Koso sala: ką pamatyti, ką aplankyti?

Autorius: Kelionių manija , 2012, Sausio 31d.

Ties Turkijos krantais nusidriekusi Graikijos Koso sala vilioja ne tik trokštančius nerūpestingų atostogų paplūdimyje. Šioje saloje taipogi nemažai istorinių vietovių, paveldo objektų, Antikos laikų palikimo. Taigi apie įdomiausias lankytinas vietas Koso saloje.


Koso miestas

Didžiausias salos miestas, galima sakyti, salos sostinė, pavadinta tuo pačiu vardu, kaip ir pati sala – Kosas. Kartu tai yra ir pagrindinis uostas saloje. Iš šio uosto galima nuplaukti iki Turkijos, kurios krantai išties netoli nuo Koso salos.

 

koso-pilis.jpg

Koso tvirtovė

 

 • Koso tvirtovė. Ši uosto prieigose stūksanti XIV a. pilis buvo pastatyta Šv. Jono riterių ordino, kuris buvo įsikūręs Rodo saloje. Ilgus amžius tvirtovę, dar vadinamą Riterių pilimi, saugojo aukštos jos sienos, t.y. tvirtovę sudaro vidinė ir išorinė jos dalys.
 • Koso senamiestis. Siauros gatvelės, dailūs namukai, nedidelės parduotuvėlės ir kavinukės – tai Koso senamiestis, po kurį labai smagu pasivaikščioti.
 • Hipokrato medis. Kaip žinia, manoma, jog Hipokratas, kurio priesaiką medikai duoda iki šių dienų, buvo kilęs būtent iš Koso salos. Legenda pasakoja, kad Koso mieste išlikęs medis, prie kurio kadaise mėgdavęs sėdėti  garsiausias Antikinės Graikijos gydytojas su savo mokiniais. Pasak legendų, šioje vietoje medį pasodinęs pats Hipokratas prieš daugiau nei 2400 metų. Tačiau šiandien čia augančio medžio amžius tik kiek perkopęs per 500 metų. Vis tik, tikima, kad tai yra tikrojo Hipokrato sodinto medžio įpėdinis. Hipokrato medį išvysite ties fontanu, kurio rezervuarui panaudotas romėniškas sarkofagas. Beje, Koso saloje galima aptikti ir daugiau Hipokrato pėdsakų (neskaitant suvenyrų pardavėjų siūlomų Hipokrato priesaikų ir kitų dalykėlių…).  
 • Casa Romana. Tai tipinis romėnų patricijų namas, kokie buvo statomi Koso saloje daugiau nei prieš 2000 metų. Romėnų vila buvo pastatyta ant helenistinio pastato pamatų. Šioje archeologinėje vietovėje galima apžiūrėti restauruotas romėnų freskas, mozaikas ir pan. Casa Romana vila pastatyta Pompėjų stiliumi – joje buvo 36 kambariai ir 3 artriumai (vidiniai kiemeliai). Dauguma viloje aptiktų archeologinių radinių dabar saugomi Koso Archeologijos muziejuje. Sakoma, kad Antikos laikais Koso miestas buvo vienas gražiausių Graikijos pakrančių miestų. Kadaise jį juosė 4 km ilgio siena, kurios fragmentus galima ir šiandien pamatyti klaidžiojant senamiesčio gatvelėmis.
 • Odeonas. Dar vienas romėnų palikimas – tai antikinis teatras, Odeonas, kuris buvo pastatytas II-III a. Dalis teatro yra restauruota, išlikę tik pirmosios devynios originalios marmuro eilės. Šiame teatre buvo rodomos komedijos ir tragedijos, o taip pat vykdavo susirinkimai.   
 • Antikinė agora. Rytinėje miesto pusėje, antikinės agoros liekanų vietoje buvo atliekami archeologiniai kasinėjimai. Dabar ši archeologinė vietovė yra atvira lankytojams. Senoji agora buvo prie pat uosto ir čia vykdavo prekybos sandoriai.
 • Romėnų pirtys (termos). Kiti kasinėjimai buvo atliekami vakarinėje miesto dalyje. Šioje archeologinėje vietoje galima apžiūrėti romėnų pirčių, statytų 3-4 a. pr. Kr., liekanas. O taip pat ir kitus kadaise klestėjusios civilizacijos pėdsakus. Tai tikrai gera proga susipažinti su viena įdomiausių pasaulio civilizacijų ne tik romėnų palikimo gerbėjams.  
 • Archeologijos muziejus. Jame saugoma dauguma saloje aptiktų antikinių radinių: romėnų epochos statulos, Casa Romana viloje aptiktos romėnų mozaikos, keramikos dirbinių kolekcija ir kiti radiniai. Muziejuje puikuojasi marmurinė Hipokrato statula, kaip manoma, iškalta apie IV a. pr. Kr.


Kitos įdomios lankytinos vietos Koso saloje

 • Asklepionas

Maždaug už 4 km nuo Koso miesto centro esantis Asklepionas – šventyklos, skirtos medicinos ir gydymo dievui Asklepijui, griuvėsiai. Antikos laikais Asklepijaus šventikai tokiose šventyklose gydydavo žmones – čia, siekdami išgyti, atklysdavo piligrimai iš tolimiausių kampelių. Koso Asklepione savo „karjerą“ pradėjo vienas žymiausių Antikos gydytojų, Hipokratas. koso-sala1.jpg

Asklepijonas

 •   Venecijiečių tvirtovė

Antimachia gyvenvietėje ant kalvos iškilusi XV a. Venecijiečių tvirtovė. Už tvirtų pilies sienų išlikusios dvi bažnyčios, taip pat keletas kitų statinių liekanų. Iš pilies atsiveria puiki apylinkių panorama, besidriekiančiomis kalvomis, vynuogynais ir, žinoma, jūra.

 • Termos

Thermes – tai vietovė, kurioje trykšta karštosios gydomųjų savybių turinčios vandens versmės. Versmių vanduo tarsi voniose kaupiasi uolomis nuo jūros atskirtoje dauboje. Čia vandens temperatūra siekia apie 42-48°C. Į šią  už keliolikos kilometrų į pietus nuo Koso miesto esančią vietą galima atvykti išsinuomotu automobiliu arba visuomeniniu transportu (autobusu iš Koso miesto, bilieto kaina – apie 3 EUR į abi puses).  

koso-sala3.jpg

Karštųjų versmių baseinėlis. Nuotr. kos-island.gr, kosinfo.gr

 • Kefalos

Dailus miestelis, tinkantis jaukiam pasivaikščiojimui. Kefalos įsikūręs priešingoje salos pusėje nei Koso miestas.

 • Plaka

Ši keista vietovė vidury garsėja povais ir katėmis. Daugelis salos lankytojų atvažiuoja čia pamatyti, kaip šios dvi skirtingos gyvūnų rūšys puikiai sutaria.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Įspūdžiai iš Koso salos