Luaros slėnis: kelionė į pasakų šalį

Autorius: Kelionių manija , 2014, Vasario 25d.

Vienas iš žymiausių ir labiausiai turistų pamėgtų Prancūzijos maršrutų – tai kelionė Luaros slėniu, nuo Amboise iki Blois ar dar toliau iki Chenonceau. Sakoma, jog ties Luaros upe, kuri yra praminta „karališkąja“, stovi per 1000 pilių bei dvarų – tikras rojus romantikos mėgėjams! Vienos pilys žavi romantiškais bokšteliais ir primena vaikystės pasakas. Kitos rūsčiai stūkso ant kalvų ir mena didingus istorinius įvykius.

Luaros slėnis garsus ne tik ištaigingomis pilimis. Nuo seno šios upės pakrantėse buvo auginami vynuogynai. Luaros slėnis yra antras pagal dydį šampano regionas Prancūzijoje. Jį lenkia tik garsioji Šampanė. Be to, čia verta atvykti ieškant tikro prancūziško gyvenimo ritmo – kai niekur neskubama, mėgaujamasi kiekviena diena, gardžiu maistu ir puikiu vynu.

Vis dėlto, net ir didžiausi romantikai vargu ar aplankys visas Luaros slėnio pilis. Vardijame keletą įdomiausių ir įsimintiniausių.


Pilis ant vandens – Šenonsas

Renesansinė Šenonso (Chenonceau) pilis yra viena dailiausių ir elegantiškiausių Luaros slėnyje. Šenonso pilies pagrindinį pastatą supa Šero upė. Neretai ši pilis dar vadinama „Damų pilimi“. Mat pilies istorijoje susipynusios dvaro intrigos.

Karalius Henrikas II kadaise šią pilį padovanojo savo favoritei Dianai de Puatjė. Pilis buvo perstatyta, per Šero upę nutiestas romantiškasis arkinis tiltas, taip pat buvo įrengtas puošnus sodas. Tačiau žuvus karaliui, jo žmona Kotryna de Mediči pilį susigrąžino ir pavertė savo mėgstamiausia rezidencija. Be to, greta Dianos sodo įrengė savo itališko stiliaus sodą.

Šiandien galima apžiūrėti abu sodus, konkuruojančius tarpusavyje augalų ir jų formų įmantrumu. Pilyje įrengtas muziejus.

 

8senonso-pilis.jpg 

Šenonso pilis, Luaros slėnis 

 

Didžiausia Luaros slėnio pilis – Šamboras

Šamboro (Chambord) pilis yra didžiausia Luaros slėnyje – joje net 440 kambarių. Spėjama, kad ši pilis XVI a. buvo pastatyta pagal Leonardo da Vinči projektą. Šamboro pilis, įsikūrusi nuošalioje vietoje, kadaise naudota kaip karališkoji medžioklės rezidencija. Pilies atspindžiai vandenyje kuria dar romantiškesnę nuotaiką.

 

8samboro-pilis1.jpg

Šamboro pilis


Aukščiausia Prancūzijos pilis – Brisakas

Septynių aukštų Brisako (Brissac) pilis, praminta Luaros slėnio gigante, yra aukščiausia visoje šalyje. Brisako pilis buvo pradėta statyti XI amžiuje, o XVI a. pradžioje pilį įsigijo René de Cossé – pirmasis pilies markizas. Įdomu tai, jog Brisako pilies nuosavybė keliauja iš kartos į kartą – šiuo metu ją valdo jau trylikta markizų karta. Nors markizas tebegyvena pilyje, Brisake taipogi įrengtas muziejus bei viešbutis.

 

8brisako-Pilis.jpg

Brisako pilis


Ambuazo pilis

XI amžiuje įkurta Ambuazo pilis (Chateau d'Amboise) bėgant laikui buvo plečiama ir rekonstruojama, o XV a. atiteko Prancūzijos karaliui. Vis dėlto, XVII a. pilis buvo apleista, o revoliucijos metais smarkiai apgriauta. Iš Ambuazo pilies atsiveria puikūs vaizdai: Ambuazo miestelio stogai ir Luaros upės vingiai.

 

8ambuaso-pilis.jpg

Ambuazo pilis


Unikalūs Vilandri pilies sodai

Vilandri (Villandry) pilies sodai yra vienas geriausių Renesanso stiliumi įrengtų sodų pavyzdžių. Pilis buvo pastatyta XVI amžiuje finansų ministro Žano le Bretono. Tai buvo viena iš paskutiniųjų didžiųjų renesansinių Luaros slėnio pilių. Vilandri pilies parke galima išvysti dekoratyvinių augalų sodus, aplink tvenkinį įrengtą vandens sodą, prieskoninių žolelių sodą bei daržovių sodą.

 

8vilandry-pilis.jpg

Vilandri pilis ir sodai


Šinono pilis-tvirtovė

Dabartinėje Šinono (Chinon) pilies vietoje pirmieji įtvirtinimai buvo pastatyti dar romėnų laikais. XI amžiuje šioje vietoje buvo įkurta Anžu kunigaikščių rezidencija. Šinono pilyje kurį laiką gyveno Henrikas II. XVI a. pilis tapo kalėjimu, o vėliau buvo apleista. Ir tik XIX a. pabaigoje buvo pripažinta istoriniu paminklu. Šinono pilį sudaro trys segmentai – Sent Žoržo fortas, Kudrė fortas bei vidurinė pilis, kurioje įsikūrę karališkieji apartamentai.

 

8sinono-pilis.JPG

Šinono pilis


Paslaptingoji Blua pilis

Blua (Blois) pilis kadaise tarnavo kaip kelių Prancūzijos karalių rezidencija. Pilį sudaro keletas statinių, iškilusių skirtingais laikotarpiais XIII-XVII a.

Iš viso Blua pilyje priskaičiuojama per 560 kambarių, iš kurių net 100 yra miegamieji. Pilyje įrengtas muziejus, kuriame galima išvysti paslaptingąjį Katerinos de Mediči kambarį chambre de secrets. Jame, spėjama, ji slėpdavusi nuodus. Ne mažiau žavus ir pats Blua senamiestis su romantiškomis gatvelėmis ir kiemeliais.

 

8blua-pilis.JPG

Blua pilis


Saumuro pilis – brangakmenis karūnoje

Ant kalno ties dviejų upių santaka nutūpusi ir iš tolo baltuojanti Saumuro pilis pradėta statyti dar X amžiuje. Žaliuojančių vynuogynų supama pilis ne kartą buvo tobulinama ir perstatinėjama. O šiandien čia įrengtas pilies muziejus. Be to, lankytojų akį džiugina nuo pilies bokštų atsiverianti miestelio panorama.

 

8saumuro-pilis.jpg

Saumuro pilis

 

Chateau d'Usse – „Miegančiosios gražuolės“ pilis 

Dar viena nuostabi Luaros slėnio pilis – tai Chateau d'Usse, kuri savo fomomis įkvėpė garsųjų pasakų autorių Šarlį Pero, sukūrusį pasaką apie miegančiąją gražuolę. Pilis įsikūrusi ties Indre upe, netoli Šinono (Chinon) miestelio. 

 

8uso-pilis.jpg 

Uso pilis, Luaros slėnis 

Nuotraukos sxc.hu, wikimedia.commons

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.  

Kelionių idėjos