Pasakų Marokas: berberai, džinai ir kiti stebuklai

Autorius: Dainius Kinderis , 2013, Kovo 05d.

Nuotraukos Dainiaus Kinderio

 

Netoli modernios, nuobodėjančios, visko pertekusios ir vienodėjančios Europos yra kraštas, kur  XXI amžius išnyksta ir be laiko mašinos pagalbos. Tūkstančio ir vienos nakties pasakos nereikia ieškoti knygose. Ji yra už pusdienio kelionės lėktuvu nuo Lietuvos arba pusvalandžio plaukimo laivu per Gibraltaro sąsiaurį iš Ispanijos. Marokiečiams daug labiau rūpi pagarba tradicijoms, papročiams, prietarai ir pagarbos jausmas praeities idealams, nei šiuolaikinio pasaulio primetami naujumai. Todėl jis toks autentiškas, žavingai atsilikęs ten kur reikia ir savotiškai pažangus, kai to norisi.

Kavines nugulę senukai geria mėtų arbatą bedugnėmis stiklinėmis ir kalba apie praeities keliones religiniais takais, berberai jodinėja asiliukais kalnų serpantinais, tuaregai vedžioja flegmatiškus kupranugarius po auksines kopas, už storų sienų vibruoja autentiška melodija, nuo terasų kyla kaljano dūmas, o iš restoranų – berberiškos virtuvės šedevrų aromatas.    

Ir visai tai – geografiškai idealioje vietoje – per šalies centrinę dalį vinguriuoja Atlaso kalnų grandinė, o šiaurėje dangų ramsto žaliuojantys Rifo kalnai, Atlanto vandenynas šiaušia bangas iš vakarų, o Viduržemio jūros pakrantė saulės nutviekstais spinduliais šildo aksominius paplūdimius. Sacharos dykuma, lyg globojanti pamotė – gera, bet reikli, atpučia kamuolinius smėlio debesis, o audrai nurimus suteikia didžiausią palaimą – ramybę.  

 

marokas-kelione4.JPG

 

Marokas – visų pirma – nuostabios gamtos šalis, su tokiais žadą atimančiais vaizdais, kurie pritraukia kaip magnetas į šią karalystę daugybę kartų, bet dar yra ir pasakų tvirtovės – kasbahai, nedidelės gyvenvietės, kuriose sugrįžtama į antikinius laikus ir didieji miestai, vadinami imperatoriškaisiais, kaip Fesas, Marakešas, Essaouira ir Meknesas, turinčiais neįtikėtiną senosios urbanistikos paveldą – tokius senamiesčius, dvelkiančius rytietiškų pasakų motyvais, kad visiškai nenustebčiau, tarp visų tų personažų, parduodančių kilimus, jojančių ant asiliukų, skerdžiančių avis ar rūkančių vandens pypkę sutikčiau jau kokį pažįstamą, knygoje skaitytą herojų.

Marokiečiai – ypatingi žmonės, kuriuos perprasti – lyg išgliaudyti sunkiausią galvosūkį ar įveikti painiausią labirintą. Kai kuriems jie – labiausiai nepatikimi sukčiai, apmaustantys kiekviename žingsnyje. Gali būti ir taip, bet be apsukruolių pirklių, smulkių vagišių ir nekaltų melagių sunkiai įsivaizduojame bet kurią pasaką. Jose yra gėris, blogis, o visa tai įpinta į nuotykius, kurie Maroke – už kiekvieno kampo!        

   

marokas-kelione5.JPG

   

Ką turi Marokas, ko neturi jokia kita šalis? Man – jausmą, kad kiek čia beatvykčiau, norisi tuos vartus į pasaką atverti kuo dažniau. Gerti sodriausias apelsinų sultis Marakešo turguje, skinti figas išdžiuvusios upės pakrantėje, su berberais sėdėti ant kilimo, kalbėti apie dykumą, gerti jų beprotiškai saldžią arbatą ir klausinėti jų be saiko apie didžiausias Maroko paslaptis. Pavyzdžiui, apie džinus. Dauguma iš jų džinų nebūna matę, bet pripažįsta, kad jie yra šalia. Dažniausiai vienas geras ir vienas blogas, sėdi ant abiejų pečių ir patarinėja.

 

marokas-kelione2.JPG

 

Pirmosios kelionės į Maroką turėjau laukti labai ilgai. Vizos laukimas, vizos neišdavimas, įvairios kitos kliūtys, o jaunam keliautojui stovėti Europos pakraštyje ir žiūrėti į rūke apsitraukusią Afriką – nelengva. Užburtas skydas buvo pramuštas ir jau pirmąją dieną, kai į Maroką nebereikėjo vizos, aš trypčiojau Tanžero jūrų uoste. Marokas, kaip Tanžeras – gali būti bauginantis, per daug paslaptingas ir nejaukus, jeigu būsi susikūręs ir atsivežęs į Afriką savo stereotipų ir nusistatymų. Reikia atvykti labai nuoširdžiam ir pasiruošusiam nuotykiams – kad ir kokie jie bebūtų, linksmi ir pamokantys, jie bus vertingi.

Aš Maroke daug kur jaučiuosi pakylėtai, netgi jų šurmuliuojančiuose ir niekada nemiegančiuose miestuose, iš kurių labiausiai traukia Marakešas. Šio miesto medina (taip Maroke vadinami senieji kvartalai) yra vienas didžiausių senųjų miestų, nepakitusių nuo pirmojo pastatymo laikmečio. Šių labirintų raizgalynėje galima pasiklysti šimtus kartų ir niekaip nerasti išėjimo iš akligatvio.  

 

marokas-kelione1.JPG

 

Raudonos sienos, lyg šviežiu krauju taškytos, lyg spiginančios saulės nusvilintos apsuka galvą ir belieka atsipalaiduoti, nusiraminti ir prisėdus šalia amatininko krautuvėlės išgerti arbatos iš dailiai išgraviruotos stiklinės. Šalia žilabarzdis senolis parduoda mandarinus, o kitoje gatvės pusėje – smaližių rojus – gaminamas ir labai skanus bet rūgštus jogurtas. Prisigeriu apelsinų sulčių, jogurto, užpilu šį gėrį marokietiška juoda kava ir turiu jėgų klaidžioti toliau.

Visi keliai Marakeše veda į šio miesto pulsuojančią arteriją – Džema Alfna aikštę. Ši aikštė dieną išmirusi, dėl ypač karšto oro, o atgyja ji vakarais, kada į dangų iš puodų ir keptuvių kyla garai ir nosį vilioja įvairiausių aromatų kvapai. Patiekalų čia  – rinkis ir valgyk visą mėnesį, kuo įvairiausi, tikras gurmanų rojus  – sraigių sriuba, kupranugariena ar avienos troškinys su šį patiekalą karūnuojančia avies galva.

Kas nenusiteikę kulinariams eksperimentams – ras ir savo lėkštę. Gaivios salotos, sultingos alyvuogės, marokiečių žuvis – sardinės, citrusiniai vaisiai, figos ir datulės, kuskusas, tiršta sriuba harira ir tadžinas – marokietiškos virtuvės ikona, o dar ir berberiška aštri pica – visomis šiomis gėrybėmis apkrauti aikštės prekystaliai. Ragauji Maroko šedevrų ir dairaisi į aplink verdantį gyvenimą – gyvačių kerėtojus, šokinėjančius akrobatus, istorijų pasakotojus, charizmatiškus vandens prekeivius ir rėksnius apelsinų sulčių pardavėjus. Fotografuoji tos pasakos vaizdus klapsėdamas savo akimis nuo aukštų terasų ir prisisotinęs to gėrio vežiesi namo brangiausią suvenyrą – neištrinamus įspūdžius.  

 

marokas-kelione3.JPG