną skamba viliojančiai. Taigi į Aziją galite patekti autobusu, kuris jus perveš per Bosforo tiltą (juo vaikščioti draudžiama) arba persikelti keltu. Jei vilioja apsipirkimo galimybės, tai būtinai apsilankykite Kadiköy turguje, šiek tiek kitokių pramogų mėgėjus gali sudominti Beylerbeyi rūmai, ar kelionė į Camlika kalvą, kur galite pasigrožėti nuostabiais Stambulo miesto vaizdais, ir, galų gale, pasivaikščiokite Bagdad gatve, kur rasite daug kavinių ar restoranų.

 

8stambulas-turkija22.jpg

 

6. Nuplaukite į salas. Nors daugeliui turistų Stambulas asocijuojasi su Sultanahmet rajonu ir jo garsenybėmis, tačiau norint pervažiuoti Stambulą gali prireikti kelių valandų. Jeigu jau pavargote nuo žmonių ir mašinų ūžesio, plaukite į salas! Turkai salas tiesiog taip ir vadina Adalar (salos), jų yra net devynios ir rytais šalia Bosforo sąsiaurio rasite daug keltų, plaukiančių į vieną iš jų. Viena iš gražiausių salų yra vadinama Buyuk Ada (Didžioji sala), kurioje atrodo, kad stambuliečiai ir jo svečiai bėga nuo Stambulo triukšmo, nes čia nepamatysite nei vienos mašinos. Keliauti po salą galite įvairiais būdais – jei kelias valandas jums vaikščioti ir, kaip daro kiti turistai, valgyti ledus ar vaflius atrodo per sunku, visada galite išsinuomoti dviratį ar karietą su arkliu ir pasigrožėti nuostabiais namais ir žaluma, o jau vakare tuo pačiu keltu grįžti atgal į didmiestį besigrožint saulėlydžiu. Nors esu tikra, kad vaikščiodami jaukiomis gatvelėmis užsinorėsite čia pabūti bent kelias dienas, nes ramuma ir grožis čia yra tiesiog užburiantis.

 

7. Nueikite į turkišką kirpyklą. Ypač vyrams tai turėtų būti nepamirštama patirtis, nes vien tai, kad jums išplaus, išmasažuos galvą bei veidą, nuskus ir dar visaip išpuoselės jūsų veido ir galvos odą tikrai nėra kasdienė patirtis Lietuvoje. Vyrams skirtos kirpyklos vadinamos „barber“, tuo tarpu moterims – „kuofior“. Nesiūlau drastiškai keisti šukuosenos, tačiau nueiti į kirpyklą ir paprašyti „fon“, tai yra išplauti ir išdžiovinti plaukus, bei pamatyti, kokiu greičiu dirba netgi du kirpėjai, yra įdomi patirtis. Be to, turėsite puikiai išdžiovintus ir išpurentus plaukus.

 

Nuotraukos iš Jolitos asmeninio archyvo

Surfingtheworldcuisine.com

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

baneris Stambulas-1.jpg