Portugalija – širdžiai artima šalis

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2012, Vasario 08d.

Portas

 

Šalis, žavinti gamtos mylėtojus ir besidominčius architektūra, viliojanti uolėtomis Atlanto pakrantėmis ir smėlio paplūdimiais, stebinanti įspūdingų pilių, tvirtovių bei katedrų gausa. Portugalija. Toliausiai nuo Lietuvos esanti Europos valstybė daugeliui lietuvių yra dar neatrastas kraštas. Ir šiek tiek intriguojantis. Nes dar neteko sutikti tautiečio, kuris grįžęs iš šios šalies būtų ja nusivylęs. 

„Portugalijoje kiekvienas gali rasti tai, kas miela ir artima širdžiai – nepakartojamo grožio gamtą, spalvingus ir ramius kaimelius, nuoširdžius žmones, turtingą šalies istorinį paveldą“, – aplankyta šalimi žavisi Rytis. Aštuonias dienas nuomotu automobiliu po Portugaliją kartu su bendrakeleive keliavęs vyras sutiko pasidalinti savo įspūdžiais iš įsimintinos kelionės su kelioniumanija.lt skaitytojais.

 

Tikslas – pamatyti Atlantą

 

Vienas iš labiausiai Rytį į Portugaliją viliojusių dalykų buvo noras pamatyti Atlantą. Šis troškimas, galima sakyti, išsipildė su kaupu: anot keliautojo, visa šalies pakrantė yra kvapą gniaužianti. Galbūt dėl to, planuodamas kelionę jis ir maršrutą rinkosi taip, kad pernelyg nenutoltų nuo jos.

„Ketinome pasigrožėti vandenyno pakrantėmis, paplūdimiais, pasimaudyti ir pakeliauti po šalį ne visai turistiniais maršrutais, pamatyti ir pajusti vietinių žmonių gyvenimą“, – sako vyras.

Keliautojų maršrutas nusidriekė Atlanto pakrante nuo Porto iki Lisabonos, aplankant Aveiro, Leiriją, Obidos, Sintrą, o taip pat daugybę nedidelių pakrantės miestelių bei kurortų. O jų, anot Ryčio, apstu. „Visa pakrantė nuo Porto iki Peniche yra ištisiniai paplūdimiai“, – teigia jis.

 

portugalija-papludimiai4.jpg

Portugalijos paplūdimiai

 

Nuo Porto iki Lisabonos driekiasi vadinamoji Costa de Prata, arba Sidabrinė pakrantė, kuri gerokai skiriasi nuo šalies pietuose esančio Algarvės regiono, dar vadinamo Auksine pakrante, su poilsiautojų būriais ir triukšmingais naktiniais klubais.

„Norint pasimėgauti vandenynu, saule ir ramybe turbūt nėra nieko geriau, kaip begalinės laukinės pakrantės ir nedaug žmonių“, – yra įsitikinęs Rytis ir prisipažįsta, kad tai ir buvo lemiamas veiksnys pasirenkant kelionės maršrutą.

„Be to, Portugalijos istorija tokia kupina įvykių, kad praktiškai bet kur gali aptikti įvairių epochų pėdsakus ir įvairiausios architektūros – nuo rytietiško maurų palikimo iki griežto gotikinio stiliaus bažnyčių bei vienuolynų“, – priduria jis. Beje, pakeliui keliautojai iš Lietuvos daugiausia matė prancūzų šeimas, keliaujančias automobiliais praktiškai tuo pačiu maršrutu.

 

portugalija2.jpg

Vandenyno pakrantė

 

Bažnyčių ir katedrų šalis

Nors visa kelionė buvo įsimintina, iš aplankytų vietų keliautojų porai didžiausią įspūdį paliko Portas ir Sintra. „Tikiuosi ten dar sugrįžti. Portas žavus savo senamiesčio gatvelėmis, vyno rūsiais, krantine ir istorine atmosfera. Juk visos šalies pavadinimas kilo būtent nuo šio miesto vardo!“ – pasakoja pašnekovas ir priduria, kad Porte ir Lisabonoje ypatingai juntamas kadaise buvusios galingos kolonijinės imperijos palikimas. „Visoje šalyje apstu didžiulių ir turtingai išpuoštų bažnyčių bei katedrų, tokius statinius, matyt, sau galėjo leisti tik labai galinga valstybė“, – svarsto jis.

portugalija-sintra.jpg

Sintra

 

Sintra – Portugalijos karalių vasaros rezidencijų vieta, esanti už kelių dešimčių kilometrų nuo Lisabonos. Romantiška miesto aplinka XIX a. žavėjosi Anglijos poetai. Anot keliautojo, neišdildomą įspūdį palieka stori IX a. statytos maurų tvirtovės mūrai, gotikinės bažnyčios ir puošnūs baroko rūmai.

Lietuviai pasinaudojo proga aplankyti Mira de Aire stalagmitų-stalaktitų olas: „Šios olos mums buvo didelis atradimas. Kaip mums paaiškino dėl savo anglų kalbos nuolat atsiprašinėjanti gidė, Portugalijoje nemaža dalis upių teka po žeme.“

Paklaustas, ką dar norėtų pamatyti Portugalijoje, Rytis neslėpė, kad šįkart neužteko laiko išvykai į Douro upės slėnį, bet kitąsyk būtinai ten vyktų. Šis vaizdingas slėnis, galima sakyti, yra portveino tėviškė. Douro slėnio šlaituose įrengtose stačiose terasose plyti vynuogynai. „Prie kol kas neaplankytų, bet trokštamų pamatyti vietų priskirčiau ir Koimbrą, Evorą bei Algarvės regioną“, – vardija keliautojas.   

portugalija.jpg

Stalagmitų-stalaktitų olos Portugalijoje

 

Kandi saulė ir gaivus vėjelis

Portugalijoje keliautojų pora lankėsi rugpjūčio pradžioje. Tuo metu, pasak Ryčio, šalies šiaurėje ir vandenyno pakrantėje oras labai primena šiltą lietuvišką vasarą. Oro temperatūra nenukrito žemiau +27-28°C, tačiau karščio nesijautė, kadangi pakrantėje visuomet pučia šioks toks vėjelis. Lietuvius visą laiką džiugino saulė, tačiau vyras perspėja, kad ji šiame krašte yra gana kandi, dėl to keliaujant po Portugaliją pravartu nepamiršti kremo nuo saulės: „Tuomet nereiks vakare dejuoti pusvalandį pasimaudžius“, – šypsosi jis.

Tačiau tolėliau nuo pakrantės esančiuose miestuose rugpjūtį yra išties karšta, ypatingai vidurdienį. „Žymiai išmintingiau ekskursijas į miestelius daryti iš ryto arba į pavakarę – taip išvengsite ir turistinių autobusų antplūdžio ir karščio“, – patarimais dalijasi pašnekovas. Miestuose lankytinas vietas geriau „šturmuoti“ iš pačio ryto arba po 16-17 val. Neretai per vidudienio karščius kai kurie muziejai iš viso uždaromi, dėl to pravartu iš anksto pasidomėti jų darbo laiku.

Tiesa, lankantis Porto mieste, keliautojų porą netikėtai užklupo lietus. „Pusę dienos nuoširdžiai lijo taip, kad permirkome iki siūlo galo ir galų gale teko pirkti skėtį, tačiau netrukus išsigiedrijo ir saulė labai greitai viską išdžiovino, o vakarop lietaus nebuvo nė pėdsakų“, – prisimena Rytis ir šypsodamasis priduria: „Vietiniai mums sakė, kad tuo metų laiku Porte lyja gal tik kartą per 100 metų, tačiau kiek tame tiesos, sunku pasakyti.“

Tuo tarpu labiau į pietus esančioje Lisabonoje keliautojus pasitiko karštis – termometro stulpelis rodė apie +36°C. „Na, bent jau turistų minios ten nebuvo“, – teigiamų dalykų įžvelgia vyras ir sako, jog Portugalijos sostinė jį sužavėjo rūmais, aikštėmis, kolonijinių laikų pastatais ir po gaisro išlikusiu senuoju Alfamos rajonu. „Mėgstantiems architektūrą ir muziejus čia tikrai yra ką veikti kelias dienas,“ – sako jis.

portugalija-aveiros.jpg

Aveiros

 

Jūros ir sodo gėrybių rojus

Anot Ryčio, Portugalija – tai fermerių ir jūros kraštas, o tai reiškia, kad galima mėgautis jūros gėrybėmis pakrantėje, o šalies gilumoje ragauti puikius kepsnius. Pakelėse ir turgeliuose galima įsigyti ūkininkų užaugintų vaisių ir daržovių. „Kartais netgi tiesiog kelių sankirtoje stovi kelios palapinės, kuriose gali rasti viską, ką žinai ir dar daugiau – ko visiškai nepažįsti, – prisimena vyras. – Prekeiviai nuoširdūs ir ne tik duoda paragauti, bet ir parodo, kaip kuris vaisius valgomas. Tik paslapčia šypsosi į ūsą iš neišmanėlių turistų.“

Apie jūros gėrybes ir žuvį galima atskirą pasakojimą kurti. Šie produktai Portugalijoje tokie populiarūs, kad jų galima rasti kiekvienoje užeigoje. Portugalai labai mėgsta šviežią žuvį kepti ant grotelių. Dažnai tereikia išsirinkti norimą žuvį (ką tik sugautos šviežios žuvys laikomos ant ledo) ir netrukus ji jau garuos ant jūsų stalo.

Šalyje įprasta pietauti apie 14-15 val., o vakarieniaujama apie 19-20 val. Anot Ryčio, valgyti tarp 15 ir 19 val. geriau nė neplanuoti – paprasčiausiai daugelis maitinimo įstaigų būna uždaryta. Be to, Rytis pataria, kaip pietaujant ar vakarieniaujant nepakliūti į dviprasmišką situaciją: „Teko susidurti su restoranėliais, kuriame atnešamos neužsakytos užkandėles ar skrudinta duona. Tad jei neketinate išleisti daugiau, nei planavote, patarčiau prieš ragaujant išsiaiškinti, ar neteks už jas primokėti.“ 

„Kiek teko susidurti, meniu paprastai būna tik portugalų arba, geriausiu atveju, prancūzų kalba, taigi gali būti, kad jūsų įsivaizdavimas ir tai, ką atneš padavėjas, nesutaps, – perspėja vyras. – Deja, mūsų bandymas įsiminti žuvų pavadinimus arba bent išsiaiškinti, kaip jos vadinasi angliškai nebuvo vainikuotas sėkme“, – prasitaria jis. Anglų kalba susišnekėti galima, tačiau tikrai ne visur. Ir nors keliautojui dažnai teko pasitelkti ženklų kalbą, tačiau kartu jis buvo sužavėtas portugalų nuoširdumu ir noru suprasti.

portugalija1.jpg

Nuotraukos iš Ryčio asmeninio archyvo


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.