Kutaisis: apie lankytinas vietas ir sąsajas su argonautais

Autorius: Kelionių manija , 2013, Rugsėjo 19d.

Kutaisis – Gruzijos miestas, įsitaisęs pusiaukelėje tarp šalies sostinės Tbilisio ir Juodosios jūros kurortų. Tai miestas, galintis pasigirti turtinga istorija, trunkančia jau daugiau nei 3500 metų, ir ne kartą turėtu vienos ar kitos valstybės sostinės titulu. 

 

Vienas seniausių pasaulio miestų
Kutaisio istorija įdomi ir kupina netikėtų detalių, leidžiančių patikėti, jog šis miestas yra vienas seniausių pasaulyje. Jau vien tai, jog būtent į šį miestą plaukė legendiniai argonautai, Jasono vedami ieškoti Aukso vilnos, apgaubia šį antrąjį pagal dydį Gruzijos miestą paslapties šydu. Manoma, jog čia savo sostinę buvo įkūręs Kolchidės, arba Pietų Kaukazo, karalystės valdovas Aetas, o antikinėje Graikijoje šis kraštas buvo laikomas vieta, kur teka saulė, mat nedaug kas buvo nukakęs toliau į rytus. 
Kolchidės karalystė buvo įkurta 13 a. pr. Kr. ir gyvavo iki 5-6 a. pr. Kr., kuomet rytinę Juodosios jūros pakrantę kolonizavo graikai. Gal dėl to čia apstu sąsajų su antikinės Graikijos mitologija. Manoma, jog iš šio krašto buvo kilusios mitinės Amazonės. Be to, Kolchidės žemėse buvo kalinamas ir Prometėjas, padovanojęs žmonėms ugnį. 

Bėgant amžiams, keitėsi Kutaisio valdovai. Kraštą valdė persai, bizantiečiai, o 8 a. Kutaisis tapo Jungtinės Egrisijos-Abchazijos valstybės sostine. Prabėgus dar keliems šimtmečiams, čia karalius Bagratis III įkūrė Gruzijos karalystės sostinę, kuri čia įsitaisė daugiau nei šimtmečiui, kol sostinė buvo perkelta į Tbilisį. Bagratis III savo galybę įamžino pastatydamas didingą katedrą, pavadintą jo vardu ir tapusią suvienytos Gruzijos simboliu. Ši katedra, kartu su netoliese Kutaisio išlikusiu Gelačio vienuolynu, yra įtraukta į Unesco saugomų vertybių sąrašą. 

 

4kutaisis.jpg 

Gruzijos Imeretijos regiono sostinė Kutaisis nuo sostinės Tbilisio nutolęs apie 220 km į vakarus, o nuo Juodosios jūros jį skiria vos 100 km. Beje, Kutaisyje 2012 metais buvo atidarytas naujasis modernus Gruzijos parlamento pastatas, taip siekiant išskaidyti investicijas ir nesutelkti jų vien tik sostinėje Tbilisyje. 

 

Lankytinos vietos Kutaisyje

Bagrati katedra, iškilusi 11 amžiuje, ilgą laiką stovėjo apgriauta ir tik 2012 m. buvo pabaigta jos rekonstrukcija. Šią katedrą pastatė karalius Bagratis III, kuomet Kutaisyje buvo įkūręs savo suvienytos valstybės sostinę. Dėl to gruzinams buvo itin svarbu atstatyti osmanų invazijos metu 17 a. sugriautą religinį statinį, tapusį suvienytos Gruzijos simboliu. Ant Ukimerioni kalvos iškilusi Bagrati katedra yra įtraukta į Unesco pasaulio paveldo sąrašą. Dar vienas šio sąrašo objektas, Gelačio vienuolynas, yra visai netoli Kutaisio. 

 

4bagrati.jpg 

11 amžiuje įkurtas Gelačio vienuolynas yra viena iš labiausiai lankomų šalies vietų. Kadaise vienuolyne buvo įsikūrusi žymioji Gelačio akademija, išauginusi ne vieną mokslininką ir filosofą. Vienuolyne saugomi vertingi 12-17 a. rankraščiai, išlikę amžių išbandymus atlaikę freskos, pastatų vidų puošia įspūdingos mozaikos. 
Karališkieji Geguti rūmai įsikūrę Kutaisio pakraštyje, ties Rioni upe.  Šie rūmai iškilo viduramžių Gruzijos klestėjimo laikais. Tačiau šiandien išlikę tik didingų karališkųjų rūmų griuvėsiai. 

Dar vienas Kutaisio šedevras – tai nedidelis Motsameta bažnyčia, išpuošta dailiais apvaliais bokšteliais. Pasakojama, jog bažnyčia iškilo toje vietoje, kur musulmonai nukankino du gruzinų princus. Pasakojama, jog tarp Gelačio vienuolyno ir Motsameta bažnyčios kadaise buvo išraustas požeminis tunelis. 

 

Lankytinos vietos Imeretijos regione
Imeretijos regionas žymus mineralinio vandens versmėmis, o šio krašto žmonės garsėja svetingumu ir vaišingumu. Imeretijoje įsikūrę net kelios dešimtys mineralinio vandens kurortų, iš kurių populiariausi Sairme, Nunisi, Sulor, Vani. Imeretija taip pat garsėja aromatingais baltaisiais vynais. 
Katschi kolona – vienas įdomiausių istorinių paminklų Imeretijos regione, esantis netoli Chiaturos, už 70 km nuo Kutaisio. Tai maždaug 40 m aukščio kalkakmenio uola, iškilusi virš kalvotų apylinkių. Šios uolos viršuje stovi nedidelė bažnytėlė, vos 3,5×4,5 m dydžio. Tiesa, archeologai teigia, jog jos pirmtakė buvo 5-6 a. statyta bažnyčia. 
Vani įsikūręs archeologijos muziejus, kuris supažindina su ankstyvąja Imeretijos regiono istorija ir Kolchidės karalystės gyvavimo laikų archeologiniais radiniais, pagrindžiančiais glaudžius santykius su antikine Graikija. 

Sataplijos urvas, esantis už keliolikos kilometrų nuo Kutaisio, garsėja jame išlikusiais dinozaurų pėdsakais. Taip pat čia buvo aptikta pirmykščių žmonių buveinė. Požeminės trasos ilgis yra 900 m, iš jų lankytojams pritaikyta apie 300 m. Sataplijos pavadinimas, išvertus iš gruzinų kalbos, reiškia „medaus vieta“, mat šioje vietovėje nuo seno buvo puoselėjamos bitininkystės tradicijos. 

 

4sataplia-ola.jpg 

Prometėjo, arba Kumistavi ola garsi savo požeminėmis upėmis ir vaizdingais uolų dariniais. Lankytojams pritaikyta maždaug 1000 m požeminių koridorių, o dalis trasos įveikiama plaukiant plaukiant valtimi požemine upe. Bendras šioje vietovėje (apie 23 km nuo Kutaisio) po žeme esančių uolų ilgis sudaro per 15 km. Anot legendos, šiuose kalnuose buvo nubaustas ir grandinėmis prikaustytas mitologinis Prometėjas.  
Nuotr. wikimedia.commons
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.