Lėtos, kvapnios ir gardžios atostogos: Provansas

Autorius: Kelionių manija , 2011, Birželio 07d.

Europoje yra nemažai vietų, kurias privalu aplankyti bent kartą gyvenime. Į šį sąrašą, be abejo, patektų didžiosios sostinės – Londonas, Roma, Paryžius, diktuojančios visos Europos madas, telkiančios verslo gigantus bei leidžiančios pavartyti istorijos puslapius. Prancūzijos pietuose esantis Provanso regionas – visiškas kontrastas anksčiau minėtiems miestams. Tai – Prancūzijos kaimas. Tačiau dėl to ne mažiau žavus ir viliojantis. Tiesiog būtinas aplankyti bent sykį gyvenime – su savo kvapais, romantiškais vaizdais, gardžiu maistu ir lėtu gyvenimo tempu.

 

„Nemoki prancūzų kalbos, nevažiuok į  Prancūziją“

Šis mitas atvykus į atokiau nuo elegantiškojo Paryžiaus esančias Prancūzijos vietas, deja, dažnai pasitvirtina. Neretai užklausti, ar kalba angliškai, prancūzai mandagiai šypsosi ir linksi galva, tačiau ir toliau vograuja savo dainingąja kalba. Nepriimkite to už nemandagų elgesį. Dauguma prancūzų išties draugiški ir geranoriški. Beje, pabuvęs savaitę kitą Prancūzijos provincijoje (beje, „Provanso“ pavadinimas būtent ir kilęs nuo žodžio „provincija“ dar tais laikais, kai šias žemes valdė karingieji romėnai) nejučia ir pats imi „slebizavoti“ paukščių kalba.

Ką veikti Provanse? Ogi važiuoti nuo vieno miestuko iki kito. Pro vynuogynus, levandų laukus, vyšnių sodus, tūkstančius alyvmedžių, pakelės vynines, romantiškų pilių griuvėsius. Mėgaujantis lėtu gyvenimo tempu, ragaujant gardų maistą, grožintis romantiškais vaizdais ir klausantis ramios prancūziškos muzikos.

Kas keli-keliolika kilometrų sutūpę nedideli akmeniniai miestukai nė iš tolo neprimena lietuviškųjų kaimelių su medinėmis trobomis ir bijūnais darželyje.  Tiesa, gėlių Prancūzijos gyvenvietėse kur kas daugiau. Pradendant ryškiomis pelargonijomis ir verbenomis balkonuose bei terasose ir baigiant banguojančiais levandų laukais. Luberono regiono levandų ūkiuose ne tik auginami šie kvapnūs augalai, tapę vienu iš Provanso simbolių, bet ir distiliuojami, iš jų gaminami eteriniai aliejai. Geriausias metas pamatyti melsvuosius levandų laukus prasideda birželio vidury. Liepos pradžioje jau renkamas derlius. 

Ramybę ir lėtą gyvenimo tempą gerai iliustruoja posakis, jog popietės Provanse tokios ramios, kad gali girdėti, kaip nukrenta alyvuogė nuo alyvmedžio. Vis dėlto, sezono metu bei savaitgaliais čia zuja daugybė mažutėlių pežo ir reno, gali net į kamštį papulti.

Keliaujant automobiliu ir norint pamatyti Provansą, galimi keli būdai. Pirmas – įsikurti kuriame nors iš miestelių ir kasdien važinėti po apylinkes. Antras – leistis į keleto dienų kelionę iš anksto suplanuotu maršrutu, kasnakt apsistojant vis kitoje vietoje. Štai vienas iš daugelio galimų maršrutų.

 

Avinjonas

provansas-avinjonas.jpg

 

Tvirtomis sienomis apjuostas viduramžių miestas Avinjonas, dar vadinamas popiežių miestu, – geras pradinis taškas, nuo kurio galima pradėti tyrinėti Provansą. Pagrindinė miesto įžymybė – Popiežių rūmai, į kuriuos XIV a. buvo perkelta popiežių rezidencija iš Vatikano. Iš Avinjono 7 dešimtmečius buvo valdoma visa katalikų bažnyčia. Tiesa, Avinjono Popiežių rūmai nė iš tolo neprimena didingo Vatikano – miesto mieste. Tai masyvi tvirtovė su daugybe slaptų kambarėlių ir gynybinių įtvirtinimų, liudijančių apie neramius laikus. Kita Avinjono įžymybė – tai Pont Saint Benezet, viduramžiais statytas tiltas, kurio išlikusi tik dalis.

 

L‘Isle-sur-la-Sourgue

Nedidelis viduramžių miestelis įsikūręs ties penkiomis Sourgue upės atšakomis, maždaug už 7 km nuo upės ištakų Fontaine-de-Vaucluse. Taigi upė, galima sakyti, savo vandenis plukdo pro, per, po ir aplink miestelį. Kanalai kartu su siauromis akmenimis grįstomis gatvelėmis išraizgę visą miestelį. Kanalų krantus jungia tilteliai bei puošia didžiuliai vandens malūnų ratai. Ketvirtadienio ir sekmadienio rytais miestelyje vyksta turgus.

 

Luberono slėnis

Roussillon, Gordes, Apt – tai tik keli žavūs Luberono slėnio kaimeliai. Iš jų ryškiausias tikrąją to žodžio prasme – Roussillon, iškilęs virš raudonųjų ochros klodų. Be provansiško grožio jį dar garsina greta esančios spalvingosios ochros kasyklos. Vos už keliolikos žingsnių nuo miestuko įrengtas apžvalginis takas – Sentier des Ocres. Einant šiuo keliuku prieš akis atsiveria įvairių atspalvių raudonos spalvos atodangos. Ochra – tai vienas iš seniausių žmonių naudotų natūralių pigmentų. Rusiljono vietovėje ochra susimaišiusi su smėliu suformavo įspūdingas atodangas. Ochros pagrindas – tai geležies rūda. Ochros atspalviai kinta nuo rusvai gelsvos iki sodrios raudonos. XIX a. šiose vietovėse ochra buvo kasama masiškai, o pigmentas daugiausia buvo naudojamas tekstilės pramonėje. Šiuo metu ochros gavyba šiose vietovėse yra uždrausta siekiant išsaugoti neįprastą kraštovaizdį. Ant kalvos įsikūrusio Rusiljono miestelio namai nudažyti raudonais atspalviais kvieste kviečia paklaidžioti siauromis senovinėmis gatvelėmis.

provansas-ochra.jpg

 

Greoux-les-Bains

Prie Verdono upės įsikūręs Greoux-les-Bains miestelis gyvuoja nuo romėnų laikų, kuomet garsėjo savo termomis. Ir šiandien miestelis žinomas dėl savo gydomųjų karštųjų versmių, kurių narūrali temperatūra siekia 42°C. Virš miestelio iškilusi XII a. tvirtovė.

 

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence, arba Provanso Ekse, verta pasivaikščioti gražia centrine medžiais apsodinta alėja Cours Mirabeau. Provanso Eksas dar vadinamas fontanų miestu, mat čia burbuliuoja daugybė didesnių ir mažesnių fontanų.

 

provansas-prancuzija.jpg

 

Salon-de-Provence

Miestas buvo įkurtas ant kalvos aplink Chateau de l'Empéri tvirtovę. XII-XV a. statyta tvirtovė – viena gražiausių Provanse. Vienas įdomesnių Salono lankytinų objektų – Fontaine Moussue, arba Apsamanojęs fontanas. Be to, miestas žymus tuo, jog čia savo paskutiniuosius 19 gyvenimo metų praleido ir po mirties buvo palaidotas garsusis viduramžių pranašas Nostradamas. Salone turgaus diena – trečiadienis.

 

Les-Baux-de-Provence

Pragaro slėnio tarpeklio uolos, vynuogynai ir alyvmedžių giraitės supa akmeninį Les Baux miestelį, vieną geriausių fortifikuotos Provanso gyvenvietės pavyzdžių. Citadelės sienos iškilo X a. Siauros gatvelės, kurių namų pirmuosiuose aukštuose įsikūrę amatininkai ir suvenyrų pardavėjai, raizgosi tarp XVI a. pastatų.


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.