Stavangeris – Norvegijos medinių namukų sostinė

Autorius: Kelionių manija , 2012, Balandžio 19d.

Norvegijos pietuose esantis Stavangeris pramintas šios šalies medinių namukų sostine, kadangi čia vyrauja spalvingi karkasiniai namai. Pusiasalyje, fiordų apsupty įsikūręs miestas vilioja ne tik atvirukiniais vaizdais. Stavangerį garsina mieste stovinti seniausia šalies katedra, be to, mieste įsikūręs Naftos muziejus ir NATO karinė bazė.

Senamiestis, arba Gamle Stavanger, į atmintį įsirėžia savo mediniais namais ir siauromis grįstomis gatvelėmis. Gal mums kiek ir neįprasta, tačiau šie karkasiniai namai renčiami ne guldant rąstus, o statant juos vertikaliai. Pagal senovinę technologiją toks tradicinis namas renčiamas visiškai nenaudojant vinių. Tiesa, šiandien matomi namai nėra labai seni, dauguma jų iškilę 18-19 a. Vienintelis tikrai senas miesto pastatas yra Katedra, arba Domkirke, iškilusi dar 12 amžiuje ir laikoma seniausia Norvegijos katedra.

4norvegija-lankytinos-stavangeris2.jpg

 

Stavangerio pavadinimas senąja norvegų kalba reiškia fiordą. Nors miestas buvo įkurtas dar vikingų laikais, tačiau suklestėjo tik antrojoje 20 a. pusėje. Viso to kaltininkas – nafta. Stavangeris neretai tituluojamas ir Norvegijos naftininkų miestu. Čia netgi įkurtas Naftos muziejus (Norsk Oljemuseum), supažindinantis su naftos paieškomis Šiaurės jūroje. Ir nereikia stebėtis. Juk prieš daugiau nei keturis dešimtmečius atrasta nafta norvegams tapo pagrindiniu jų gerovės šaltiniu.

4norvegija-lankytinos-stavangeris1.jpg

 

Dar vienas netikėtas muziejus – tai Konservavimo muziejus (Hermetikkmuseet), kuriame pasakojama Norvegijos žuvininkystės istorija.

Stavangerio apylinkės – ideali vieta žygeiviams, trokštantiems vaizdingų vietovių. Kaip ir daug kur Norvegijoje, taip ir čia turistiniai takai yra aiškiai sužymėti, o pakilus į kalnus galima apsistoti specialiai žygeiviams įrengtose kalnų trobelėse, vadinamose hytte.

4norvegija-preikestolen.jpg

Preikestolen

 

Netoli Stavangerio esančiame Lyse fiorde galima aplankyti kelis Norvegijos gamtos stebuklus. Vienas iš jų – turbūt daug kam iš nuotraukų (o gal ir savomis akimis) regėta Preikestolen, arba Sakyklos uola. Įstabi 600 metrų aukščio vertikali uola tarsi pakibusi virš bedugnės. Kita gamtos įdomybė ties Lyse fiordu – tai Kjerago akmuo, pakibęs tarp dviejų statmenų uolų maždaug 1000 metrų aukštyje virš fiordo.

4norvegija-Kjerag.jpg

Kjerago akmuo

 

Lyse fiordas nusidriekęs į ilgį apie 42 km. Jo pakrantėse daug kur kone vertikalios uolos, vietomis kylančios ir į kilometro aukštį. Pats Lyse fiordas yra gana siauras ir palyginti ilgas. Be to, ir gilus. Kai kuriose vietose jo gylis siekia tiek pat, kiek pakrančių uolų aukštis.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.