Negalia kelionėms ne trukdo, o jas keičia

Autorius: Aurelija Meškaitė | kelioniumanija.lt , 2011, Spalio 03d.

Ateinu į Lietuvos parolimpinio komiteto būstinę Vilniuje. Senamiestis, galvoju, kaip patogu, tik atkreipiu dėmesį į menką užvažiavimą iki durų. Panašu, kad negalima niokoti paveldo kažkokiais palengvinimais neįgaliesiems. Be to, jie gi sportininkai, užvažiuos ir taip. Bet su parolimpinio komiteto generaliniu sekretoriumi Gintaru Zavadckiu kalbamės ne vien apie tai.


Keliauja ir neįgalieji

„Jau turbūt nieko nestebina, kad neįgalieji plaukioja baidarėmis, bet kad toliau kažkur plauktų, į kelių savaičių žygius, dar apie tokį neteko girdėti – ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje“, – sako Gintaras. Tiksliau, jam neteko sutikti panašaus į save.

Vyras baidarėmis keliauja jau ilgą laiką, tačiau pastaruosius vienuolika metų dėl įvykusios stuburo traumos į žygius jis išsiruošia rateliuose. Savo kelionėse vyras plaukia ne tik baidarėmis, bet ir katamaranais.

Klausiu jo, ar taip labai patinka plaukioti. Ir po pašnekovo žvilgsnio į vežimėlį išgirstu atsakymą, kad šiuo metu nieko kita nelieka: „Nėra pasirinkimo. Gali arba važiuoti automobiliu, arba plaukti. Geriau plaukti negu nieko nedaryti.“

Kūno kultūros akademiją baigęs vyras anksčiau labai daug keliavo: būdamas sveikas, aplankė visas tuometinės Sovietų Sąjungos respublikas, lankėsi itin tolimuose kraštuose, užkopė į aukščiausias viršukalnes. Per dvidešimt metų jis už Lietuvos ribų išvyko daugiau nei penkiasdešimt kartų.

Tačiau nesustoja jis ir dabar, kasmet po kelis kartus vyksta į užsienį. Paprastai tos kelionės būna darbo reikalais, o atostogas jis dažniausiai išnaudoja ilgiems žygiams laukinėje gamtoje. Anksčiau jo žygiai būdavo sudėtingiausių kategorijų, dabar jis renkasi vidutinio sudėtingumo keliones.

 

9kelione-rusija1.JPG


Civilizacija nedomina

Anksčiau po Sovietų Sąjungos platybes Gintaras keliavo, nes kitur tiesiog nebuvo galima, tačiau dabar šiose srityse lankosi todėl, kad kitur beveik nėra laukinės, žmogaus nepaliestos gamtos.

„Manęs nedomina miestai, kultūriniai objektai – aš noriu pamatyti gamtą. Vakaruose neįmanoma praleisti trijų dienų, nesutinkant žmonių. O mano kelionės tokios, kad be civilizacijos išbūni dešimt dienų ir ilgiau. Todėl daugiau važinėju į šiaurę, kur tai dar įmanoma“, – aiškina keliautojas. Anot jo, be Rusijos, kitur beveik neįmanoma rasti tikros laukinės gamtos.

Šią vasarą Gintaras su draugų grupe leidosi į 22 dienų žygį Murmansko srityje. Žygeiviai ten nuvyko per Estiją ir Karelijos pusiasalį, o grįžo per Norvegiją ir Suomiją. Dešimties dienų kelionė vyko katamaranais, o likusias grupė važiavo automobiliais. Keliautojas tik guodžiasi, kad oras pasitaikė vėsokas, tačiau pačiu žygiu liko patenkintas.

Neįgaliam žmogui laukinė gamta sudaro sunkumų: „Ten, jei kažkas atsitiks, niekur negalėsi išlipti ir apsisukti namo. Gyveni gamtos sąlygomis, palapinėje, be dušo, pritaikyto tualeto, o kai kur tampi pasyviu stebėtoju, jei kelią užstoja akmenys ar kitokia kliūtis“, – vardija Gintaras. Tačiau, anot jo, nieko nedaryti irgi ne išeitis, reikia išmokti prisitaikyti aplinką – arba prie jos.

Ar patinka tokios kelionės? Žinoma, kitaip nekeliautų ir „nesikamuotų“, nes tokiems žygiams reikia ne tik lėšų, laiko, pasiruošimo, bet ir daug fizinės ištvermės. Pasiruošti daug lengviau, kai vietas pažįsti, tačiau Gintaras stengiasi važiuoti į vis dar nematytas vietoves ir labai retai grįžta į tas pačias.

9kelione-rusija2.JPG

 


Rusija beveik nesikeičia

Nors dar pavyksta pamatyti tikros gamtos, Gintaras teigia, kad ir nuo civilizacijos nutolusiose Rusijos vietovėse po truputį vystosi turizmas, visur braunasi komercija. „Stengiamės aplankyti kuo mažiau paliestus maršrutus, nes po kelerių metų ten jau tikrai rasi pirtį ar kažką panašaus“, – įsitikinęs jis.

Tačiau pati šalis beveik nekinta ir, anot keliautojo, nuo Lietuvos atsilieka maždaug dvidešimt – trisdešimt metų. Į kelionę Gintaras pasiėmė sūnų, kuris labai stebėjosi, kaip žmonės gali taip gyventi. „Ir mes juk panašiai gyvenome. O dar sakome, kad dabar pas mus blogai“, – šypsosi jis.

Gintaras teigia ten apsilankantis kasmet ir pastebintis vis dar prie namų vietoje gėlių darželių auginamus pomidorus ir bulves, apžėlusius pašalius, o žoliapjovė ten – nežinomas dalykas. Kad ir ten dvidešimt pirmas amžius, išduoda nebent mobilieji telefonai, šiuolaikiška apranga ir nauji automobiliai.

„Su Maskvos ir Sankt Peterburgo išimtimis tai – visai kitas pasaulis. Visi namai, gatvės – aplūžę, apgriuvę. Buitis, ypač mažesniuose miesteliuose, tikrai tragiška. Pavyzdžiui, vanduo atvežamas ir pilamas į bidonus. Daugiaaukščiai namai ir vanduo bidonuose… Turbūt tuo Rusija ir žavi. Pas juos laikas sustojęs“, – stebisi vyras.

9kelione-rusija3.JPG

 


Skandinavija labiau pritaikyta

Gintaras pasakoja apie didžiulį skirtumą tarp Rusijos ir Norvegijos: vos kirtus sieną supranti, kad pasikeitė labai daug. Skandinavijos šalyse, anot jo, laukiamas ir neįgalus turistas, daug kur jiems pritaikoma aplinka.

„Jei bus galima išvengti laipto, jo ten ir nebus. Stengiamasi, kad visiems būtų gerai – ir mamoms su vaikų vežimėliais, ir neįgaliesiems“, – sako jis. Panaši situacija ir kitose Vakarų šalyse. Lietuvai iki jų – dar ilgas kelias.

Tik pastaraisiais metais neįgalieji ėmė rodytis televizijos ekranuose, aktyviau reikštis visuomenės gyvenime. „Jei nėra sklaidos, lyg ir nėra pačių žmonių. Nors jų Europos šalyse, įskaitant ir Lietuvą, yra apie 7-8 procentus gyventojų. Tik požiūris keičiasi labai lėtai“, – aiškina Gintaras Zavadckis.

Vis dėlto, jo nuomone, mūsų šalis gerokai lenkia Rusiją. Jis labiausiai apgailestauja, kad patys neįgalieji nėra labai aktyvūs, nedaug jų sportuoja. Tik pats jis kelionių ir žygių nežada atsisakyti, nes tai – geriausias poilsis nuo biuro, mobiliojo telefono ir elektroninio pašto.

Taigi, visi mes turime savo gyvenimo lūžių. Vieni lūžtame smarkiau, kiti ne taip smarkiai. Kartais žmogus būna stipresnis už bet kokius lūžius. Tokiam žmogui jauti ne užuojautą, o susižavėjimą.

9kelione-rusija.JPG


Nuotraukos iš G. Zavadckio asmeninio archyvo.


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.